پیشرفت کند طرح ساخت خانه سازی دولتی

پیشرفت کند طرح ساخت خانه سازی دولتی
Facebook Twitter LinkedIn

۱۷:۴۵ | ۱۴۰۱/۱۱/۰۳

بانک عامل بخش مسکن آمار جدیدی از خانه سازی دولتی در قالب طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال اعلام کرد. در گزارشی که در این زمینه منتشر شده، اعلام شده است: تاکنون ۸۰۵‌ هزار و ۷۶۵ نفر در طرح نهضت ملی مسکن افتتاح حساب کردند. همچنین از انعقاد قرارداد پرداخت تسهیلات با ۲۰۴‌ هزار و ۲۱۲ واحد به مبلغ ۶۹‌ هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان خبر داده شده است.
به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس این گزارش، مبلغ کل واریزی به حساب سازندگان از محل تسهیلات و آورده ۴۷‌ هزار و ۲۱۶ میلیارد تومان است که از این میزان تسهیلات، ۳۰‌ هزار و ۱۷۲ میلیارد تومان از محل تسهیلات و ۱۷‌ هزار و ۴۴ میلیارد تومان از محل آورده واریز شده است. تاکنون نیز با ۲۰۴‌ هزار و ۲۱۲ واحد به مبلغ ۶۹‌ هزار و ۴۷۵ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده است.

آمار اعلام شده از سوی بانک تخصصی حوزه مسکن نشان دهنده دو نکته مهم در خصوص وضعیت پیشرفت طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است.

نکته اول مربوط به آمار واقعی از روند پیشرفت این طرح است. با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین منابع تامین مالی ساخت این واحدها، تسهیلات بانکی است، آمار بانک تخصصی حوزه مسکن نشان می دهد، تنها به حدود ۲۰۰‌ هزار واحد مسکونی از این طرح تاکنون وام پرداخت شده است.

از آنجا که این بانک بیشترین سهم و بالاترین عملکرد به لحاظ وام دهی برای اجرای این برنامه را دارد و همچنین آماری از عملکرد سایر بانک ها در این زمینه اعلام نشده است می توان گفت، آمار پرداخت وام طرح نهضت ملی مسکن تاکنون عملا معادل حدود یک پنجم کل واحدهایی است که باید در سال اول، ساخته می شده است.

از سوی دیگر، تعداد متقاضیان پای کار این طرح نیز هنوز به یک میلیون متقاضی نرسیده است. بر اساس آنچه اعلام شده است حدود ۸۰۰ هزار متقاضی این طرح اقدام به افتتاح حساب در بانک عامل بخش مسکن کرده اند، این در حالی است که بیش از یک سال از آغاز ثبت نام برای طرح ساخت یک میلیون مسکن در سال سپری شده است.

همچنین، تعداد وام های پرداختی تاکنون، معادل حدود یک چهارم تعداد متقاضیان پای کار این طرح و افرادی است که اقدام به افتتاح حساب و واریز آورده اولیه خود برای این واحدها کرده اند.

دنیای اقتصاد
نظرات کاربران
security code
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman