پل تاور بریج در کجا قرار دارد؟

پل تاور بریج در کجا قرار دارد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۶:۲۴ | ۱۴۰۱/۰۳/۱۰

تاور بریج که به معنای پل برج است نام یکی از مشهورترین سازه ها و پل های شهر لندن پایتخت کشور انگلستان است که برروی رودخانه مشهور این شهر بنام رود تیمز بنا شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، تاور بریج با سبک معماری گوتیک در سال 1886 شروع و در 1894 کار ساخت آن به پایان رسید که در کنار یکی از مشهورترین جاذبه شهر لندن بنام برج لندن قرار گرفته است از دیگر جذابیت های تاور برج مسیر جاده ای که برروی آن قرار گرفته است که در مواقع عبور کشتی از زیر این پل مسیر جاده ای به بالا کشیده می شود تا کشتی ها از زیر آن عبور کنند.

 

علت ساخت این پل افزایش جعمیت لندن در قرن نوزدهم بود که مسئولان شهر لندن را به فکر احداث پل جدیدی بر روی رودخانه تیمز انداخت. طرح انتخابی تاور برج کاری از هوراس جونز با همکاری جان ولف بری بود. پنج پیمانکار و تقریباً ۴۵۰ کارگر برای ساخت این پل ۲۵۶ متری به خدمت گرفته شد و ۱۱ هزار تن استیل در چهارچوب آن به کار رفته است.

 

سرانجام کار ساخت پل که تاور بریج نام گرفت (تاور= بُرج، بریج= پل) در ۱۸۹۴ به پایان رسید. پل تاور بریج دارای برج‌ هایی با معماری گوتیک ویکتوریایی بود که در آن زمان مورد پسند مردم قرار نگرفت، اما با گذر زمان این پل به یکی از معروفترین نمادهای شهر لندن تبدیل شد.

 

تاور بریج

 

تاور بریج را بیشتر بشناسید

 

این پل از بخش های متعددی ساخته شده است در هر یک از این بخش ها اهرم هایی وجود دارند که موجب می شوند تا این پل دوام بیشتری داشته باشد اطلاعات گردشگری و تاریخی مهمی درباره این برج در دسترس است زیرا این برج یکی از مهم ترین مکان های دیدنی در لندن است که دارای جاذبه های زیادی است و از سوی گردشگران زیادی مورد توجه قرار می گیرد.

 

در پیشینه تاریخی این بنا عنوان شده است که این برج در زمان ویکتوریا ساخته شده است و متعلق به اواخر قرن ۱۹ میلادی است در آن زمان تصمیم گیری های متعددی در این شهر انجام می شده است و تصمیم بر این بوده است که این پل را در قسمتی پایین تر از لندن بنا کنند.

 

یکی از مشکلات مهم و رایج در ساخت این پل این بوده است که توانایی حفظ ثبات پل بسیار دشوار بوده است و موجب مسدود شدن مسیرهای لنگرگاهی می شده است.

 

پل تاور بریج

 

معماری بنای تاور بریج چگونه است؟

 

ابتدا بهتر است بدانید که برای ساخت این بنا ۵۰ طرح ارائه شده است که در هر یک از این طرح ها به نوعی به تجزیه و تحلیل بنا پرداخته است و نشان داده می شود که چگونه می توان استحکام برج را بالا برد یکی از مهم ترین ایده های طراحی در این بنا متعلق به جوزف بزلجت است که این طرح به دلیل پایین بودن میزان ارتفاع رد شده است در سال ۱۸۸۴ این پل به یکی از پل های اهرمی تبدیل شده است و در نهایت این طرح اجرایی شده است.

 

به طور کلی مهندسی این پروژه عظیم به عهده جان ولف بری بوده است و معماری این بنا را نیز هوراس جونز انجام داده است بری قصد داشت تا ۲ برج طراحی کند دهانه مرکزی و اهرم های این پل به شکل ویژه ای طراحی شده اند به گونه ای که کشتی ها می توانند به راحتی از آن عبور کنند.

 

ساخت این پل از سال ۱۸۸۶ آغاز شده است تاور بریج لندن این پروژه در طی سال های ساخت نیز تغییراتی داشته است و در واقع معماری گوتیکی که در آن مشاهده می کنید در ابتدا قرار نبوده است ساخته شود و جایگزین طراحی ساده آن شده است.

 

زیبایی این بنا به دلیل برخورداری از سبک معماری گوتیکی است و واقع شدن برج لندن در کنار این پل نیز موجب جذابیت های بیشتر آن شده است و امروزه یکی از مهم ترین مناطق گردشگری هستند. این بنای منحصر به فرد در سال ۱۸۹۴ توسط همسر یکی از شاهزادگان افتتاح شده است.

 

پل تاور بریج لندن

 

چه بخش هایی به پل اضافه شده اند؟

 

این پل در دوران جنگ جهانی نیز آسیب هایی را متحمل شده است به ویژه موتورهای پل برج که در اثر برخی از عملیات ها مورد آسیب واقع شده اند یکی از موتورهایی که در سال های اخیر و برای امنیت بیشتر در این بخش ها اضافه شده است به مدرنیته شدن بنا کمک بیشتری کرده است این موتور با وجود اینکه کاربردهای زیادی ندارد اما به بخش هایی از این بنا تبدیل شده است و موزه موتور بخار فورنست اهدا شده است.

 

در سال ۲۰۰۰ سیستم های کامپیوتری نیز به این پل اضافه شده است این سیستم های کامپیوتری اطلاعاتی را درباره تاور بریج لندن در اختیار افراد قرار می دهند همچنین در سال ۲۰۲۱ نیز مدال های المپیکی از این پل آویزان شده است که تبلیغات زیادی برای برگزاری المپیک داشته اند.

 

این پل به دلیل ارزشمندی خود در طول تاریخ نیز مدت ها مورد باسازی قرار گرفته است و نسبت به گذشته تردد اتومبیل و کشتی ها از اطراف آن کمتر شده است. این پروژه به قدری دارای جذابیت است که چین نیز الگوبرداری از آن داشته است با این تفاوت که برج چینی دارای چهار برج است و به همین خاطر است که این پل یکی از مکان های دیدنی لندن برای علاقه مندان است.

 

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman