ماجرای لاکچری سازی در مسکن ملی پرند چیست؟

ماجرای لاکچری سازی در مسکن ملی پرند چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۵۱ | ۱۴۰۲/۰۶/۱۸

شایعاتی درباره لاکچری سازی برخی برج های نهضت ملی مسکن در شهر جدید پرند مطرح شده که کاملا مغایر با اهدف دولت در نهضت خانه سازی است و البته فعلا از سوی متولیان شهر جدید پرند رد شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، قانون جهش تولید مسکن از سال ۱۴۰۰ دولت را مکلف کرد برای احداث سالانه یک میلیون واحد مسکونی برای متقاضیان مصرفی و اقشار کم درآمد برنامه ریزی کند و دولت سیزدهم برای اجرای این تکلیف و عمل به شعارهای انتخاباتی، نهضت ملی مسکن را پایه گذاری کرد.

هدف این نهضت کاهش هزینه ساخت و حذف قیمت زمین از احداث مسکن بود و می خواست کم درآمدها را از شر هزینه اجاره بها خلاص کند؛ اما حالا، متقاضیان مسائلی را در مورد لاکچری سازی در برخی پروژه های نهضت ملی مسکن در شهر پرند مطرح می کنند که از جهاتی می تواند واقعیت داشته باشد.

این مسئله که در یکی از خبرگزاری ها نیز پویشی برای رسیدگی به آن به راه افتاد و البته چندی بعد حذف شد، می تواند حاصل تلاش برخی از انبوه سازان برای بیشینه کردن گردش مالی خود از طریق خرج های اضافه در پروژه های نهضت ملی مسکن باشد که وقوع آن در ابعاد بسیار کوچک نیز می تواند بحران ساز باشد.


ذینفعان لاکچری سازی


برخی متقاضیان نهضت ملی مسکن در شهر جدید پرند با انتشار تصاویری از پیامک های مکرر واریز آورده نقدی و همچنین اطلاعیه برآورد هزینه پروژه های مسکونی لاکچری ساز به مبلغ یک میلیارد تومان، مدعی شده اند که برخی شرکت های ساختمانی فعال در شهر جدید پرند، با افزودن امکاناتی نظیر استخر، سالن ورزشی و... به پروژه های مسکن دولتی در فازهای جدید پرند، هزینه متقاضیان این واحدها که به صورت اتفاقی گزینش شده اند را به حدود دو برابر واحدهای عادی رسانده اند.

نتیجه این اتفاق برای متقاضیان مسکن دولتی در این پروژه ها، کوتاه شدن زمان واریز آورده نقدی بوده و مزیت آن برای سازندگان نیز بالا رفتن گردش مالی شرکت و به‌تبع آن رشد بازدهی خواهد بود.


دولت علیه لاکچری سازی


احداث برج های دارای امکانات لوکس و لاکچری شاید در شمال شهر جزو لاینفک اصول شهرسازی باشد؛ اما در پروژه های نهضت ملی مسکن که هدف آن خانه دار کردن اقشار کم درآمد است، معنایی جز انحراف در نهضت خانه سازی ندارد و طبیعتاً دولت سیزدهم که انرژی زیادی برای حل مشکل مسکن از طریق نهضت خانه سازی صرف کرده، هرگز اجازه نخواهد داد که به هر نحوی برای بیشینه کردن منافع عده ای، این نهضت به بیراهه کشیده شود.

کاهش پنج واحد درصدی تسهیلات نهضت ملی مسکن، یکی از اساسی ترین اقدامات دولت در ماه های اخیر بوده که نشان از حمایتگری آن از خانه دار شدن اقشار کم درآمد است و همین مسئله، قطعیت مخالفت دولت را با هر اقدامی که به افزایش هزینه های مسکن سازی منجر شود، اثبات می کند.


تکذیبیه پرند


بعد از پویشی که در یکی از خبرگزاری ها در اعتراض به لاکچری سازی مسکن در پرند و افزایش رقم آورده متقاضیان به راه افتاد و البته چندی بعد حذف شد، برخی از متقاضیان مسکن دولتی پرند نیز در تماس با یکی دیگر از خبرگزاری ها از ارسال پیامک هایی مبنی بر افزایش آورده نقدی و الزام واریز وجه خبر داده اند و همین مسئله باعث پیگیری از مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند شده که البته به تکذیب کل ماجرا انجامیده است.

آرش صیادی، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند، از اساس وجود پروژه دارای استخر و این قبیل امکانات در مسکن دولتی پرند را رد کرده است. او با بیان اینکه قیمت تمام شده هر واحد در نهضت ملی مسکن حدود یک میلیارد تومان است، می گوید: از این مبلغ ۵۵۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی و آورده هر متقاضی ۴۵۰ میلیون تومان است که البته رقم دقیق آن بر اساس متراژ و پروژه تعیین می شود اما در مجموع محدوده مبلغ آورده در قراردادهای جاری حدود ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.


تقدم ارزان سازی در نهضت ملی


مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پرند می گوید: احداث پروژه های نهضت ملی مسکن در این شهر جدید بر اساس تسهیلات و آورده متقاضیان روند روبه‌جلو پیدا کرده و تسهیلات نیز به مرور با نظارت سازمان عمران در حال تزریق به سازنده هاست.

صیادی با اشاره به تأمین مالی نهضت ملی مسکن از محل تسهیلات بانکی و آورده متقاضیان، می افزاید: بسته به پیشرفت فیزیکی پروژه ها و طبق قرارداد، پیامک ها برای متقاضیان مرحله به مرحله ارسال شده است و در این فرایند، هیچ پیامکی برای واریز آورده بالاتر از میزان درج شده در قرارداد ارسال نشده است.

او تأکید می کند که دولت در تلاش است تا نهضت ملی مسکن را با ارزان ترین قیمت و با رعایت استانداردها تحویل مردم بدهد؛ اما پایان یافتن پروژه بستگی به آورده متقاضی دارد که هر چه سریع تر و البته طبق قرارداد پرداخت کنند و روند اجرای آن شتاب خواهد گرفت.


تسریع در ویلاسازی با اعطای زمین


بخش قابل توجهی از تعهد دولت در برنامه ریزی در تولید یک میلیون واحد مسکونی در سال، تسهیل احداث مسکن شهری و روستایی با اعطای زمین و تسهیلات بلندمدت به متقاضیان است. بخشی از این متقاضیان مالک زمین بوده و به صورت خودمالکی قصد احداث مسکن دارند که با دریافت سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن می توانند مسکن مورد نیاز خود را احداث کنند و بخشی دیگر نیز متقاضیان شهرهای کوچک محسوب می شوند که دولت زمین موردنیاز برای احداث خانه های ویلایی و یک طبقه و دو طبقه را برای آنها تأمین می کند و به کمک تسهیلات بانکی، احداث بنا برای آنها انجام می شود.

وزیر راه و شهرسازی می گوید: یک میلیون و ۵۲۰ واحد طرح نهضت ملی مسکن در سطح کشور در حال ساخت است و همچنان تأمین زمین های جدید برای تداوم نهضت خانه سازی نیز در حال انجام است.

مهرداد بذرپاش با اشاره به اینکه افتتاح ۱۰۱ هزار واحد مسکونی در هفته دولت، یک حرکت قابل توجه برای خروج از هشت سال رکورد تولید مسکن محسوب می شود، می‌افزاید: تا پایان سال ۵۰۰ هزار قطعه زمین در سراسر کشور به متقاضیان واجد شرایط مسکن دولتی واگذار می شود تا مسکن مورد نیاز خود را احداث کنند.

منیبان


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman