مشاور وزیر عنوان کرد:

مدیریت بازار عرضه و تقاضا با تنظیم و اجرای قوانین جدید

مدیریت بازار عرضه و تقاضا با تنظیم و اجرای قوانین جدید
Facebook Twitter LinkedIn

۱۶:۲۲ | ۱۴۰۳/۰۴/۱۳

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن گفت: در دولت سیزدهم قوانین مهمی از جمله قانون تنظیم و ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها و قانون الزام به ثبت رسمی اموال غیر منقول تدوین و تصویب شد که بسیاری از مشکلات بازار مسکن در کشور را برطرف می کند.

به گزارش اخبار ساختمان، ابوالفضل نوروزی مشاور وزیر راه و شهرسازی و مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در نشست خبری امروز چهارشنبه ۱۳ تیرماه درباره عملکرد دولت سیزدهم در حوزه بازار مسکن، گفت: در این دولت قوانین مهمی از جمله قانون تنظیم و ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره بها و قانون الزام به ثبت رسمی اموال غیر منقول تدوین و تصویب شد که بسیاری از مشکلات بازار مسکن در کشور را برطرف می کند.

وی افزود: قانون الزام به ثبت رسمی اموال غیر منقول ۱۰ سال بود توسط کارشناسان در حوزه های مرتبط پیگیری می شد و یک بار نیز مقام معظم رهبری در این باره اظهار نظر کردند که دو سال بین مجلس و شورای نگهبان در رفت آمد بود، سپس در مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد و سرانجام ۱۳ خرداد ۱۴۰۳ ابلاغ شد.

نوروزی با بیان اینکه مدیریت بازار عرضه و تقاضا دارای اهمیت بسیار بالایی است، گفت: اگر میلیون ها مسکن بسازیم و نتوانیم بازار توزیع را مدیریت کنیم به نتایج مورد نظر نمی رسیم، از اینرو باید بازار عرضه و تقاضا را مدیریت کنیم.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن با بیان اینکه در دولت سیزدهم با اجرای طرح نهضت ملی مسکن توانستیم طرف عرضه را فعال کنیم، گفت: در حال حاضر بیش ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است و دولت سزدهم با اجرای طرح نهضت ملی مسکن توانست طرف عرضه را فعال کند، همچنین برخی اقدامات نیاز به قانون گذاری داشت که قانون ساماندهی بازار زمین مسکن و اجاره بها و قانون ثبت اموال غیر منقول تدوین شد تا از سوداگری و سودجویی جلوگیری شود.

نوروزی با اشاره به قانون الزام به ثبت اموال غیر منقول بیان کرد: وضعیت معاملات در بازار مسکن به شکلی است که فرد می‌تواند یک ملک را به نفرات متعددی بفروشد که با اجرای این قانون جلوی آن گرفته می‌شود.

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن افزود: نکته دیگر موضوع پیش فروش است که در کشورهای توسعه یافته برای ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد اما در کشور ما در فرایند پیش فروش، به دلیل مشکلات موجود و فروش یک واحد به چند نفر در دوران پیش فروش، اعتماد عمومی سلب شده است و در این رابطه بندهای مربوط به پیش فروش در قانون اصلاح شده است.

نوروزی در ادامه نکته سوم این قانون را تکمیل زیرساخت های اطلاعاتی بازار مسکن عنوان کرد و گفت: متاسفانه اطلاعاتی از ملک، مالک و ساکنین آن وجود ندارد، اما با تصویب قانون الزام به ثبت اموال غیر منقول و قانون سامانه ساماندهی بازار مسکن به راحتی می توانیم معاملات مکرر و سایر معاملات را بررسی و پیگیری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در رابطه با قانون الزام به ثبت اموال غیر منقول و قانون ساماندهی بازار زمین، مسکن و اجاره با دستور وزیر راه و شهرسازی هر هفته جلساتی با مسئولان حوزه قضایی کشور در حال برگزاری است تا نسبت به شناسایی چالش های مرتبط با این قانون به منظور جلوگیری از سرپیچی و تخلف از آن اقدام شود.


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman