مصوبه سقف افزایش اجاره خانه قابل اجرا است؟

مصوبه سقف افزایش اجاره خانه قابل اجرا است؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۵۱ | ۱۴۰۲/۰۲/۲۷

به عقیده دبیر اتحادیه مشاوران املاک، به دلیل تورم و عدم نظارت دولت بر قیمت ها، مصوبه سقف 25 درصدی افزایش قیمت اجرا نخواهد شد.

به گزارش اخبار ساختمان، به گفته سعید لطفی دبیر اتحادیه مشاوران املاک، دولت نظارتی بر روی قیمت هایی که مالکان به عنوان اجاره بها اعلام می کند، ندارد و فشار دولت تنها بر مشاوران املاک است در حالی که مشاوران نقشی در تعیین قیمت ها ندارند و قیمت از سوی مالک اعلام می شود.

لطفی درباره مصوبه شورای عالی مسکن و تعیین سقف افزایش ٢۵ درصدی اجاره بها در تهران و ٢٠ درصدی در سایر شهرها اظهار داشت: طبق سنوات گذشته که از سال ٩٩ این مصوبه اعمال شده، تجربه خوبی از اجرای این مصوبه و رعایت سقف اجاره بها نداشتیم. به طوریکه در سال ٩٩ شاهد افزایش ٣٠ درصدی اجاره بها، در سال دوم شاهد افزایش ۴٠ درصدی اجاره بها و سال سوم هم شاهد افزایش ۴۶ درصدی اجاره بها در بازار مسکن بودیم و در هیچ سالی این مصوبه به اجرا نرسید.

وی با بیان اینکه امسال هم مصوبه سقف افزایش ٢۵ درصدی اجاره بها به اجرا نمی رسد، گفت: دولت نظارتی بر روی قیمت هایی که مالکان به عنوان اجاره بها اعلام می کند، ندارد و فشار دولت تنها بر مشاوران املاک است در حالی که مشاوران نقشی در تعیین قیمت ها ندارند و قیمت از سوی مالک اعلام می شود.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه هیچ راهکاری به غیر از تولید مسکن وجود ندارد و دولت نمی تواند بر مالک مسکن در بازار اجاره نظارتی داشته باشد، ادامه داد: مالک برای اینکه بدون تخلف قیمت اجاره را افزایش دهد، از مستاجر در کنار قیمت‌ اعلام شده در قرارداد ١٢ چک هم دریافت می کند و دولت نمی تواند بر این فرایند نظارت کند.

وی تاکید کرد: تنها راهکار تنظیم بازار اجاره افزایش تولید مسکن است و با افزایش تولید مسکن بین عرضه و تقاضا تعادل ایجاد می شود و می توان بازار را کنترل کرد و به غیر از این راهکار دیگری وجود ندارد.

اعتمادآنلاین

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman