مصوبه کاهش تراکم مسکن دولتی ابلاغ شد

مصوبه کاهش تراکم مسکن دولتی ابلاغ شد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۴۹ | ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

شورای عالی شهرسازی و معماری در مکاتبه با استانداران سراسر کشور سیاست های کلی دولت را برای کاهش تراکم ناخالص واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن ابلاغ کرد.

به گزارش اخبار ساختمان، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در مکاتبه با استانداران ۳۱ استان کشور مصوبه شورا را درباره سیاست های کلی دولت مبنی بر کاهش تراکم ناخالص واحدهای مسکونی نهضت ملی مسکن ابلاغ کرد.

در متن مصوبه آمده است: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ خود، پیرو مباحث مربوط به تامین اراضی مورد نیاز نهضت ملی مسکن و در ذیل سیاست های کلی دولت مبنی بر کاهش تراکم ناخالص شهرها و احداث واحد مسکونی در حداقل تراکم ساختمانی ممکن، بنا بر تاکید وزیر و رئیس شورای عالی به شرح زیر اتخاذ تصمیم کرد:

۱- در شهرهایی که الگوی تراکمی پهنه تراکمی غالب شهر بر اساس طرح مصوب ملاک عمل قطعات ویلایی یک و دو طبقه است، در صورتی که محدودیت زمین دولتی وجود ندارد و امکان تامین زیرساخت وجود دارد، واحدهای مربوط به نهضت ملی مسکن به صورت قطعات مستقل حیاط دار یک یا دو طبقه احداث شود.

۲- در سایر شهرهای کشور که متوسط تراکم ساختمانی شهر بیش از دو طبقه است، احداث بنا در مجتمع های مسکونی مربوط به نهضت ملی مسکن وفق تراکم ساختمانی پهنه تراکمی غالب شهر بر اساس طرح مصوب ملاک عمل صورت پذیرد.

با توجه به ضوابط اعلام شده در این مصوبه و شروط تعیین شده برای ساخت مسکن دولتی کم تراکم در قالب طرح نهضت ملی مسکن، به نظر می رسد عمده این واحدها در شهرهای کوچک قابلیت احداث خواهد داشت. چرا که به دلیل کمبود زمین در کلانشهرها و شهرهای بزرگ، تراکم ساختمانی در پهنه های تراکمی این شهرها، بیش از یک و دو طبقه است.

اما براساس این مصوبه، در شهرهایی که ضوابط شهرسازی بر مبنای ساخت واحدهای مسکونی یک و دو طبقه قرار دارد و محدودیت زمین دولتی وجود ندارد، ساخت مسکن کم تراکم در دستور کار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر در این مصوبه یکی از مهم ترین شروط برای ساخت مسکن کم تراکم، فراهم بودن امکانات و زیرساخت های شهری عنوان شده است.

دنیای اقتصاد

برچسب ها:

طرح نهضت ملی مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman