کنگو کوما و هنر معماری با سنگ به سبک ژاپن باستان

کنگو کوما و هنر معماری با سنگ به سبک ژاپن باستان
Facebook Twitter LinkedIn

۱۴:۲۱ | ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

کنگو کوما که از برجسته ترین شخصیت های ژاپنی در معماری معاصرجهان محسوب می شود، در هشتم اگوست 1956 در یوکوهوما چشم به جهان گشود. وی در سال 1979 از دانشگاه توکیو در رشته معماری فارغ التحصیل شد و در سال 1987 استودیو طراحی Spacial را راه اندازی نمود. او در سال 1990 دفتر کنگو کوما و همکاران را تاسیس نمود که هم اکنون نیز در همین دفتر مشغول به کارمی باشد.
به گزارش اخبار ساختمان، کوما در زمینه آموزش نیز فعالیت های موفقی داشته است که از جمله آن ها می توان به تدریس در دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.

طراحی های آغازین او به سبک پست مدرن نزدیک بود ولی وجود موضوعاتی همچون نابودی تفکرات پوچ ژاپنی و بحران قرن گمشده در سال های 1990 فضایی را خلق کرد که دیگر پذیرای آن گونه عجیب و غریب معماری نبود.

کوما به جای سفر به خارج از کشور و بر خلاف دیگر معاصران خود، تصمیم گرفت تا به جست و جو و استخدام استادکاران خرده پایی بپردازد که بتوانند در جریان این مشکلات اقتصادی برجسته تر و قوی تر شوند . در حقیقت، همین تغییر تمرکز او از تصویر (پروژه های) بزرگ به تکرار کاربرد عناصر کوچک بود که سبکش را نیرو و اعتباری تازه بخشید.

آنچه پیش از این گفته شد همان جنبه ای از کار کنگو کوما است که در ادامه به تمرکز بر باز تعریف مصالح طبیعی منجر می شود. معماری سنتی ژاپن عمیقا بر ریتم و نور تاکید دارد ولی کاربرد مصالح جدید، در جهت پاسخ گویی به این سنت ها گستره انتخاب های او را محدود تر می کند. در عوض،کوما در به کارگیری مصالحی همچون سنگ، از آن ها مثل زمانی استفاده می کند که گویی با ورقه های نازک چوبی یا شیشه ای مواجه است.

موزه سنگ او در ناسو (2000)، نمونه بسیار خوبی از این تکنیک است و در ساخت آن از سنگ های محلی به منظور خلق دیوارهایی سبک و متخلخل استفاده شده است که در مقابل نور تغییر جهت می دهد.

با وجود تمامی این پروژه های موفق و داشتن 150 کارمند در دفترهای طراحی اش واقع در پاریس، توکیو و پکن، کوما همچنان بیشتر زمان خود را بر قراردادهای کوچک مقیاس، کار بر روی خانه های شخصی و مراکز تجاری، خصوصا بعد از سونامی و زلزله ژاپن در سال 2011 اختصاص داده است

برخی از آثار کنگوکامو:

1- برج اداری شانگهای


Related image


2- معماری و طراحی مرکز پژوهش علوم کامپیوتر در دانشگاه توکیو


Related image


3- معماری و طراحی موزه ملی آکادمی هنر چین


Related image


5- طراحی غرفه چوبی در پاریس


Related image


6. ساختمان اداری ژاپنی با پرده فیبر کربن


Related image


برچسب ها:

کنگو کوما ،مصالح ،معمار ،سنگ 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman