رکود در بخش خرید و فروش مسکن قابل قبول نیست

رکود در بخش خرید و فروش مسکن قابل قبول نیست
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۱۷ | ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

یک کارشناس بازار مسکن گفت: برخلاف بخش ساخت و ساز که در رکود به سر می برد، رکود در بخش خرید و فروش مسکن را قبول ندارم و روند هم به سمت کسادی نیست؛ به خصوص چشم انداز خوبی را برای آپارتمان های کوچک متراژ در جنوب و حوالی تهران می بینم.

به گزارش اخبار ساختمان، سعید آسویار در ادامه گفت: معتقدم بازار مسکن در رکود قرار ندارد، بلکه عرضه و تقاضا معقول شده است. یعنی سازنده ها سراغ متراژ‌هایی می روند که مورد نیاز بازار است. رکود در آن بخشی اتفاق افتاده که آپارتمان های لوکس و بزرگ، بدون مصرف مانده است.

صاحبان آپارتمان های لوکس میل به مهاجرت دارند


وی افزود: کسانی که آپارتمان لوکس دارند میل به مهاجرت پیدا کرده اند؛ زیرا با فروش یک آپارتمان در تهران می توانند سه تا چهار آپارتمان در استانبول بخرند. از قبل هم در بخش واحد‌های لوکس خرید و فروشی وجود نداشت. اما آپارتمان های متراژ کوچک در تهران، کرج و پردیس از رونق مناسبی برخوردار است.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه مردم به این باور رسیده اند که قیمت ها کاهش نمی یابد تاکید کرد: در حال حاضر متقاضیان مصرفی وارد بازار می شوند؛ زیرا این تصور وجود دارد که اگر نخرند از تورم عقب می مانند.


لیزینگ؛ راهکاری برای رونق بخش مسکن


آسویار گفت: اگر در ساخت و ساز الگوی مصرف ۷۵ متری رعایت و وام های یک تا دو میلیارد تومانی برای خرید پرداخت شود بازار مسکن رونق می گیرد. خلاء لیزینگ مسکن در کشور ما احساس می شود که بانک ها باید در این قسمت وارد شوند. مردم معمولا دارایی های خود مثل طلا را می فروشند و مسکن می خرند؛ بنابراین بازار مسکن نه تنها بخشی پیشران برای ایجاد تحرک در اقتصاد محسوب می شود بلکه بازاری مطمئن برای بانک ها است.

وی تصریح کرد: اگر پروژه های مناسب با الگوی مصرف مسکن اجرا شوند نه تنها رکود نخواهیم داشت بلکه تا قبل از مرحله سفت کاری تمامی واحد‌ها فروخته می شوند. مردم می دانند پیش خرید جلوی تورم آینده و بی ارزش شدن پول را می گیرد. مشکل پیش فروش هم با رعایت قانون و انعقاد قرارداد در دفترخانه قابل حل است. فروشندگانی که به دفاتر اسناد نمی آیند می خواهند بحث فرار مالیاتی داشته باشند. این افراد عمدتا بخر و بفروش ها هستند.


برخی سازندگان مسکن، بخر و بفروش شده اند


این کارشناس بازار مسکن گفت: برخلاف بازار که رونق دارد، بخش ساخت و ساز در رکود به سر می برد؛ زیرا سرعت رشد قیمت نهاده های بخش مسکن از رشد آپارتمان بیشتر است. اگر مسکن ۲۰ درصد گران می شود، متریال ۵۰ درصد گران می شود. این روند به ضرر بخش ساخت و ساز است. به همین دلیل خیلی از سازنده ها از این شغل دست کشیده و وارد بخش پیش خرید شده اند. در مرحله فونداسیون می خرند و پس از تکمیل می فروشند. خیلی از افراد هم سراغ شغل های دلالی رفته اند. الان اگر نهاده های ساختمانی را خریداری و آن را نگه داری، سودش بیشتر از ساختمان سازی است.

آسویار درباره پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: با همین روند تغییر خاصی نمی بینیم. پایین آمدن قیمت که تقریبا غیرممکن است. شاید تا پایان سال با افزایش تا ۲۰ درصد قیمت واحد‌های کوچک متراژ مواجه شویم؛ زیرا به اندازه کافی در بالاشهر خانه ساخته شده و دیگر توجیهی ندارد کسی زمین را متری ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان بخرد و آپارتمانی بسازد که دچار رکود شود؛ بنابراین گزارش، متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان می دهد. مرداد امسال همچنین ۷۸۲۵ فقره خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد که نسبت به تیرماه امسال ۲۴ درصد کاهش و در مقایسه با مرداد پارسال ۴۲ درصد افزایش دارد.

ایسنا

برچسب ها:

بازار مسکن ،قیمت مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman