آشنایی با محسن مصطفوی، معمار آمریکایی ایرانی تبار

آشنایی با محسن مصطفوی، معمار آمریکایی ایرانی تبار
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۱۹ | ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

محسن مصطفوی متولد ۱۹۵۴ میلادی معمار آمریکایی ایرانی تبار است. او ریاست مدرسه عالی طراحی دانشگاه هاروارد را بر عهده دارد.

به گزارش اخبار ساختمان، محسن مصطفوی متولد ۱۳۳۳ شمسی در تهران، معمار ایرانی مقیم آمریکا است. علاقه اش به معماری خیلی زود آغاز شد، احتمالا به این دلیل که زمانی که خانواده اش در حال ساختن خانه ای در اصفهان بودند، او کاملا نسبت به کل روند ساختن یک خانه آگاه شد.

در تماس بودن با معماری برایش خیلی جالب بود. وی تحت تأثیر این حقیقت واقع شد که معمارشان تحصیل کرده خارج از کشور است. او می گوید: «این اولین بار بود که من متوجه شدم که چنین کاری خیلی جالب خواهد بود». مدرک معماری خود را از مدرسه AA لندن گرفته و پس از آن تحصیلات و تحقیقات خود را در دوره های بالاتر در دانشگاه اسکس و کمبریج گذارنده است.

مصطفوی ریاست رئیس دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد را بر عهده داشت. ریاست وی بر دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد تا پایان سال تحصیلی ۲۰۱۸- ۲۰۱۹ ادامه داشت. پس از آن به علت استعفا شخص دیگری جایگزین او شد. محسن مصطفوی همچنین از داوران جایزه معماری آقاخان است.

 

محسن مصطفوی


سوابق مدیریتی محسن مصطفوی


پروفسور محسن مصطفوی یکی از معماران برجسته ایرانی به عنوان رئیس دانشکده طراحی دانشگاه هاروارد منصوب شد. دانشگاه هاروارد از پروفسور به عنوان چهره ای برجسته، کامل و رهبری علمی و آکادمیک، طراح، معمار و پژوهشگر یاد کرده است.

ایشان قبلا رئیس دانشکده کالج معماری، هنر و طراحی دانشگاه کورنل آمریکا بوده است و پیش از این نیز به مدت ۹ سال ریاست انجمن مدرسه معماری در لندن را بر عهده داشته است. این مدرسه یکی از برجسته ترین مدارس طراحی اروپا محسوب می شود. او تاکنون پست هایی آموزشی در دانشگاه کمبریج، دانشگاه پنسیلوانیا و آکادمی هنرهای زیبای فرانکفورت در آلمان را بر عهده داشته است.

مصطفوی طی این مدت بر ۲ موضوع تمرکز داشت که برای همیشه بر حرفهٔ او تأثیرگذار شدند: تاریخ شهری و تأثیر زمان و محیط بر سطح ساختمان ها. کارهای اصلی او در مورد فرسایش در اثر هوا در معماری در سراسر دنیا شناخته شده است و جوایزی را از سوی همتایانش برای او به همراه داشته است.

ارتباطی که او میان تاریخ شهری و تأثیرات زمان و آب‌ و هوا بر ساختمان ها رسم می کند همچنین نشان دهندهٔ آمیختگی تمایلات هنری و فیزیک وابسته به ریاضیات در او است؛ این ارتباط در این نقل قول از نوشته اش به نام “دربارهٔ فرسایش در اثر هوا” مشخص است: «در ریاضیات محیطی، فرسایش در اثر آب ‌و هوا یک نیروی کاهش‌دهنده است، یک کم شدن… اما آیا فرسایش در اثر آب‌ و هوا فقط یک کاهش دهنده است؟ آیا نمی تواند چیزی بیفزاید و بهبود بخشد؟… این مسئله زمانی معنی دار می شود، در صورتی که فرسایش با یک تحسین رومانتیک از ظاهر ساختمان ها که سن شان بالا رفته ارتباط داده شود، آجرکاری دلپذیر، سنگ های پوشیده از خزه و تیرهای چوبی کهنه».

 

محسن مصطفوی به همراه نورمن فاستر
محسن مصطفوی به همراه نورمن فاستر


استعفا از دانشگاه معماری هاروارد


محسن مصطفوی، ریاست بخش فارق التحصیلان دانشکده معماری هاروارد را از ژانویه 2008 تا کنون به عهده داشته است.

مصطفوی در بیانیه ای کناره گیری خود را از این کرسی اعلام نمود و طبق گفته خود این سمت را تا پایان سال تحصیلی 2018-19 بر عهده خواهد داشت.

مصطفوی طی یک دهه گذشته تلاش های گسترده ای برای تقویت هیئت علمی GSD و تنوع برنامه های تحصیلی دانشجویان معماری و افزایش سطح بین‌المللی هاروارد به عنوان نماینده انجام داده است.

محسن مصطفوی با افزایش منابع، نیروهای فیزیکی و همکاری های نوپا با دیگر بخش های دانشگاه هاروارد، سطح دانشکده معماری را ارتقا بخشید. وی یکی از معدود مدیرانی بود که تمرین طراحی در این دانشکده را متجلی ساخت.

با حضور الکساندر و ویکتوریا رایلی به عنوان استادان طراحی، مصطفوی قصد دارد تا پس از سالیان متمادی به بخش خدمات فعال در هیئت علمی دانشگاه هاروارد بازگردد.

مصطفوی یکی از محققان برجسته معماری و شهرسازی بود. از طریق ایجاد یک دوره آموزشی، تغییرات و نوآوری های زیادی درGSD ایجاد نمود. هدایت دانشگاه در قامت ریاست دانشکده موجب خلق برنامه های استراتژیک و توسعه برنامه های چندگانه گردید که به افرایش 50 درصدی دانشجویان انجامید.

وی همچنین به خاطر باز کردن درب ها برای دانشجویان با زمینه های متنوع شهرت دارد. به واسطه افزایش مالی و کمک های زیادی که به دانشکده داشته شهرت دارد.

تحت رهبری مصطفوی اعضای هیات علمی معماری از 62 نفر به 90 نفر افزایش پیدا کردند. هیات علمی جدید شامل ریاست سه دانشکده اصلی اعم از: معماری، معماری منظر و برنامه ریزی طراحی شهری است.

در حالی که وی طی سال ها در حال افزایش قدرت بخش معماری تلاش کرده، به دنبال انتصاب بخش های مجزایی برای شهرنشینی، فناوری، حقوق اجتماعی و سایر زمینه ها بوده است. در حال حاضر GSD اقداماتی را برای ایجاد یک سیستم مستقل جهت سرپرستی اعضای هیات علمی، بهبود نظارت، و تمرینات برای مدیران و استادان ارائه کرده است، ایده ای که شروع آن با مصطفوی بوده است.

برای مجموعه هاروارد مصطفوی یک فرد معتمد برای کالج اسمیت به شمار می رود و یکی از اعضای قابل احترام و بنیانگذار بنیاد نورمن فاستر در هاروارد است.

رئیس دانشگاه هاروارد در ستایش از این استاد برجسته ایرانی گفته است: محسن مصطفوی پیشینه منحصربفرد و پرابهتی در رهبری دو مدرسه ممتاز معماری و طراحی جهان داشته است. مصطفوی پژوهشگر عالی رتبه ای است که روابط مستحکمی با مدرسه طراحی داشته و به عنوان پلی میان دنیای نظریات و عمل با استفاده از اعتماد به نفس قابل توجه خود ایفای نقش کرده است.

مصطفوی جزو کمیته داوران جایزه معماران آقا خان و جایزه هولجیم نیز است. او از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷، وظیفه هدایت بیش از ۱۰۰ عضو هیات علمی و بالغ بر ۸۰۰ دانشجوی دوره کارشناسی از بیش از ۳۰ کشور جهان را بر عهده داشته است.

«لمان سید» از استادان دانشگاه کورنل درباره پروفسور مصطفوی می گوید: او یکی از بااستعدادترین و فرهیخته ترین اساتید آکادمی های معماری است. حضور مصطفوی شخصیت بین المللی ویژه ای را به دانشگاه کورنل بازگرداند و این شخصیت به سبب ردپای مؤثری است که او از خویش به واسطه موفقیت در دو عرصه عمل و تئوری به دست آورده است.

محسن مصطفوی به عنوان عضو هیات داوران جایزه اتحادیه اروپا برای جایزه معماری معاصر لودویگ میس فن در روهه فعالیت های عمده‌ای داشته است. دایره گسترده فعالیت های محسن مصطفوی خاتمه نیافته و فعالیت وی در معماری پایدار و گسترش آن در هاروارد از آخرین فعالیت او در این پست محسوب می شود.

 

محسن مصطفوی به همراه رم کولهاس و زاها حدید
محسن مصطفوی به همراه رم کولهاس و زاها حدید


جوایز و افتخارات


-  رئیس سابق دانشگاه هاروارد عضو RIBA (Royal Institute of British Architect)
-  عضو هیأت صدور مجوز معماری در بریتانیا (Architects Registration Board of the United Kingdom)
-  تدریس در دانشگاه پنسیلوانیا و کمبریج و آکادمی هنرهای زیبای فرانکفورت
-  رئیس دانشکده معماری دانشگاه کرونل
-  عضو ژوری «جایزه معمار ۸۲» در ایران
-  رئیس مدرسه معماری AA در لندن از سال ۱۹۹۵
-  از داوران جایزه معماری آقاخان و جایزه هولجیم
-  On Weathering برنده جایزه The American Institute of Architects`Commendation در زمینه تئوری معماری


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman