دعوا مابین شهرداری و راه و شهرسازی؛

پروژه مسکن ملی در بجنورد به مشکل خورد

پروژه مسکن ملی در بجنورد به مشکل خورد
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۲۴ | ۱۳۹۹/۰۸/۱۸

مدیرکل مسکن و شهرسازی خراسان شمالی می‌گوید شهرداری بجنورد مانع اجرای طرح ملی مسکن شده و شهرداری هم مدعی است، اقدام راه و شهرسازی در تصرف زمین‌های شهرک فرهنگیان، غیرقانونی است.
به گزارش اخبار ساختمان، استان خراسان شمالی سالانه به ساخت 20 هزار واحد مسکونی نیاز دارد. بنا به اعلام وزارت راه و شهرسازی، قرار است بخشی از این نیاز در قالب طرح ملی مسکن در استان ساخته شود.

به تازگی، اداره ‌کل مسکن و شهرسازی استان، با اعلام توقف این پروژه در بجنورد، از عدم واگذاری زمین و پروانه توسط شهرداری بجنورد خبر داد.

شهرداری بجنورد مانع اجرای طرح ملی مسکن شد

عبدالحمید نژاد صفوی در این باره اظهار داشت: شهرداری بجنورد مانع اجرای طرح اقدام ملی مسکن شد.

وی افزود: زمین‌مورد مناقشه در محل شهرک فرهنگیان بجنورد بود که محل دپوی نخاله‌های ساختمانی است و هماهنگی‌های لازم هم برای تملک این زمین از قبل انجام شده بود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی گفت: با این حال، اجرائیات شهرداری بجنورد مانع ادامه اجرای طرح اقدام ملی تولید مسکن در شهرک فرهنگیان مرکز استان خراسان شمالی شد.

نژاد صفوی تاکید کرد: این طرح، یک اقدام ملی است که از نتیجه آن همه مردم منتفع خواهند شد و علت مخالفت شهرداری با این پروژه و عدم صدور پروانه، مشخص نیست.

وی تصریح کرد: اداره‌کل راه و شهرسازی فعلاً هیچ ساخت و سازی را در این زمین انجام نداده بود بلکه شهرداری مانع جمع‌آوری نخاله‌های ساختمانی در این قسمت شده است.

اقدام راه و شهرسازی استان غیر‌قانونی است

اما در پاسخ به اظهارات مدیرکل راه و شهرسازی خراسان شمالی در این باره، شهرداری بجنورد در جوابیه‌ای، اظهار داشت: اقدام تامل برانگیز اداره کل مسکن وشهرسازی استان بدون مصوبه کارگروه امورزیربنایی و بدون پروانه بود!

در این جوابیه آمده است: برابر تبصره 4 ماده 26 قانون نوسازی و عمران شهری مصوب 1347 قانون شهرداری ها که کلیه موسسات دولتی و وزارتخانه و ... را برای ایجاد ساختمان مکلف به دریافت پروانه ساختمانی از شهرداری‌ها می‌کند

شهرداری بجنورد معتقد است: اجرای هر فعالیت ساختمانی در شهر؛ مستلزم اخذ مجوز از شهرداری است و لازمه اجرای طرحی باعنوان طرح ملی این است که شهرداری در جریان مشروح آن قرار بگیرد، متاسفانه اداره کل مسکن وشهرسازی که خود باید مجری قانون و ضوابط شهرسازی و طرح تفصیلی باشند، کار غیرقاونی کرد.

نمی‌خواهیم‌ مشکلات شهرک گلستان "تکرار" شود

شهردار بجنورد نیز در واکنش به این خبر اظهار داشت: دربازگشتی به گذشته سکوت شهرداری دربرابر اجرای طرح های مشابه موجب شد که عملا شهرک‌هایی شکل بگیرند که از حق برخورداری از خدمات شهری بی‌نصیب بودند و دود آن به چشم ساکنین این محلات می رفت.

وی افزود: شهرک الغدیر، شهرک گلستان، شهرک فرهنگیان که هنوز درپیچ و خم قوانین نتوانسته‌اند آنگونه که باید حقوق شهروندی خود را دریافت کنند و شهرداری برای جلوگیری از تکرار تاریخ خود را ملزم به رعایت قوانین می‌داند.

زارعی گفت: در ارجاع پرونده به کمیسیون ماده صد نیزباید توضیح داد که برابر قانون کمیسیون ماده 100، مالکین اراضی واملاک واقع درمحدوده یا حریم شهر باید قبل از اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری‌ها پروانه اخذ نمایند و شهرداری می‌تواند مانع ادامه فعالیت ساختمان بدون پروانه شود.

شهردار بجنورد اضافه کرد: طی مکاتبه اول اداره کل راه و شهرسازی باشهرداری اقدام به معرفی سرپرست کارگاه (برای پیگیری صدور مجوزها) کردند و در پاسخ منطقه دو شهرداری درخواست ارائه نقشه داد. درمکاتبه انجام گرفته در 15 آبان ماه 1399 نیز شهرداری منطقه دو اقدام به معرفی اداره کل راه و شهرسازی به سازمان نظام مهندسی برای تهیه نقشه کرد.

وی ادامه داد: ادامه فرایند قانونی به این شکل است که باید اداره کل راه و شهرسازی، نقشه‌های تأیید شده از سازمان نظام مهندسی را به شهرداری ارائه کند تا صدور پروانه انجام بگیرد.

زارعی گفت: متأسفانه بدون طی این مراحل، اداره کل راه و شهرسازی فعالیت‌های عمرانی (خاکبرداری پروژه) را از سرگرفته و شهرداری تا اخذ نقشه ناگزیر به توقف کار شد. راهبردهای اجرایی تماما تابع قانون است و باید همه به قانون احترام بگذاریم.

تسنیم
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman