افتتاح پنج هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده

افتتاح پنج هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۴۷ | ۱۴۰۲/۰۲/۳۱

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: به مناسبت سه خرداد پنج هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده افتتاح خواهد شد که دو هزار واحد متعلق به تهران است.

به گزارش اخبار ساختمان، جلسه کمیسیون ماده پنج با حضور شهرداران و مدیران کل راه و شهرسازی استان ها جهت تبیین مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری پیرامون «سیاست ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله ای در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری » به شکل وبینار برگزار شد.

محمد آئینی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در این جلسه با اشاره به این که یکی از بندهای مصوبه تشویقی این است که گزارش های دوره ای در خصوص نحوه اجرای این مصوبه به شورای عالی شهرسازی و معماری ارایه شود، عنوان کرد: با گذشت بیش از شش ماه از ابلاغ این مصوبه گزارش عملکردها با تاخیر همراه شده و انتظار بر این است شهرداری ها هر چه سریع تر و تا پایان همین ماه نسبت به ارایه گزارش عملکرد اقدام کنند.

وی با یادآوری این که مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی لازم الاجراست، تصریح کرد: این مصوبه با جان انسان ها سر و کار دارد و هدف آن شتاب بخشی به نوسازی بافت های فرسوده است، بنابراین قانونا و شرعا وظیفه داریم هر چه سریع تر نسبت به اجرای این مصوبه و تسریع در نوسازی بافت های فرسوده اقدام کنیم.

آیینی با اشاره به این که تاکنون باید محلات هدف مشمول این مصوبه مشخص شده باشد، اظهار کرد: بر اساس این مصوبه تراکم های تشویقی صرفا به محلات یا نواحی که سرانه تامین خدمات عمومی آنها حداقل به میزان یک سوم سرانه مصوب خدمات و فضای سبز مقیاس محله یا ناحیه باشد تعلق می گیرد.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ادامه داد: بر این اساس بلوک های شهری که سرانه خدمات عمومی مورد نیازشان را در درون بلوک تامین می کنند از شمول این بند مستثنا هستند، بنابراین شهرداری ها بر اساس مفاد این بند باید هر چه زودتر و حداکثر تا پایان خردادماه اقدام به شناسایی محلات مشمول مصوبه کنند. شهرداری کرج یکی از شهرداری هایی است که این کار را انجام داده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این که طبق قانون شهرداری ها مکلف اند به متقاضیان ساخت و ساز در بافت های فرسوده تا ۵۰ درصد تخفیف ارایه کنند، عنوان کرد: این موضوع برای شهرداری ها سرمایه گذاری بلندمدت محسوب می شود، زیرا با نوسازی بافت های فرسوده و افزایش ساخت و ساز درآمد شهرداری ها نیز افزایش می یابد از سوی دیگر شهرداری ها می توانند ما به ازای تخفیف خود را از دولت مطالبه کنند.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman