مسکن از دسترس پایتخت نشینان خارج می شود

مسکن از دسترس پایتخت نشینان خارج می شود
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۰۸ | ۱۴۰۲/۱۱/۲۸

یک کارشناس بازار مسکن می گوید: گرانی بی منطق مسکن در ماه های پایانی سال از وضعیت نابسامان قیمت ها در بازار ارز و طلا و به تبع آن بازار مسکن خبر می دهد که در ادامه این روند مسکن قطعاً از دسترس تهرانی ها خارج می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، در حالی طبق اعلام مرکز آمار، در دی ماه ١٤٠٢ تورم نقطه به نقطه قیمت آپارتمان های مسکونی شهر تهران به عدد ٤٦،٥ درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه این ماه در مقایسه با ماه قبل ١١ واحد درصد کاهش داشته است که قیمت آپارتمان در تهران بدون توجه به کاهش معاملات همچنان روند صعودی گرفته است.


بیشترین و کمترین قیمت مسکن در تهران


البته در دی ماه ١٤٠٢ متوسط وزنی و حسابی قیمت آپارتمان های مسکونی فروش رفته در شهر تهران به ترتیب به ٨٠٦١٠٧ و ٧٧٠٤١٧ هزار ریال رسیده است. در این ماه منطقه یک با متوسط وزنی قیمت ١٦٦٣٩٢٨ هزار ریال بیشترین و منطقه ١٨ با متوسط وزنی قیمت ٤٢٣٤٩٢ هزار ریال کمترین قیمت را در بین مناطق ٢٢گانه شهر تهران به خود اختصاص داده اند.

اما با این آمار‌ها نمی توان به وضعیت قیمت ها در بازار مسکن خوش بین بود و آرامش قیمت در این بازار را پیش بینی کرد.

با توجه به تفاوت وضعیت بازار مسکن با آمار‌های مرکز آمار، هادی سرخوش یکی از فعالان بازار مسکن گفت: هنوز بازار مسکن در تلاطم قیمت به سر می برد به طوری که علی رغم سنوات گذشته تغییر قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران از همان ماه آبان دچار نوسان شده است.

وی تاکید کرد:‌ هر سال تعیین قیمت های جدید آپارتمان از اواخر بهمن ماه کلید می خورد چراکه مردم در ماه های آخر سال اقدام به خرید و یا تعویض خانه های خود می کنند، اما امسال نوسان قیمت از همان پاییز آغاز شده است.


لطمه سیاست های سطحی دولت به بازار مسکن


سرخوش گفت: در ابتدای دولت سیزدهم قرار بود بحران مسکن حل شود، اما با سیاست های سطحی و افراد نفوذی در بازار، امروز قیمت ها چنان پیچیده شده که این کالای استراتژیک در همین سال جاری تا مدت های طولانی از دسترس خانوار‌ها خارج شده است.

به گفته این فعال بازار مسکن؛ همانطور که بازار، سیگنال های تورم را گرفته و قصد کاهش قیمت را ندارد و معاملات مسکن کاهش یافته است، این بازار به دنبال افزایش چندباره قیمت در انتهای سال جاری است.

وی تصریح کرد: گرانی بی منطق مسکن در ماه های پایانی سال از وضعیت نابسامان قیمت ها در بازار ارز و طلا و به تبع آن بازار مسکن خبر می دهد.

سرخوش گفت: با توجه به بی اعتنایی دولت به نوسان قیمت مسکن آن هم در زمان رکود معاملات، خرید آپارتمان برای تهرانی های حقوق بگیر رویا شده است.

این فعال بازار مسکن خاطرنشان کرد: صفر تا صد تغییرات قیمتی در بازار مسکن به دست دولت است و قطعاً هیچ ابزاری بدون مداخله دولت نمی تواند وضعیت قیمت ها در این بازار را به ثبات برساند. پس سود دولت از تغییرات ناگهانی قیمت ها در بازار مسکن بر هیچ کس پوشیده نیست.

اقتصاد24


برچسب ها:

بازار مسکن ،قیمت مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman