متقاضیان طرح مسکن ملی بخوانند

متقاضیان طرح مسکن ملی بخوانند
Facebook Twitter LinkedIn

۱۷:۵۱ | ۱۳۹۸/۰۹/۲۵

طرح مسکن ملی برای اقشار متوسط جامعه در نظر گرفته شده و نرخ اقساط آن از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شروع می شود.
به گزارش اخبار ساختمان، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان مهم ترین طرح مسکنی کشور طی چند ماه گذشته آغاز شده و تاکنون در چندین شهر ثبت نام آن انجام شده است که البته در این مدت بسیاری از متقاضیان واقعی این طرح از ثبت نام جا مانده اند و این خود باعث گله مندی بسیاری از افراد شده است. به طوری که شنیده ها و آمارهای نشان دهنده تکمیل سریع ظرفیت در همان دقایق ابتدایی همانند ثبت نام خودرو بوده است.

در همین زمینه یکی از متقاضیان شهرستان لرستان تصریح کرد: برای ثبت نام در این طرح به سایت سامانه طرح اقدام ملی مسکن در ساعت ۱۰:۱۵ دقیقه مراجعه کردم اما در همان ساعت سایت اعلام کرد که ظرفیت تکمیل شده است.

این در حالی است که امروز پروانه اصلانی مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی در برنامه رادیویی این موضوع را تکذیب کرد و گفت: در صورتی که متقاضیان نتوانند در این مرحله ثبت نام کنند در مراحل بعدی و پس از ظرفیت سازی جدید مجددا سامانه را باز خواهیم کرد.

یکی دیگر از مشکلاتی که در این طرح اعلام شده شرایطی است که باعث حذف شدن بسیاری‌ ثبت نام کنندگان شده است. به طوری که طبق گفته وزیر راه وشهرسازی تاکنون بیش از ۴۰ درصد از ثبت نام کنندگان به دلیل نداشتن شرایط لازم حذف شده اند

اصلانی در این خصوص اعلام کرد که در بسیاری از شهرها ۲۵ درصد و در برخی از شهرها ۶۰ درصد از ثبت نام کنندگان به دلیل آنکه فرم ج آنها قرمز بوده حذف شده اند.

گفتنی است ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن دارای چند شرط مهم از جمله سبز بودن فرم ج افراد ، سابقه سکونت ۵ سال در شهر مورد نظر، از سال ۵۷ تاکنون هیچ تسهیلات و یا امکانات دولتی در رابطه با مسکن دریافت نکرده باشند و متاهل بودن از دیگر شرایطی است که متقاضیان باید داشته باشند. اما متاسفانه مسئولان وزارت راه وشهرسازی اعلام کرده اند با وجود آنکه بسیاری از ثبت نام کنندگان می دانند حذف می شوند اما در سامانه ثبت نام می کنند و همین امر باعث جا ماندن بسیاری متقاضیان واقعی شده است. این در حالی است که معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با قاطعیت اعلام کرده به هیچ عنوان افرادی که فرم ج آنها قرمز باشد را در این طرح قبول نخواهیم کرد و به زودی حذف می شوند.

از سوی دیگر شایعات بسیار زیادی در رابطه با حذف شدن شهر تهران از طرح اقدام ملی مسکن مطرح شده که وزیر راه و شهرسازی و معاون وزیر در همان ساعت اولیه آن را تکذیب کردند.

شهر اندیشه فعلا از طرح اقدام ملی مسکن حذف شد

در همین رابطه محمود زاده معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه شهر اندیشه پردیس و یا پرند از طرح اقدام ملی مسکن حذف نشده است گفت: ثبت نام‌طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از ۳۰ آذر ماه آغاز می شود.

او با بیان اینکه وظیفه اصلی وزارت راه وشهرسازی در اجرای این طرح تامین زمین و یا کاهش قیمت زمین به حداقل ممکن از قیمت تمام شده ساخت مسکن در قالب طرح های اجاره ۹۹ ساله است گفت: پیشنهاداتی در رابطه با ایده آل کردن شرایط ارائه کرده ایم که نرخ اقساط آن را ۵ ساله و یا ۱۰ ساله کنیم تا فشار کمتری به متقاضیان برسد که این موضوع در هیئت دولت در حال بررسی است.

نرخ اقساط طرح اقدام ملی مسکن از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون ۷۰۰هزار تومان است

او توضیح داد: تامین و یا کاهش نرخ سود تسهیلات این طرح در اختیار وزارت راه وشهرسازی نیست و باید بانک مسکن و بانک مرکزی تصمیماتی را بابت کاهش نرخ سود بگیرند اما وزارت راه وشهرسازی تمام تلاش خود را برای کاهش نرخ سود تسهیلات به کار گرفته و پیشنهاداتی را در این رابطه ارائه کرده ایم.

محمود زاده با اشاره به اینکه میزان تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان است افزود: میزان اقساط این طرح ۱ میلیون ۲۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و مدت بازپرداخت ۱۲ ساله است.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه نرخ سود تسهیلات متقاضیان صندوق پس انداز مسکن یکم۶ تا ۸ درصد است و متقاضیانی که در بافت های فرسوده ساکن هستند تسهیلاتی که دریافت می کنند ۵۰ درصد از نرخ سود اقساط آنها ۵ درصد و ۵۰ درصد دیگر ۱۸ درصد است که به نوعی تسهیلات ترکیبی دریافت می کنند و می توانند در این طرح برای ثبت نام اقدام کنند.

محمود زاده اظهار کرد: برای متقاضیان دهک های یک تا سه هنوز در حال بررسی هستیم تا با کمک سایر دستگاه ها بتوانیم بخشی از آورده این متقاضیان را تامین کنیم و به زودی طرح نهایی برای این اقشار اعلام می شود ولی طرح اقدام ملی مسکن در شرایط کنونی برای اقشار متوسط رو به بالا دهک ۳ تا ۷ است.

محمودزاده در باره آخرین وضعیت استان تهران در طرح اقدام ملی مسکن هم گفت: پردیس و پرند جزو شهرهای طرح اقدام ملی مسکن هستند اما شهر اندیشه به دلیل آنکه آماده کردن زمین آنها زملن می برد در این مرحله قرار ندارد و بلافاصله بعد از تامین زمین در مراحل بعدی در لیست آورده می شود.

او با بیان اینکه شهرهای جدید اختصاصا برای کلانشهرها است افزود: کلان شهر تهران مشمول شهرهای جدید می شود و به دلیل آنکه ممکن است برای تهران نتوانیم زمین دولتی تامین کنیم از خود شهرهای جدید برای ثبت نام استفاده خواهیم کرد.

او یاد آور شد:۷۰ هزار شهری که اعلام شده برای استان تهران عبارت است از بافت فرسوده شهرهای جدید و سایر شهرهای است که از ۳۰ آذر ماه شروع می شود.

گفتنی است بسیاری از متقاضیان طرح اقدام ملی از بالا بودن نرخ اقساط گله مند بودندکه در همین زمینه نگهبان مدیر کل راه وشهرسازی استان تهران اعلام کرد افرادی که قادر به پرداخت ماهانه ۲ میلیون تومان اقساط نیستند در این طرح ثبت نام نکنند که باعث ناراحتی بسیاری از متقاضیان شد که بلافاصله معاون وزیر راه وشهرسازی واکنش نشان داد و گفت نرخ اقساط این طرح از میلیون و ۲۰۰ هزار تومان شروع می شود و برای اقشار پایین جامعه طرح و تسهیلات دیگری در نظر خواهیم گرفت.

البته بسیاری از متقاضیان هم از تمام نشدن ساخت این پروژه در طول ۲ سال آینده نگران بودند که اصلانی مدیر کل اقتصاد مسکن وزارت راه وشهرسازی گفت: ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن در استان تهران از سی‌ام آذر ماه شروع می‌شود و بعد از پالایش متقاضیان در مرحله اول با ایجاد ظرفیت سازی‌های جدید در شهر‌های مختلف مراحل بعدی را آغاز خواهیم کرد.

او با اشاره به اینکه مردم به هیچ عنوان نگران تکمیل نشدن واحد‌های خود تا دو سال آینده نباشند، گفت: در طرح مسکن مهر علی‌رغم آنکه دولت مخالف این طرح بود، اما واحد‌هایی که در این دوره به متقاضیان تحویل داده شد بسیار بیشتر از واحد‌های تکمیل شده مسکن مهر در دوره‌های قبل بوده است.

اصلانی اظهار کرد: بیشترین آمار تحویل واحدهای مسکن مهر در دولت‌های یازدهم و دوازدهم بوده و باتوجه به آنکه در طرح اقدام ملی مسکن متقاضیان خود آورده‌ها را پرداخت کرده و تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌اند، نگران نیمه تمام ماندن واحد‌های خود نباشند.

طرح اقدام ملی مسکن باعث زنده شدن چراغ امید در بسیاری از اقشار جامعه شده است اما امیدواریم دولت با به کارگیری ساز و کار مناسب و ساماندهی درست بتواند مشکلات کنونی در این طرح را بر طرف کند.

باشگاه خبرنگاران

برچسب ها:

طرح اقدام ملی ،مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman