بازار مسکن وارد دوره رکود طولانی مدت شده است

بازار مسکن وارد دوره رکود طولانی مدت شده است
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۳۸ | ۱۴۰۲/۰۷/۲۵

قیمت مسکن در پایتخت طی یک ماه گذشته با کاهش 6 دهم درصدی مواجه شد و به عقیده کارشناسان بازار وارد دوره رکود طولانی مدت شده است.

به گزارش اخبار ساختمان، بر اساس گزارش وزارت راه و شهرسازی در شورای عالی مسکن نرخ رشد قیمت مسکن پایتخت در شهریور ماه 1402 نسبت به ماه قبل 6 دهم درصد کاهش یافت.

بر اساس اطلاعات این گزارش در شهریور 1402 نسبت به مرداد ماه بیشترین رشد قیمت مربوط به مناطق 11، 12 و 7 با رشد 9.6 درصد، 9.4 درصد و 8.2 درصد بوده است. از طرفی بیشترین کاهش قیمت مسکن نیز مرتبط با مناطق 22، 18 و 13 بود که معادل 11.8 درصد، 9.7 درصد و 9.4 درصد کاهش یافت.

در مناطق 1، 2 و 3 که پیشران قیمت مسکن در تهران و کشور هستند نیز تنها افزایش قیمت 4.9 درصدی در منطقه یک اتفاق افتاده و مناطق 2 و 3 به ترتیب 8.4 و 7.4 درصد با کاهش قیمت مواجه شدند.

 

نمودار مقایسه قیمت مسکن در مناطق تهران در شهرویر 1402 نسبت به مردادماه


ساخت مسکن به کاهش قیمت ختم شد


در این راستا، علی نادری شاهی کارشناس مسکن گفت: سرعت گرفتن نهضت ملی مسکن از عوامل اصلی روند کاهشی قیمت مسکن در شهر تهران است.


تحولات بازار مسکن به صورت رسمی منتشر نمی شود


وزارت راه و شهرسازی مدتی است به نقل از متولیان خود از کاهش قیمت مسکن صحبت می کند، اما خلأ آماری شکل گرفته سبب شده تا گزارش مستندی در این حوزه منتشر نشود و گزارش وزارت راه و شهرسازی در شورای عالی مسکن تنها گزارش مستند ارائه شده در این حوزه است.

پیشتر وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی به صورت ماهانه با اتکا به اطلاعات معاملاتی مسکن در پایتخت، قیمت مسکن و تحولات بازار واحدهای مسکونی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ منتشر می کردند، اما از اواخر سال گذشته روند انتشار آمار متوقف شد و همچنان این اطلاعات در اختیار کارشناسان قرار نمی گیرد.

فارس


برچسب ها:

بازار مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman