دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران خبر داد:

ضوابط عمومی طراحی نمای بناهای شهری مصوب شد

ضوابط عمومی طراحی نمای بناهای شهری مصوب شد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۵۶ | ۱۴۰۲/۱۲/۲۲

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با اعلام تصویب ضوابط عمومی طراحی و ساخت مسکن حمایتی و ضوابط عمومی بناهای شهری از موافقت اعضای شورا با الحاق ۱۰۰ هکتار به محدوده شهر جیرفت برای تولید مسکن خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، خسرو دانشجو دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ضمن اعلام برگزاری بیست و چهارمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به تشریح جزئیات بررسی ها و مصوبات این نشست پرداخت.


بررسی مکانیابی احداث شهرک آلونی در استان چهارمحال و بختیاری


دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: بررسی مکانیابی شهرک آلونی خارج از حریم شهر آلونی در استان چهارمحال و بختیاری انجام شد. با توجه به وجود تالاب آلونی و ملاحظات زیست محیطی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، بازدیدهای میدانی در این موضوع انجام و گزارش میدانی کارشناسان کمیته فنی و نمایندگان وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی در این باره ارائه شد.

دانشجو ادامه داد: بخشی از اراضی پیشنهادی برای شهرک آلونی حذف شد و بخشی از اراضی نیز به دلیل مشاهده آثاری از فرونشست مقرر شد تا کارشناسان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی بررسی های بیشتری انجام و نتایج ابتدا به استان و سپس به شورای عالی شهرسازی و معماری ارایه دهند.


موافقت با الحاق ۱۰۰ هکتار اراضی به محدوده جیرفت برای تولید مسکن


این مقام مسئول همچنین از بررسی مغایرت اساسی جیرفت با موضوع مشخص الحاق ۱۰۰ هکتار به محدوده شهر جیرفت برای طرح نهضت ملی مسکن خبر داد و افزود: پیش‌تر شورای عالی شهرسازی و معماری ۲۰۰ هکتار به جیرفت الحاق کرده بود و در ادامه مقرر گردید پس از مشخص شدن نوعیت خاک نسبت به الحاق ۱۰۰ هکتار به محدوده شهر و در مجاورت ۲۰۰ هکتار قبلی اقدام شود. بدیهی است این زمین ها در جهت تامین زمین مورد نیاز مسکن ملی و طرح جوانی جمعیت برای ساکنان بومی جیرفت مورد استفاده قرار خواهد گرفت.


ضوابط عمومی طراحی و ساخت مسکن حمایتی بررسی و مصوب شد


وی گفت: در این شورا، همچنین ضوابط عمومی طراحی و ساخت مسکن حمایتی بررسی و مصوب شد. بر اساس این مصوبه در طراحی و ساخت مسکن حمایتی از ظرفیت های تخصصی متخصصان، استادان دانشگاه، فعالان حوزه صنعت ساخت و ساز، معماران و شهرسازان برای ساخت واحدها مبتنی بر معماری ایرانی-اسلامی بهره گرفته می شود.


تصویب ضوابط عمومی نمای بناهای شهری


دانشجو همچنین از بررسی و تصویب ضوابط عمومی نمای بناهای شهری خبر داد و تصریح کرد: این مصوبه بر طراحی هر چه بهتر نماهای ساختمانی تاکید دارد. بر همین اساس مقرر شد تا طراحی نماهای ساختمانی مبتنی بر فرهنگ و اعتقادات و شرایط تاریخی، فرهنگی مناطق انجام شود.

دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری گفت: مغایرت های اساسی مصوبات کمیسیون ماده ۵ تهران نیز در این نشست بررسی شد که با برخی از آنها موافقت و با برخی مخالفت شد.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman