آیا قیمت سیمان افزایش خواهد یافت؟

آیا قیمت سیمان افزایش خواهد یافت؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۱۰ | ۱۳۹۸/۱۱/۲۳

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: درخواست افزایش نرخ سیمان به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده، افزایش نرخ سیمان تعیین تکلیف و عملیاتی شود.
به گزارش اخبار ساختمان، در راستای تصمیمات کارگروه تنظیم بازار در خصوص ساماندهی صادرات سیمان، صادرات سیمان سفید از ۱۵ اسفند ماه امسال صرفا با ارائه گواهی خرید از رینگ صادراتی بورس کالای ایران امکانپذیر است. ورود سیمان سفید به بورس کالا اتفاق مثبتی برای صنعت سیمان خواهد بود.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در این خصوص بیان کرد: امیدواریم با ورود سیمان سفید صادراتی به رینگ بورس کالا قیمت‌ها شفاف تر شود. البته حدود ۲ درصد از سیمان تولیدی در کشور، سیمان سفید است؛ ولی به هر حال ورود سیمان سفید به بورس کالا اتفاق مثبتی است. عرضه سیمان سفید در بورس کالا بیشتر به سبب رقابت منفی در بازار عراق، مورد درخواست قرار گرفت و انتظار می‌رود تاثیر این اقدام برای صنعت سیمان، مثبت باشد.

شیخان در ادامه گفت‌وگو با اشاره به افزایش هزینه‌های سیمانی‌ها اظهار کرد: افزایش کرایه‌های حمل، هزینه‌های سیمانی‌ها را افزایش داده و هزینه تعمیر قطعات و... نیز افزایش داشته است. طبق بررسی‌های انجمن، بهای تمام شده سیمان در ۶ ماه گذشته حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش داشته و به همین علت درخواست افزایش نرخ سیمان به وزیر صنعت، معدن و تجارت داده شده و امیدواریم ظرف چند روز آینده، افزایش نرخ سیمان تعیین تکلیف و عملیاتی شود.

وی در خاتمه در رابطه با برخی اظهار نظرها در مورد افزایش نرخ بتن گفت: درحال‌حاضر نرخ سیمان در بازار داخل، نه تنها از نرخ مصوب بالاتر نیست، بلکه حتی کمتر از قیمت‌های مصوب است. کرایه‌های حمل افزایش زیادی داشته و بخشی از کرایه‌های حمل به شرکت‌های سیمانی تحمیل می‌شود (در قالب تخفیف). ضمن اینکه تاثیر نرخ سیمان در بهای تمام شده ساختمان با اهمیت نیست و افزایش نرخ سیمان توجیه منطقی برای افزایش نرخ املاک نیست.

گسترش نیوز

برچسب ها:

سیمان ،قیمت ،صادرات ،صنعت 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman