هیأت وزیران آیین نامه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی را مصوب کرد؛

تدوین برنامه زیست بوم نوآوری، فناوری و کارآفرینی در وزارت راه و شهرسازی

تدوین برنامه زیست بوم نوآوری، فناوری و کارآفرینی در وزارت راه و شهرسازی
Facebook Twitter LinkedIn

۱۳:۴۵ | ۱۴۰۱/۱۲/۲۳

وزارت راه و شهرسازی بر اساس آیین نامه پیشنهادی خود، که در هیأت وزیران مصوب شد، برنامه اجرایی بستر سازی، ایجاد و توسعه زیست بوم نوآوری، فناوری و کارآفرینی را در این وزارتخانه تدوین و اجرایی می کند.

به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس آیین نامه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی که در هیات وزیران مصوب شده، این وزارتخانه موظف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی، الگوی مالی زنجیره تأمین مسکن و حمل و نقل را با تمرکز بر به کارگیری محصولات شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در حوزه مسکن و حمل و نقل حداکثر ظرف ۶ ماه پس از ابلاغ این آیین نامه تدوین کرده و برای تصویب به شورای عالی مسکن ارائه کند.

بر اساس آیین نامه «حمایت از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه حمل و نقل، مسکن، ساختمان و شهرسازی» وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی، الگوی مالی زنجیره تأمین مسکن و حمل و نقل را با تمرکز بر به کارگیری محصولات شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در حوزه مسکن و حمل و نقل حداکثر ظرف ۶ ماه پس از ابلاغ این آیین نامه تدوین کرده و برای تصویب به شورای عالی مسکن ارائه کند.

بخشی از اهداف این آیین نامه، ایجاد سیستم حمل و نقل یکپارچه، هوشمند، ایمن، سریع، کارآمد، پاک و راهکارهای نوآورانه به منظور افزایش سهم حمل و نقل همگانی، ایفای نقش موثر در ترانزیت و تجارت بین‌المللی، افزایش چابکی و کارآمدی حاکمیت در بخش حمل و نقل، کاهش اثرات مضر محیط زیستی، توسعه حمل و نقل عمومی سبز، بهینه سازی مصرف انرژی است.


تولید و عرضه صنعتی مسکن با اولویت بهینه سازی مصرف انرژی


تولید و عرضه صنعتی مسکن با اولویت بهینه سازی مصرف انرژی، کاهش قیمت تمام شده ساخت مسکن، افزایش کیفیت و سرعت ساخت با توجه به سند ملی آمایش سرزمین و معماری ایرانی اسلامی،‌ از دیگر اهداف این آیین نامه است.


راهکارهای فناورانه در طراحی و تولید مسکن و ساختمان


دولت با تصویب این آیین نامه ارائه راهکارهای فناورانه در طراحی و تولید مسکن و ساختمان اعم از استفاده و تولید انرژی های پاک و تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی، مدیریت منابع آب و توسعه استفاده از آب خاکستری، بازچرخانی آب، احداث ساختمان های سبز و پایدار سازگار با محیط زیست و متناسب با نیازهای سالمندان و افراد کم توان را نیز دنبال می کند.


شناسایی چالش ها و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان


شناسایی چالش ها و ظرفیت های شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و تدوین ساز و کارهای حمایتی از قبیل ارائه تسهیلات حمایتی و پوشش بخشی از ریسک های تجاری سازی به منظور رفع موانع شرکت های مذکور از دیگر اهداف آیین نامه مصوب هیأت وزیران است.


جزئیات تکالیف وزارت راه و شهرسازی پیرو آیین نامه مصوب هیات وزیران


بنابر این گزارش وزارت راه و شهرسازی مکلف است نسبت به بهره گیری از کارخانه های خانه سازی ذیل سازمان ملی زمین و مسکن با اولویت ایجاد و توسعه کارخانه نوآوری و پردیس پارک های علم و فناوری اقدام کند. همچنین، براساس این آیین نامه وزارت راه و شهرسازی موظف شده با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، به منظور حمایت از توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور از طریق صندوق توسعه حمل و نقل و صندوق ملی مسکن و در چارچوب اساسنامه آنها، نسبت به ارائه خدمات ضمانتی و ارائه تسهیلات موردنیاز شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور با اولویت طرح ها، اقلام و تجهیزات راهبردی، تحریمی و یا ارزبر در حوزه های فعالیت وزارت اقدام کند.


تدوین الگوی مالی زنجیره تامین مسکن و حمل و نقل


وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی، الگوی مالی زنجیره تأمین مسکن و حمل و نقل را با تمرکز بر به کارگیری محصولات شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در حوزه مسکن و حمل و نقل حداکثر ظرف ۶ ماه پس از ابلاغ این آیین نامه تدوین کرده و برای تصویب به شورای عالی مسکن ارائه کند.


راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری حمل و نقل پیشرفته و صندوق پژوهش و فناوری مسکن


این وزارتخانه همچنین باید نسبت به راه اندازی صندوق پژوهش و فناوری حمل و نقل پیشرفته و صندوق پژوهش و فناوری مسکن با مشارکت بخش غیر دولتی و از محل وجوه در اختیار خود و سازمان های تابعه و وابسته و با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و با رعایت قوانین و مقررات اقدام کند.

همچنین به منظور توسعه نقش آفرینی سکوهای داده محور حوزه خدمات برخط حمل و نقل بار و مسافر و ارائه خدمات توسط این سکوها، وزارت راه و شهرسازی موظف است نسبت به تدوین ضوابط مربوط به ارائه خدمات حمل و نقل بین شهری بار و مسافر و توسعه زیرساخت های مورد نیاز آن اقدام کند.


تسهیل صدور مجوز فعالیت های شرکت های دانش بنیان


به منظور توسعه صنعت پهپادهای غیرنظامی در کشور با اولویت حوزه های خدماتی، تفریحی و ورزشی، وزارت راه موظف است با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت کشور، نسبت به تسهیل مجوزهای فعالیت شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور فعال در این حوزه و ایجاد فضاهای مناسب در محدوده کلان شهرها برای آزمون و اجرای عملیات پرنده های کوچک هدایت پذیر خدمات غیرنظامی اقدام کند.


تکلیف وزارت راه و شهرسازی برای حمایت از فناوری های پیشران و پرچمدار


وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شهرداری ها و مشارکت بخش غیردولتی در راستای حمایت از فناوری های پیشران و پرچمدار، با استفاده از ظرفیت قانون جهش تولید مسکن، تسهیلات و حمایت های لازم را برای ایجاد شهر و شهرک های هوشمند الگو یا هوشمندسازی شهرهای موجود با رعایت ملاحظات محیط زیستی و زیرساخت های هوشمند با زیست پذیری و خوداشتغالی بالا با رویکرد استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور را فراهم سازد.


تدوین دستورالعمل حمایت و توسعه فناوری های مرتبط با ساختمان سبز


بر اساس این آیین نامه، وزارت راه و شهرسازی موظف است با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دستورالعمل حمایت و توسعه فناوری های مرتبط با ساختمان سبز، جنگل های عمودی و تطبیق محیط زیستی را در راستای گسترش فضای سبز شهری و مدیریت مصرف انرژی ساختمان و کاهش آلایندگی ظرف سه ماه تدوین و ابلاغ کند.

آیین نامه «حمایت از تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در حوزه حمل و نقل، مسکن، ساختمان و شهرسازی» به پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی دوشنبه 22 اسفند به تصویب هیأت دولت رسید.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman