آشنایی با مشهورترین المان های شهری جهان

آشنایی با مشهورترین المان های شهری جهان
Facebook Twitter LinkedIn

۱۹:۵۵ | ۱۳۹۸/۰۹/۲۷

در دنیای شلوغ و پرهیاهوی امروزی، شهرها آکنده از عناصر نامتناسب، تشویش برانگیز و آشفته هستند و زندگی در میان این همه آشفتگی نیاز شهروندان به فضاهای آرام، زیبا و هماهنگ با محیط پیرامون را افزایش می دهد.

به گزارش اخبار ساختمان، خیابان ها و فضاهای مختلفی که در سطح شهر قرار دارند، دسترسی شهروندان به کاربری های مختلف را امکان پذیر می کنند و از جمله المان های مهم در طراحی و زیباسازی آن ها مجسمه ها و تندیس های شهری می باشد. این المان ها نقش مهمی در ایجاد فضاهای مناسب برای شهروندان ایفا می کنند و اگر سازگار با فضای مورد نظر ساخته شوند درک زیبایی شناسی شهروندان ارتقاء پیدا خواهد کرد و آن ها به راحتی با این عناصر ارتباط برقرار می نمایند.

مجسمه سازی از جمله هنرهایی است که از گذشته تاکنون رواج یافته و با گذشت زمان و تغییر تفکر بشر جلوه متفاوت و مدرن تری به خود گرفته است. در گذشته از مصالح ساختمانی کوناگون نظیر گچ، سیمان، چوب و … برای پیکرتراشی و ساخت مجسمه استفاده می شد و هنرمندان به خلاقیت و تصور ذهنی خود شکلی واقعی می بخشیدند.

مجسمه هایی که به منظور زیباسازی منظر شهری ساخته می شوند تنها محدود به تندیس نیستند بلکه اشکال و ابعاد هندسی متفاوت و سه بعدی نیز در دنیای مدرن امروز جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند. این المان های دکوراتیو شهری نماد هویت و طرز تفکر مردم یک شهر هستند و ارزش ها و اصول اخلاقی آن ها را به نمایش می گذارند.

شما می توانید در هر نقطه از شهر مجسمه ها و تندیس های بیشماری رویت کنید، مجسمه هایی که هر کدام خلاقانه تر و جذاب تر از دیگری طراحی و ساخته شده اند. هنر عمومی بشر در طول دوره های مختلف در قالب مجسمه و تندیس نمایان می شود و نماد فرهنگ و هویت جامعه در دوره ای خاص است.

اینکه شما در فضای شهر خود مجسمه داشته باشید شانس بزرگی است زیرا مجسمه یک قطعه هنری است که هویت شهر شما را نشان می دهد. از خیابان های شلوغ نیویورک گرفته تا میدان های تاریخی رم، در هر جا مجسمه ها و تندیس های بسیار زیبا خواهید یافت. همانطور که جامعه با حجم بالایی از تکنولوژی و سیاست ها رشد پیدا می کند، طرح ها و اشکال مجسمه ها نیز تحت تاثیر این تغییرات قرار گرفته و جلوه ای متفاوت به خود می گیرند.

بنا به گفته هوفمن، مجسمه نماد یک تجربه معنوی است و با حضور در دنیای واقعی، حقیقت را به بیننده منتقل می کند. در واقع این اثر هنری تفکر، اندیشه و مکان زندگی هنرمندی که آن را ساخته منعکس می کند.

مجسمه ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید مطمئناً شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. این مدل مجسمه در شهرهای مختلف در سراسر دنیا به چشم می خورد. خالق این اثر یک هنرمند ایتالیایی برجسته به نام Lorenzo Quinn است. این مجسمه ” نیروی طبیعت” نامیده شده و قدرت بی رحم طبیعت مادر را به تصویر کشیده است.


Les Voyageurs بی شک یکی از مشهورترین مجسمه ها در سراسر جهان به شمار می آید. این مجسمه در فرانسه توسط یک هنرمند فرانسوی به نام Bruno Catalano ساخته شده است. مجسمه Les Voyageurs نماد مسافرت است. این دو چهره نمایانگر خاطرات و بخش هایی از شخصیت هستند که مسافران آن را پشت سر گذاشته اند.


اگر علاقه ای به عنکبوت ندارید با دیدن این اثر هنری بسیار زیبا شاید کمی به آن علاقمند شوید. این مجسمه دیدنی توسط Louis Bourgeois طراحی و ساخته شده و نماد حسادت، خشم، ترس و دوران کودکی دردناک وی است. وی آن را در مقابل موزه Guggenheim در شهر بیل بائو اسپانیا در معرض دید بازدیدگنندگان قرار داده است.

قاشقی که در شهر مینیاپولیس قرار گرفته بزرگ ترین قاشقی است که در طول عمر خود دیده اید. همانطور که مشاهده می کنید در نوک قاشق یک گیلاس قرار گرفته و تضاد رنگی قرمز و سفید زیبایی مجسمه را دوچندان نموده است.

مجسمه زیر یک گاوماهی دیجیتالی را نشان می دهد که توسط Douglas Coupland طراحی شده است. این مجسمه در یک شهر کانادایی از ونکوور قرار گرفته و مشرف به بندر و کوه ها می باشد. این قطعه هنری دیجیتال با استفاده از آرماتور استیل با روکش آلومینیومی و به شکل قطعات سیاه و سفید ساخته شده است. این قطعا قطعه ای ناب و هنرمندانه است که باید به فهرست مجسمه های حیرت آور شهری اضافه شود.


Jeff Koons یکی از بزرگ ترین هنرمندان قرن است که با ساخت قطعه های هنرمندانه خود توجه افراد را به خود جلب نموده است. مجسمه ای که در تصویر زیر مشاهده می کنید در شهر نیویورک قرار گرفته است.

یکی از مجسمه های سیاسی و بسیار قدرتمند، اسلحه گره خورده است که نمادی برای آینده ای صلح آمیز و بدون جنگ و خونریزی در نظر گرفته شده است. خالق این مجسمه Carl Fredrik Reuterswärd می باشد.


مجسمه آزادی که در تصویر زیر مشاهده می کنید در یکی از شهرهای فیلادلفیا ساخته شده و نشان می دهد افراد می توانند در سراسر دنیا با هم ارتباط برقرار کنند. این مجسمه نماد رهایی از آنچه که رشد و آزادی افراد را محدود می کند می باشد.


در تصویر زیر یک مجسمه متفاوت را مشاهده می کنید. این اثر بسیار خلاقانه در شهر تاریخی پرگو توسط David Černý ساخته شده است. این مجسمه صورت به شکل خودکار با تغییر لایه های خود می تواند تغییر حالت دهد.

یکی دیگر از جاذبه های توریستی در فیلادلفیا مجسمه زیر می باشد. این مجسمه توسط یک مجسمه ساز و هنرمند سوئدی به نام Claes Oldenburg ساخته شده است.

ساختمانچی

برچسب ها:

المان ،مجسمه 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman