تخفیف عوارض در بافت فرسوده 50 درصد بماند

تخفیف عوارض در بافت فرسوده 50 درصد بماند
Facebook Twitter LinkedIn

۱۳:۳۷ | ۱۴۰۲/۱۱/۱۷

معاون شهرسازی شهرداری تهران اعلام کرد: سال گذشته بیش از ۶ میلیون هزار متر مربع برای فضای مسکونی پروانه صادر کردیم و وصولی حدوداً ۴۱ هزار میلیارد تومان شده بود، اما تاکنون هفت میلیون و ۱۴۱ هزار متر مربع برای فضای مسکونی پروانه صادر کردیم و عوارض کسب شده ۳۵ همت بود که این عدد کم شده است و این عدد صداقت کار شهرداری را نشان می دهد.

به گزارش اخبار ساختمان، حمیدرضا صارمی در جریان بررسی لایحه «عوارض ساختمانی، ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح های توسعه شهری و بهای خدمات حوزه شهرسازی و ارزش معاملاتی موضوع تبصره ۱۱ ماده صد قانون شهرداری تهران برای اجراء در سال ۱۴۰۳» با بیان اینکه وزارت کشور یکدفعه اعلام کرد که همه عوارض از یک کد دریافت شود، اظهار کرد: عوارض سنگین نیست، چراکه در حال حاضر ۱۲ هزار پروانه صادر می شود؛ اما دو سال قبل که شورای شهر روی کار آمد تعداد پنج هزار پروانه صادر شده است و این نشان دهنده تسهیل شدن امورات است و اینکه می گویند ۲۴۰ میلیارد فیش عوارض داریم اینگونه نیست چراکه منطقه سه برای نمایشگاه بین المللی۸۰ همت پرونده داشتند اما این که عوارض نیست.

وی با بیان اینکه متوسط عوارضی که در تهران از مردم گرفته می شود از متوسط شهرهای مشهد و تبریز کمتر است و اگر دولت از افزایش عوارض در تهران نگران است به تعهدات خود عمل کند، گفت: متوسط عوارض ساختمانی که شهرداری تهران از مودیان در سقف پنج طبقه طرح تفضیلی اخذ می کند و چنانچه نظارت فنی نداشته باشد، امسال ۳۲۸ هزار تومان است.

صارمی تأکید کرد: هشت هزار و ۸۰۰ فیش را بررسی کردیم که نشان می دهد نرخ عوارض در مناطق مختلف؛ متفاوت است. میانگین عوارض در سه منطقه بالایی که مسکن لاکچری می شود، بالای دو میلیون بوده است و مابقی کمتر از یک و نیم میلیون تومان بوده است و اگر می خواهیم عدالت را رعایت کنیم به این مسائل توجه کنیم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی اعلام کرده که در شهریورماه متوسط قیمت مسکن در منطقه یک متری ۱۵۰ میلیون، منطقه دو متری ۱۲۷ میلیون و در منطقه ۳ متوسط ۱۳۸ میلیون تومان بود، افزود: در این نسبت سهم عوارض به قیمت مسکن مثلا در منطقه دو، یک ممیز سه درصد بوده است و اگر لایحه ما مشکل دارد بگویند که لایحه را اصلاح کنیم نه اینکه کلا تغییر بدهید چراکه قیمت ها متر به متر تغییر می کند و این لایحه یک سال است که در دست بررسی است و کارشناسان متعددی بر روی آن کار کردند.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه دولت به تعهدات خود در بافت فرسوده عمل نمی کند، گفت: اجازه دهید که تخفیف در بافت فرسوده همان ۵۰ درصد بماند تا مردم از بسته های تشویقی استقبال کنند.

ایسنا


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman