هفته آینده نرخ سقف اجاره بها در استان ها اعلام می شود

هفته آینده نرخ سقف اجاره بها در استان ها اعلام می شود
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۱۹ | ۱۴۰۳/۰۳/۳۰

وزیر راه و شهرسازی درخصوص نرخ اجاره بها در استان های مختلف کشور گفت: هفته آینده نرخ سقف اجاره بها به تفکیک هر استان اعلام می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی امروز چهارشنبه ۳۰ خردادماه در حاشیه نشست هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به رونق ساخت و ساز صنعت ساختمان و افزایش تولید مسکن در کشور گفت: طبق آمار بانک مرکزی رشد تولید بخش مسکن و ساختمان در سال ۱۴۰۲ مثبت ۷.۱ درصد شد که این عدد از اعداد کم سابقه در تاریخ کشور است.

وی افزود: در ابتدای دولت رشد منفی ۱۳ درصدی بخش مسکن را شاهد بودیم و این مقایسه نشانگر تلاش های دولت سیزدهم در بخش مسکن است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این که هنوز نیز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم، گفت: رشد بخش مسکن در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت و امیدواریم امسال نیز رشد بخش مسکن عددی مطلوب باشد.


موفقیت در بخش مسکن را آمارها ثابت می کنند


بذرپاش در پاسخ به برخی انتقادها مبنی بر عدم موفقت طرح نهضت ملی مسکن نیز توضیح داد: موفقیت را شاخص ها نشان می دهند و وقتی شاخص رشد بخش مسکن و ساختمان از منفی ۱۳ در سال ۹۹ به مثبت ۷.۱ در سال ۱۴۰۲ می رسد، می توان متوجه شد که چه مقدار رشد و تولید مسکن اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: اعدادی که اعلام می شود همه روی زمین و قابل مشاهده و محاسبه است و خبرنگاران می توانند در استان ها از پروژه ها بازدید کنند.

بذرپاش تصریح کرد: عدد پروژه های نهضت ملی مسکن از ۲ میلیون و ۶۵۳ هزار عبور کرده و ۵۶۰ هزار واحد تحویل مردم شده است که عدد کم سابقه ای در بخش مسکن سازی کشور است و امیدواریم در دولت بعدی این شتاب ادامه یابد.

وی افزود: در حوزه مسکن روستایی از ۵۵۰ هزار مسکنی که ساخت آن آغاز شده، ۳۰۰ هزار واحد تحویل شده و این روند ادامه می باید و امیدواریم تا آخر سال به ۸۰۰ هزار واحد برسد.

بذرپاش همچنین اظهار کرد: صدور پروانه بافت فرسوده نیز از ۲۹۰ هزار عدد عبور کرده است.


قانون تعیین سقف اجاره بها هفته آینده ابلاغ می شود


وزیر راه و شهرسازی در بخشی دیگر از سخنان خود در خصوص تعیین سقف اجاره بها نیز توضیح داد: اکثر استان ها، سقف اجاره را در شورای مسکن استان مصوب کرده اند و تنها چند استان باقی مانده اند که در روزهای آینده به انجام می رسد.

وی ادامه داد: هفته آینده مصوبه سقف اجاره بها که در شورای مسکن استان ها و شورای عالی مسکن تصویب شده است، در سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.

بذرپاش با اشاره به این که قانون مکانیزم های سختگیرانه ای را برای تعیین سقف اجاره بهای مسکن در نظر گرفته است، گفت: این اولین باری است که دولت با این ابزار بازار اجاره مسکن را کنترل خواهد کرد و با ابزارهای مشخصی که در این قانون برای برخورد با اشخاصی که قانون را رعایت نمی کنند، در نظر گرفته شده، امیدواریم وضعیت بازار اجاره مسکن سامان پیدا کند.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman