متوسط قیمت مسکن باید به صورت کشوری اعلام شود

متوسط قیمت مسکن باید به صورت کشوری اعلام شود
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۱۷ | ۱۴۰۱/۱۱/۰۹

کارشناس اقتصاد مسکن با تاکید بر ضرورت اعلام متوسط قیمت مسکن در کل کشور، گفت: اعلام متوسط قیمت مسکن تهران تبعات سنگینی را برای کشور به دنبال دارد.

به گزارش اخبار ساختمان، فرشید ایلاتی در ادامه این گفتگو اظهار کرد:‌ در بازار مسکن چنانچه آمار دسترسی در حوزه خرید و فروش، مالکیت ها و نحوه توزیع آن داشته باشیم به سیاستگذار کمک می کند تا سیاست های درستی را در این بخش اجرا کند.

وی ادامه داد: سیاستگذار بر این اساس می تواند متناسب با نیازهای بازار اهداف و برنامه ها را تنظیم کند. اما اگر دقت کافی نشود و آمار به درستی و به صورت جامع تهیه نشود باعث انحراف در برنامه ها خواهد شد. به عنوان مثال گفته می شود بانک مرکزی و مرکز آمار ایران برای محاسبه سبد تورمی خانوار باید آمارگیری ماهانه انجام دهند.

وی با تاکید بر اینکه این حرف درستی است، افزود: برای آنکه بتوانیم فرآیند و انعکاس اقتصاد را رصد کنیم لازم است سبد هزینه های خانوار کنترل و احصا و در این سبد هزینه خانوار در بخش مسکن به صورت میانگین کشوری حساب شود.

کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه هزینه خوراک تا حد زیادی برای کل کشور یکسان است، تاکید کرد: در بخش مسکن قیمت ها متفاوت است؛ به عنوان مثال در شهر تهران قیمت مسکن (هر مترمربع) از 30 میلیون تا 250 و 300 میلیون تومانی را داریم. این تفاوت خیلی زیادی است و نمی توانیم مثلاً فقط در فرشته قیمت مسکن را اعلام کنیم.

ایلاتی اضافه کرد: بنابراین باید در بحث قیمت مسکن به صورت کشوری اطلاع رسانی کنیم و در بحث محاسبه هزینه خانوار متوسط کشوری قیمت مسکن را ملاک محاسبات در نظر بگیریم. این کار به سیاستگذاران برای برنامه ریزی کمک زیادی می کند.

وی یادآور شد: اینکه بگوییم آمار معاملات دسترسی نداریم و فقط برای برای تهران اعلام قیمت کنیم برای کشور تبعات سنگینی به دنبال دارد. تغییرات قیمت مسکن تهران با تاخیر زمانی به کلانشهرها، شهرهای کوچک و حتی روستاها تسری پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه همواره اعلام می شود کشور منابع ارزی در دسترس مناسبی دارد، بیان کرد:‌ این در حالی است که به دلیل جوسازی فضای مجازی و دامن زدن به تورم انتظاری،‌ شاهد نوسانات نرخ ارز در بازار هستیم.

کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: دیگر نباید دستگاه های رسمی کشور این اتفاق بیفتد که به فضای نااطمینانی دامن بزنیم و فضایی را ایجاد کنیم تا سرمایه ها به سمت تهران بیاید.

ایلاتی با اشاره به لزوم تجدیدنظر در انتشار گزارش ماهانه متوسط قیمت مسکن در تهران، گفت:‌ باید متوسط قیمت کل کشور اعلام شود تا با محاسبه هزینه مسکن تمام شهروندان در تورم عمومی به درستی درباره آن برنامه ریزی کنیم.

تسنیم

برچسب ها:

بازار مسکن ،قیمت مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman