معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

ارسال پیامک به مالکان خانه‌های خالی

ارسال پیامک به مالکان خانه‌های خالی
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۱۴ | ۱۳۹۹/۰۶/۱۰

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۱.۵ میلیون مالک خانه خالی پیامک مالیاتی دریافت کردند، گفت: مالیات خانه های خالی که مالک آنها زیر ۱۸ ساله ها هستند را باید قیم و سرپرست آنها بپردازند.
به گزارش اخبار ساختمان، محمود محمودزاده با اشاره به ارسال پیامک مالیاتی به مالک خانه‌های خالی، اظهار کرد: در مرحله اول اطلاعات واحد مسکونی خالی از سکنه به مالک پیامک می‌شود و این مهلت به مالک داده شده که نسبت به این اطلاعات در صورت نادرست بودن، در قالب پیامک برگشت اعتراض خود را ارسال کند.

وی افزود داد: با آغاز به کار سامانه، روزانه متوسط بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار پیامک به مالکان خانه‌های خالی ارسال شده است و تا الان به تعداد ۱.۵ میلیون پیامک به مالک خانه‌های خالی رسیده‌ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: مالکان گروه به گروه پیامک برگشت تأیید اطلاعات و یا عدم تأیید آن را ارسال می‌کنند و برگشت اطلاعات در حال انجام است. پس از انجام این عملیات، اطلاعات پردازش و صحت‌سنجی خواهند شد.

محمودزاده با بیان اینکه هم به مالکان حقیقی و هم حقوقی پیامک ارسال شده است، گفت: از حقوقی‌ها به شماره‌ای که ثبت شده پیامک ارسال می‌شود که آن شماره می‌تواند شماره تماس اعضای هیأت مدیره یا شماره ثبتی شرکت باشد.

وی در پاسخ به این سوال که هنوز ضرایب مالیاتی در مجلس برای مالیات ستانی از خانه‌های خالی تصویب نشده است و در این شرایط چطور اخذ مالیات از خانه‌های خالی را آغاز می‌کنید، اظهار داشت: طبیعتاً هر زمانی که ضرایب مالیات بر خانه‌های خالی در مجلس تصویب شود تاریخ ملاک عمل است و عطف به ما سبق نمی‌شود. این اقدامات بر اساس قانون مصوب سال ۹۴ بوده و تا زمانی که مصوبه جدید از مجلس خارج نشود، همه ضرایب بر اساس قانون قبل خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره متصل نبودن وزارتخانه‌های نفت و نیرو که اطلاعات انشعابات واحدهای مسکونی را در اختیار دارند و می‌توانند ملاک عمل شناسایی خانه‌های خالی باشند، تاکید کرد: هر کدام از دستگاه‌ها استانداردهایی در سامانه‌های خود دارند که اتصال این سامانه‌ها به یکدیگر پروسه فنی زمان‌بری دارد. در حال حاضر در حال مذاکره هستیم که این ارتباط بین دستگاه‌های مختلف به صورت آنلاین برقرار شود و سامانه‌ها به یک استاندارد مشترکی برسند تا روزانه این اطلاعات بین دستگاه‌های مختلف مبادله شود.

محمودزاده افزود: البته مراحل شناسایی خانه‌های خالی انجام شده اما وقتی اطلاعات بیشتر باشد کار راحت تر است. به هر حال به لحاظ تکلیفی که داشتیم با همین اطلاعات موجود کار را انجام دادیم.

وی درباره مالیات ستانی از واحدهای خالی از سکنه که مالک آنها زیر ۱۸ سال دارند، گفت: مالیات خانه‌های خالی که مالک آنها زیر ۱۸ ساله‌ها هستند را باید قیم و سرپرست آنها بپردازند.

ایمنا
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman