معرفی اجزای مختلف ساختمان؛

آشنایی با انواع قالب بندی در اجرای فونداسیون

آشنایی با انواع قالب بندی در اجرای فونداسیون
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۱۳ | ۱۴۰۰/۰۷/۱۱

فونداسیون یا پی ساختمان یکی از اجزای ضروری هر سازه به شمار می آید و وظیفه آن تحمل فشار ناشی از ستون ها و انتقال این نیرو به زمین است. پی سازی بنا با توجه به نوع سازه و محلی که قرار است در آن اجرا شود تحت شرایط متفاوتی انجام می شود تا استحکام و مقاومت سازه تامین گردد.

به گزارش اخبار ساختمان، فونداسیون اولین مرحله ساخت بنا است و باید استانداردهای لازم در اجرای آن رعایت شود.

در قالب بندی فونداسیون ساختمان از قالب های چوبی، فلزی و آجری استفاده می شود که هر کدام دارای ویژگی های منحصر بفرد خود هستند. در سیستم قالب بندی، پنل های مختلفی برای قالب گذاری به کار می روند که بر اساس نوع سازه و نقشه اجرایی می توان آنها را در اشکال مختلف ایجاد نمود. برای پی سازی ساختمان پس از گودبرداری باید خطوط آکس بندی شده و محل قرارگیری قالب در روی زمین مشخص شود تا بتوان بر اساس آن فونداسیون را اجرا نمود. از جمله نکاتی که در قالب بندی فونداسیون باید به آنها توجه کرد به شرح ذیل هستند:

* قالب ها را باید محکم و فیکس کرد و از استحکام آنها اطمینان حاصل نمود.
* توجه به ابعاد فونداسیون در انتخاب قالب امری بسیار ضروری است.
* طراحی و ساخت قالب ها باید به گونه ای باشد که راحت و به سرعت بتوان آنها را نصب و یا باز کرد. در این صورت به میزان قابل توجهی در وقت و هزینه صرفه جویی خواهد شد.
* به منظور جلوگیری از هدر رفتن شیره بتن، درزبندی مناسب باید انجام شود.
* برای ارتقاء کیفیت سطح بتن و استحکام قالب ها باید از روغن قالب استفاده نمود.
* قالب ها باید از دوام و استحکام بالایی برخوردار باشند تا بدون از هم گسیختگی و یا نشت شیره بتن بتوانند فشار و بارهای وارده را تحمل نمایند.
* با توجه به اینکه فونداسیون نما است یا خیر باید نسبت به تعیین کیفیت مصالح ساختمانی و قالب بندی توجه لازم معطوف گردد.
* ساخت قالب ها و نصب آنها باید به نحوی باشد که بتوان به ابعاد، شکل و نمای بتن مورد نظر دست یافت.
* شاقول بودن فونداسیون و رعایت کاور آرماتورها نیز از جمله نکات مهم در قالب بندی فونداسیون به شمار می آیند.
* قالب ها باید به گونه ای انتخاب شوند که بتوان آنها را با امکانات در دسترس حمل نموده و جا به کرد.

قالب هایی که برای پی ریزی بنا مورد استفاده قرار می گیرند شامل موارد زیر هستند:

۱. قالب فلزی

قالب فلزی در مقایسه با قالب های چوبی و آجری از استحکام و سطح شاقولی مناسب تری برخوردار است. امروزه این نوع قالب ها از جمله رایج ترین قالب های مورد استفاده در پی ریزی ساختمان هستند زیرا به راحتی می توان آنها را حمل نمود و در هر نوع سیستم اجرایی به کار برد. از مزایای قالب فلزی می توان به مواردی نظیر دوام و استحکام بسیار بالا، سهولت اتصال، سرعت بالای اجرا، قابلیت استفاده مجدد و بهره وری بالا اشاره نمود.

در پروژه هایی که تنوع ابعاد و سطوح کم اما حجم کار بالاست، قالب های فلزی بهترین گزینه محسوب می شوند. هر چند قیمت اولیه این قالب ها گران است اما طول عمر آنها بالا بوده و می توان سال ها از آنها استفاده کرد. به منظور جلوگیری از اثرات نامطلوب آب و هوایی بر این قالب ها باید حتی المقدور آنها را عایق بندی نمود.

اجزای قالب فلزی

آن چه که به عنوان اجزاء قالب فلزی شناخته می شود، قطعات مختلفی برای قالب بندی بتن است. این قطعات در پروژه های مختلف می تواند متفاوت باشد. برای مثال از اجزاء قالب فلزی می توان به میان بولت چدنی، واشر کاس، تسمه بلت، گیره بلند میان برد فلزی دنده درشت، جک دو پیچ و غیره اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانید:

دیمپل شیت چیست؟

معرفی پی های شناور و مزایای آنها

۲. قالب آجری

این نوع قالب برای استفاده در اطراف پی استفاده می شود و پس از گیرایش بتن در محل مورد نظر مانده و به عنوان قالبی دائمی در نظر گرفته می شود. به منظور جلوگیری از مکیده شدن آب بتن توسط آجر باید یک لایه ورق نایلونی قبل از بتن ریزی بر روی دیوار نصب شود در غیر این صورت آجرها را باید کامل آب پاشی کرد. البته هنگام آب پاشی این نکته که آب نباید درون قالب ها جمع شود را باید مد نظر قرار داد.

در این نوع قالب بندی حدود آکس های سازه و قالب باید توسط نقشه بردار مشخص شود. برای جلوگیری از کوچکترین خطا در اجرای این نوع قالب بندی بهتر است گوشه آکس ها و قالب ها میخ گذاری گردد و مرز قالب ها بعد از آنکه با رسیمان مشخص شد رنگ آمیزی شود.

علاوه بر آن سطح زمین باید از ترازی یکنواخت برخوردار باشد که این امر با نقشه برداری انجام می شود. هنگام قالب بندی آجری باید یک لایه نازک از سیمان در جداره داخلی قالب اجرا گردد اما در صورت عدم این کار می توان از پلاستیک نیز استفاده نمود. پشت قالب آجری را می توان با خاک پر کرد.

۳. قالب چوبی

قالب چوبی همانطور که از نامش پیداست از جنس چوب است. قالب ها به اندازه ای ساخته می شوند که بتوان آنها را به مکان مورد نظر حمل نمود. بتن ریزی در این قالب ها به دقت کافی نیاز دارد تا آسیبی به لبه آنها وارد نشود. قالب های چوبی در برابر قالب های فلزی وزن سبک تری دارند اما مقاومت آنها در برابر رطوبت چندان بالا نیست. از مزایای این نوع قالب می توان به مواردی نظیر سهولت در اجرا و اتصالات، ضریب حرارتی پایین و وزن سبک اشاره نمود. تنها عیب قالب چوبی عدم استفاده از آن بیشتر از ۱۰ بار است.

۴. قالب بتنی

آن چه که در قالب بندی بتن باید مورد توجه قرار گیرد، استحکام قالب ها و مهاربندی صحیح آن ها است. در جهت افزایش استقامت داربست، استفاده از پشت بندهای طولی و عرضی الزامی است. نحوه قرارگیری قالب بتن باید به گونه ای باشد که از خارج شدن بتن از میان آن ها جلوگیری به عمل آید. برای اجرای قالب بتنی، قالب ها باید خنک باشند. در صورتی که قالب بندی ها داغ باشند، کیفیت بتن را کاهش داده و باعث تغییر رنگ آن می شود. این امر باعث می شود بتن شکل مناسب خود را از دست دهد.

قالب مدولار چیست؟

نام دیگر قالب بتن، قالب مدولار است. این نوع قالب بندی در اندازه های مختلفی تولید شده و در قالب بندی سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.

اتصالات قالب بتن

در جهت اتصال قالب بتنی و ایجاد یک سازه بتنی مناسب به قطعاتی نیاز است. از جمله قطعات مورد نیاز برای انجام این کار کلمپس، گیره متوسط و بلند، گیره لوله به لوله، میان بلت، بلت عصایی، گیره متوسط، مغزی چدنی و غیره است.

۵. قالب یوبوت

از قالب یوبوت در جهت ایجاد حفره درون دال بتنی استفاده می شود. انجام این کار می تواند باعث حذف بتن ناکارآمد شده و به سبک تر شدن دال نیز کمک می کند. به طور کلی چهار مدل قالب یوبوت موجود است که شامل قالب یوبوت تک، قالب یوبوت دوبل، قالب یوبوت بادی و قالب یوبوت پلی استایرن است.

قیمت قالب یوبوت

خرید قالب یوبوت بسیار مقرون به صرفه است. چرا که این قالب از پیچیدگی خاصی در ساختار برخوردار نیست. آن چه که در قیمت قالب سقف یوبوت تاثیر گذار است، ارتفاع قالب است. هم چنین از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت قالب یوبوت متراژ پروژه است.

۶. قالب وافل

یکی از سازه های مدرن که می توان در ساختمان سازی مورد استفاده قرار داد، قالب وافل است. قالب وافل نمونه ای از قالب های سقفی است. این قالب ها با ظاهر مشبک مانند خود باعث پوشاندن قسمت زیادی از سقف می شود. استفاده از این قالب ها به تجهیزات ساختمانی هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند. این گونه قالب ها مکعبی شکل بوده و توخالی هستند. از مزایای استفاده از این قالب ها می توان به ایجاد ایمنی در برابر زلزله، مقاومت در برابر آتش سوزی، به عنوان عایق در برابر صوت و گرما، حذف انواع بلوک و تیرچه و کاهش هزینه های آرماتوربندی و قالب بندی اشاره کرد. استفاده از این قالب ها معایبی نیز به همراه دارد. برای مثال از آن جایی که قالب وافل سبک است، در مناطقی که بادهای شدید می وزد، امکان استفاده از آن ها وجود ندارد. هم چنین برای پر کردن قالب های آن نیاز به خاک مناسب است.

اجرای قالب وافل

اجرای قالب وافل ساده بوده و نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. به طور کلی می توان مراحل اجرای سقف وافل شامل زیر سازی سقف، چیدن قالب های وافل، آرماتوربندی سقف، بتن ریزی و قالب برداری است.

خرید قالب وافل و قیمت قالب سقف وافل

قیمت قالب وافل به عوامل مختلفی از جمله ابعاد قالب و انواع آن بستگی دارد. در هنگام خرید قالب وافل باید ابتدا انواع مورد نظر آن را مشخص نمایید. قالب های وافل در انواع قالب های یک یک طرفه و دو طرفه موجود است که قیمت هر یک متفاوت است.

۷. قالب لغزنده

قالب لغزان یا قالب لغزنده نمونه ای از روش های قالب بندی است که در آن قالب در فواصل زمانی منظم و با حرکت مقطعی به سمت جلو یا در جهت بالا حرکت می کند. در این روش قالب بندی، سطح قالب لغزنده در تماس با بتن بوده و از ان جدا نمی شود و همان گونه که از نام آن پیداست، ب روی بتن لیز می خورد.

۸. قالب فلزی بتن

نمونه ای از بهترین انواع قالب بندی در اجرای فونداسیون قالب فلزی بتن است. چرا که این نوع قالب بندی در مقایسه با انواع دیگر، از استحکام بیش تری برخوردار است. از دیگر مواردی که از قالب فلزی بتن در آن استفاده می شود، پروژه هایی است که در آن عمق پی بسیار زیاد است.

۹. قالب ستون

به طور کلی می توان گفت ستون بخش مهمی از یک سازه به شمار می آید و از این رو دقت در اجرای آن مخصوصا در زمان بروز زلزله بسیار حائز اهمیت است. قالب های ستون از دو جزء اساسی و اصلی تشکیل شده اند. این دو جزء شامل جدار قالب یا پنل های فلزی و کلاف یا قید است.

تخته قالب بندی

استفاده از تخته قالب بندی در اجرای ساختمان های بتنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از آن جایی که بتن قبل از سفت شدن به شکل روان هستند، در جهت شکل گیری نیاز به قالب دارند. استفاده از تخته های قالب بندی در گذشته بیش تر رواج داشت و امروزه استفاده از قالب بندی فلزی تا حدودی استفاده از آن ها را کاهش داده است.

استفاده از تخته قالب بندی در مقایسه با قالب فلزی مزایایی به همراه دارد. برای مثال استفاده از تخته قالب بندی نسبت به قالب فلزی هزینه کم تری در بر داشته و مقرون به صرفه است. از آن جایی که این گونه قالب ها وزن سبک تری دارند، از سرعت بالاتری برای اجرا برخوردار هستند. توجه داشته باشید از تخته های قالب بندی با کیفیت استفاده نمایید. چرا که در صورتی که این تخته ها از جنس مرغوبی برخوردار نباشد، نمی توانند وزن بتن را تحمل کنند و همین امر باعث تغییر شکل بتن می شود. از تخته قالب بندی در قالب بندی پی ها، قالب بندی ستون، قالب تیرهای اصلی و قالب بندی سقف استفاده می شود.

تجهیزات قالب بندی

از جمله تجهیزات مورد نیاز قالب بندی می توان به بلت عصایی، بولت دو سر دنده، میان بلت، واشر دو لوله، واشر کاس، گیره بلند، گیره متوسط، آب بند چدنی، آب بند فلزی، پیچ و مهره چدنی جک سقفی، جک سقفی، رزوه جک سقفی، پایه جک سقفی قابل رگلاژ و سرجک سقفی قابل رگلاژ است.

قالب بندی بتن معماری

از آن جایی که در معماری معاصر به اشکال مختلفی از بافت و پرداخت سطحی نیاز است، استفاده از متریالی که چنین قابلیتی داشته باشد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این جهت استفاده از بتن می تواند این نیاز را برآورده کند. در این راستا مفهمومی به نام بتن معماری تعریف شده است. بتن معماری در سطح داخلی و خارجی سازه نمایان بوده و به همین خاطر خصوصیات ظاهری آن حائز اهمیت است.

یکی از فرآیندهای مهم در سازه های بتنی، استفاده از قالب بندی است. پیچیده شدن سازه ها نیاز به استفاده از قالب های ویژه را بیش تر می کند. از این روشی مخصوص برای قالب بندی بتن معماری ابداع شده است. آن چه که در طراحی قالب بندی بتن معماری حائز اهمیت است، استفاده از متریال مناسب برای ساخت آن است.

نکات مهم در قالب برداری فونداسیون

هنگام قالب برداری باید به یکسری موارد توجه نمود از جمله:

* اگر قالب برداری قبل از اینکه دوره مراقبت به اتمام برسد، برداشته شود باید پس از قالب برداری مراقبت های لازم از بتن صورت گیرد.
* قالب برداری باید مرحله به مرحله انجام شود و از وارد آمدن ضربه به آن خودداری گردد. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بتن نباید بارهای ناگهانی و ضربه به آن وارد کرد.
* هنگامی باید نسبت به برداشتن قالب اقدام نمود که بتن از قابلیت تحمل نیروهای وارده برخوردار باشد و تغییر شکل ندهد.
* تا وقتی قطعات بتنی از مقاومت لازم برای تحمل بار خود و بارهای وارد آمده برخوردار نباشند قالب های باربر و پایه ها را نباید برداشت.

ساختمانچی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman