دلایل افزایش قیمت در بازار مسکن چیست؟

دلایل افزایش قیمت در بازار مسکن چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۱۷ | ۱۳۹۹/۰۴/۲۳

بازار مسکن حالا با شرایطی تازه روبروست، دریافت مالیات از خانه‌های خالی و تعیین سقف برای افزایش اجاره‌بها؛ این دو عامل دست به دست هم داده است تا بازار مسکن در روزهای شیوع کرونا تابستان متفاوتی را پشت سر بگذارد.
به گزارش اخبار ساختمان، در حالی که اخبار رسیده از مجلس و دولت دلالت بر دریافت مالیات از خانه های خالی در تابستان سال ۱۳۹۹ دارد، برخی فعالان بازار می گویند هنوز کسی در این بازار داستان را جدی نگرفته است.

یکی از فعالان بازار مسکن در شمال تهران در پاسخ به این سئوال که آیا عرضه مسکن برای اجاره یا فروش طی روزهای اخیر با افزایش روبروست؟ می‌گوید: اتفاقا تا ۱۰ روز پیش رونقی در این بازار ایجاد شده بود و تعداد فایل‌هایمان رو به افزایش می‎رفت اما این روزها کمتر کسی خانه را فایل می‌ند و مالکانی که درخواست فروش می دهند نیز قیمت اعلام نمی کنند بلکه می‎گویند به قیمت روز.

وی با اشاره به اینکه قیمت روز محدوده متفاوتی را در بر می‎گیرد، تاکید کرد: هر خانه‌ای در منطقه فروش برود مبنای قیمتی برای دیگر خانه‌ها می شود. البته بلافاصله مالکان یکی دو میلیون بالاتر از قیمت‌های فروش رفته، قیمت می‌گذارند.

در سوی دیگر شهر، در منطقه گلبرگ اما یکی از مشاوران فعال منطقه در خصوص وضعیت معامله ملک گفت: داستان این منطقه بسیار متفاوت است، حجم ساخت و ساز در این منطقه بالاست و مالکان پیشنهاداتی عجیب برای پیش فروش می‌دهند.

وی گفت: در فروردین امسال خانه‌ها غالبا به قیمت ۱۸ میلیون تومان مشتری داشت و معامله می‌شد اما حالا کسانی که در حال ساخت و ساز هستند قیمت پیش فروش را هجده و نیم میلیون یا حتی ۱۹ میلیون اعلام کرده اند همین امر قیمت را بالا کشیده است.

وضعیت در مناطق دیگر تهران نیز به همین صورت است. مناطق ضعیف‌تر تهران در جنوب شهر نیز با مشکلاتی بسیار عمده روبرو هستند. متوسط قیمت ها در مناطقی چون ۱۸ و ۲۰ به حدود هشت میلیون و هشتصد هزار تومان تا ۹ میلیون و سیصد هزار تومان رسیده است. افزایشی عجیب در مناطقی که دهک‌های پایین درآمدی در آن ساکن هستند.

فعالان بازار مسکن می‌گویند کشش افزایش قیمت در این مناطق بسیار بالاست و کسانیکه قصد سرمایه‌گذاری در بازار ملک را دارند سرازیر این مناطق شده اند چرا که قیمت‌ها هنوز شرایط برای خرید را باقی گذاشته اما در بسیاری از مناطق دو رقمی شدن قیمت هر متر مربع واحد مسکونی وضعیت را برای سرمایه‎گذاران نیز پچیده کرده است.

متوسط قیمت مسکن در منطقه بیست از بهمن ماه سال گذشته تا کنون به ازای هر متر بیش از دو میلیون تومان افزایش یافته برخی از معامله گران می‌گویند سرمایه‌گذاران حالا از مناطق متوسط و بالاتر شهر سرازیر مناطق جنوبی شده اند و با توجه به اینکه به قصد اجاره، خانه را می‌خرند، خود عاملی برای رشد بهای اجاره در این مناطق شده‌اند.

ارز چقدر موثر است؟

رشد شدید قیمت ارز در ماه های گذشته از نظر بسیاری از فعالان بازار محرک اصلی رشد قیمت مسکن بوده است. در حقیقت افزایش نرخ مسکن نه به دلیل عرضه و تقاضا بلکه تحت تاثیر رشد انتظارات تورمی و افزایش نرخ دلار رخ داده است.

بسیاری از فعالان بازار معتقدند عقب نشینی قیمت‌ها زمانی می تواند محقق شود که بازار ارز در ایران به ثبت برسد. شاید از این روست که قیمتها در بازار ملک هر روز در حال تغییر هستند متناسب با تحولات دیگر بازارها قیمت‌های پیشنهادی نیز تغییر می‌کند. این وضعیت البته انجام معامله را مشکل کرده است بسیاری از خریداران ترجیح می دهند به جای طی دوره یک ماهه تا چهل روزه برای رفتن به محضر، بخش مهم پول را یک جا پرداخت کرده و بار دریافت وکالت بلاعرل، تا زمان آماده شدن اسناد عوارض و مالیات و ... برای سند زدن در محضر معطل شوند.

بر این اساس به نظر می‌رسد تاثیر بازارهای موازی با مسکن، در حال ته نشین شدن در بازار ملک است بسیاری از معامله گران می گویند کاهش قیمت ها منوط به برقراری ثبات در سایر بازارها از یک سو و افزایش عرضه از وی دیگر است.

سیاست‌های جدید چقدر تاثیر دارند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد نزدیک به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در ایران وجود دارد که از این تابستان مشمول پرداخت مالیات یه خواهند شد. هر چند برخی فعالان معتقدند این اقدام در عرضه واحدهای مذکور به بازار موثر خواهد بود اما براوردها نشان می دهد مهار تورم به صورت عمومی بیش از هر اقدام دیگری در ایجاد ثبات در بازار مسکن موثر خواهد افتاد.

رویداد 24

برچسب ها:

بازار مسکن ،قیمت مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman