گرانی سیمان چه تاثیری بر پروژه نهضت مسکن دارد؟

گرانی سیمان چه تاثیری بر پروژه نهضت مسکن دارد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۰۱ | ۱۴۰۱/۰۸/۳۰

افزایش ۳۵ درصدی قیمت سیمان اعمال شود! این درخواست انجمن سیمان در شرایطی به بورس کالا ارایه شده که طی شش ماه گذشته هر پاکت سیمان از ۲۸ هزار تومان به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده بود. سازندگان می گویند که قیمت فولاد و مس و یونولیت هم اخیرا دچار نوسان شده است. در این شرایط عضو شورای عالی مسکن گفت که قیمت هر متر از واحدهای نهضت ملی مسکن به هشت میلیون تومان رسید.

به گزارش اخبار ساختمان، قیمت سیمان برای سومین بار در سال جاری رشد داشته است. سیمان در ماه های اردیبهشت و خرداد، همزمان با ورود به بورس با رشد غیررسمی قیمت مواجه شد و به حدود ۲۸ هزار تومان به ازای هر پاکت رسید، سپس با طی نوساناتی حدود ۵۰ هزار تومان شد. در روزهای گذشته نیز انجمن سیمان درخواست افزایش ۳۵ درصدی قیمت سیمان را به بورس کالا اعلام و از هفته جاری اعمال کرد.

قیمت سیمان معمولا سالیانه دو بار به شکل رسمی و غیررسمی افزایش می یابد. این رشدها در کنار افزایش قیمت فولاد و دیگر نهاده های ساختمانی هزینه ساخت مسکن را بالا برده و در سه سال اخیر برآوردها از قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن را مرتبا تغییر داده است. مصالح ساختمانی در شرایطی روند صعودی داشته که ساخت و ساز در رکود قرار دارد و حتی برخی شرکت ها طرح فروش اقساطی گذاشته اند. بنابراین با توجه به بحث اقتصاد بازار نباید قیمت آن افزایش پیدا می کرد.


درخواست افزایش ۳۵ درصدی قیمت سیمان در بورس


در روزهای گذشته انجمن سیمان به بهانه افزایش هزینه های تولید، در نامه ای رسمی به بورس کالا درخواست افزایش تا ۳۵ درصدی قیمت سیمان را اعلام کرد. بر این اساس قیمت هر پاکت سیمان ۵۰ کیلویی تیپ ۲ در بورس کالا به ۵۸ هزار و ۵۷۰ تومان و سیمان تیپ ۵ به ۵۹ هزار و ۷۱۰ هزار تومان افزایش یافت. تاثیر این رشد در خرده فروشی ها به شکل بی نظمی و قیمت های دلبخواه بروز پیدا کرده است.

تا پیش از این هر پاکت سیمان در مصالح فروشی ها حدود ۵۰ هزار تومان بود که احتمالا با نرخ های جدید به حدود ۶۷ تا ۶۸ هزار تومان می رسد. البته سیمان تیپ ۵ در بسیاری از مناطق تا ۵۸ هزار تومان معامله می شد که با این اوصاف باید منتظر قیمت ۷۸ هزار تومانی برای این کالا باشیم.

اواسط سال ۱۳۹۹ که قیمت هر پاکت سیمان ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان بود، هزینه هر متر مربع از واحدهای نهضت ملی مسکن ۲.۷ میلیون تومان برآورد شده بود. فروردین سال ۱۴۰۰ قیمت سیمان ۳۵ درصد و سپس در خردادماه همان سال ۴۰ درصد رشد کرد.

اوایل امسال نیز با بورسی شدن سیمان شاهد رشد قیمت و رسیدن هر پاکت به حدود ۵۰ هزار تومان بودیم. حالا با سیمان ۷۸ هزار تومانی که ظاهرا نرخ آن به شکل رسمی و غیررسمی پذیرفته شده برآوردها از قیمت ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن نیز دچار تغییر خواهد شد.

روز گذشته احمد دنیامالی ـ عضو شورای عالی مسکن، قیمت ساخت هر متر از واحدهای نهضت ملی مسکن را هشت میلیون تومان اعلام کرد. این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی هنوز نرخ چهار میلیون و ۷۵۰ هزار تومان خود را به‌روز نکرده و طبق بررسی ها برخی سازندگان در حال کنار کشیدن از این پروژه هستند.

البته نوسان قیمت نهاده های ساختمانی فقط مختص سیمان نیست. قیمت میلگرد هم از کیلویی ۱۵ هزار تومان در روزهای گذشته به ۱۷ هزار تومان افزایش یافته است؛ در حالی که دو سال قبل و در آغاز پروژه نهضت ملی مسکن قیمت هر کیلو میلگرد حدود ۴۰۰۰ تومان بود.

بنا به گفته فرشید پورحاجت ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان، یونولیت نیز که برای سقف استفاده می شود به یکباره در هفته های گذشته از ۱۱۰ هزار تومان به ۴۳۰ هزار تومان رسیده است. قیمت مس هم که یکی از کالاهای مهم در ساختمان محسوب می شود قرار است افزایش پیدا کند.

پورحاجت تاکید کرد: از یک ماه قبل موضوع نوسان قیمت نهاده های ساختمانی را به نمایندگان مجلس اعلام کردیم و در نهایت به یک تذکر به وزیر صمت بسنده کردند.

عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان تاکید کرد: بارها به مسئولان و نمایندگان مجلس درخصوص افزایش هزینه های ساخت و ساز و رکود بخش مسکن هشدار داده ایم. از حدود سه سال قبل قرار بود کارت مصالح ساختمانی به سازندگان پروژه های نهضت ملی مسکن بدهند اما تا کنون خبری در این خصوص نشده است. اصلا ما کارت مصالح نخواستیم؛ دست کم شرایط صدور پروانه، خدمات دستگاه های خدمات رسان، نظام مهندسی، بیمه کارگران و غیره را تسهیل کنید.

ایسنا


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman