علت مشکلات صنعت ساختمان یزد چیست؟

علت مشکلات صنعت ساختمان یزد چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۱۱ | ۱۳۹۸/۱۲/۰۵

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با بیان این که تنها یک پنجم ساخت و سازهای استان تحت نظارت این سازمان انجام می‎‎شود، عمده دلیل وجود بسیاری از مشکلات صنعت ساختمان استان را ناشی از نبود بخش زیادی از ساخت و سازهای استان در حیطه‌ی نظارتی سازمان نظام مهندسی استان به دلیل برخی فرآیندهای معیوب و اهمال کاری‌ها دانست.
به گزارش اخبار ساختمان، «مهدی سالاری» در جمع خبرنگاران، ضمن گرامیداشت روز مهندس، اظهار کرد: شکوفایی تمدن بشر برآیند تلاش مهندسان برای اجرایی کردن ایده‌‌هاست لذا نقش مهندسان در حوزه‌‌های مختلف اعم از عمرانی و اقتصادی تا حتی سیاسی، پرواضح و انکارناپذیر است.

وی با بیان این که کشورهایی مانند آمریکا، روسیه و ایران بالاترین تولید مهندس جهان را به خود اختصاص داده‌اند، اظهار کرد: اگر کشور انگلستان را سیاستمردان آن و آمریکا را حقوقدانان آن اداره می‎‎کنند، قطعاً ایران را مهندسان اداره می‎‎کنند به طوری که شاخص تعداد مهندسین نسبت به جمعیت در کشورمان بسیار بالاتر از میانگین جهانی است.

سالاری از فعالیت بالغ بر 550 هزار مهندس در کشور و بیش از هفت هزار مهندس در هفت رشته شغلی در قالب شبکه نظام مهندسی خبر داد و گفت: نظام مهندسی ساختمان یکی از سازمان‌‌هایی در کشور است که به خوبی و با نظم توانسته بخشی از مهندسان را در جامعه ساماندهی کند و این در حالیست که هنوز نظام مهندسی در استانی مانند یزد به خیلی از موضوعات از جمله مسائل عمرانی در روستاها یا ترافیک و شهرسازی ورود پیدا نکرده‌ است.

وی نبود اقتدار اجتماعی را لازمه ورود مهندسان به تمام حوزه‌‌های کشورمان خواند و افزود: البته باید برای تحقق این مهم هم مردم برای دریافت خدمات مهندسی به سازمان نظام مهندسی مراجعه کنند و هم به خدمات مهندسان اعتماد کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان عمده دلیل وجود بسیاری از مشکلات در صنعت امروز ساختمان استان را این دانست که بخش زیادی از ساخت‌و‌سازهای یزد به دلیل برخی فرآیندهای معیوب و اهمال کاری‌ها در حیطه‌ی نظارتی سازمان نظام مهندسی استان قرار ندارد.

وی در این رابطه تصریح کرد: در حالی که بنا بر آمارهای امسال حدود دو میلیون و 400 هزار مترمربع ساخت و ساز در استان انجام شده، نظام مهندسی ساختمان استان در 11 ماه گذشته از سال تنها به حدود 568 هزار متر مربع ساخت و ساز ورود داشته است و این در حالی است که طبق قانون، نظام مهندسی زمانی می‌تواند به حوزه ساخت و ساز ورود کند که برای ساختمان سازی پروانه دریافت شده باشد.

سالاری ادامه داد: در سال گذشته شهرداری یزد بیش از 13 هزار پرونده را در کمیسیون ماده 100 مورد بررسی و اعلام نتیجه قرار داده و ایندر حالیست که تنها 613 پروانه ساخت به مساحت 335 هزار مترمربع در شهرداری یزد صادر شده و مابقی ساختمان‌ها به صورت غیرمجاز و بدون نظارت ساخته شده است.

وی در این باره از شهرداری خواست تا در زمینه صدور پروانه و نظارت بر ساخت و سازهای غیرمجاز همت بیشتری بکار گرد.

این مسئول ساختمان را کالایی مهم و گران در کشورمان خواند که باید 80 تا 100 سال عمر کند لذا مردم باید در طراحی و ساخت آن حساسیت بیشتری صرف کنند.

به گفته وی، در حالی که هزینه های خدمات مهندسی ساختمان در کشورهای توسعه یافته بین سه تا هشت درصد هزینه‌های ساختمان سازی را شامل می‌‌شود، این سهم در کشورمان به مراتب کمتر و درحدود 2.5 تا پنج درصد است که در قیاس با مسئولیتی که مهندسان برعهده دارند، بیسار اندک و گاهاً موجب گلایه مهندسان است.

سالاری با تاکید بر این که رونق صنعت ساختمان اشتغال بسیار زیادی را ایجاد می‌کند، گفت: عمده آمار بیکاری یزد مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است و صنعت ساختمان می‌تواند به عنوان یک صنعتی که کمترین وابستگی را به تحریم ها دارد بخش زیادی از مشکلات اشتغال کشورمان برطرف کند ولی با این حال کمتر در کارگروه رفع موانع تولید به این بخش توجه شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که در سال آینده جزو اولویت‌های نظام مهندسی ساختمان استان خواهد بود، علاوه بر افزایش سهم مهندسان از بازار ساخت و ساز، توسعه شبکه نوآوری در صنعت ساختمان است.

سالاری در این خصوص یادآور شد: اعتراف می‌کنیم که امروز صنعت ساختمان در استان یزد سنتی است و روش‌های طراحی، نظارت و به ویژه مصالح و روش‌های ساخت و ساز استان به صورت سنتی انجام می‎‎شود که حاصل این رو‌ش‌ها نیز ساختمان‌هایی از نسل دو و سه است که گاها از پایداری لازم برخوردار نیست و مصرف انرژی در آنها به شدت بالااست.

وی افزود: این در حالی است که امروزه در دنیا تکنولوژی ساختمان‌های نسل چهار و پنج که بناهای سبز و هوشمند است، مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، چنین ساختمان‌هایی به صورت هوشمند اقدام به کنترل مصرف انرژی و نگهداری ساختمان می‌کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در پایان با اشاره به سفر قریب الوقوع رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به یزد جهت راه اندازی شبکه توسعه نوآوری صهنعت ساختمان کشور در این استان، از آمادگی استان برای اجرای این شبکه به صورت پایلوت خبر داد و گفت: در این رابطه اماده حمایت از ایده های جدید، ایجاد شتابدهنده و حمایت از شرکت‌های فناور در حوزه صنعت ساختمان هستیم.

ایسنا

برچسب ها:

صنعت ساختمان ،یزد 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman