نمای تراکوتا و نکات مهم در اجرا و بکارگیری آن

نمای تراکوتا و نکات مهم در اجرا و بکارگیری آن
Facebook Twitter LinkedIn

۱۱:۰۴ | ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

تراکوتا واژه ای ایتالیایی به معنای سفال است. این تایل ها برای اولین بار در اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی در کشور آلمان با پایه خاک رس و به روش اکستروژن در دمای بسیار بالا و در مدت زمان طولانی پخته و تولید شد.

به گزارش اخبار ساختمان، نمای تراکوتا یکی از نماهای مدرن ساختمان است که بعلت ویژگی ها و مزایایی که دارد از محبوبیت بالایی در دنیا برخوردار است.

 

در اجرای نمای تراکوتا از سفال های تراکوتا استفاده می شود که نوعی از نماهای آجری خشک محسوب می شود، نام تراکوتا (terracotta) در زبان ایتالیایی به معنی خاک پخته است و بر گرفته از واژه سفال، گل، خاک رس پخته و آجر است.

 

آجر از ابتدای ساخت اولین ساختمان ها به عنوان یکی از اصلی ترین مصالح مورد استفاده در نما ساختمان به شمار می آمده است، سفال تراکوتا همانند سرامیک اکسترودی به روش تزریق یا اکستروژن ساخته می شود.

 

نمای تراکوتا چیست؟

 

تراکوتا یک سرامیک سنتی است که از طریق حرارت دادن به رس تولید می شود، البته باید گفت رس ها در کوره های مخصوصی حرارت می بینند.

 

خاک رس از یک تم مایه سرخ رنگ برخوردار است و ابتدا در هنر و مجسمه سازی مورد استفاده قرار می گرفت ولی امروزه فروش terracotta در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد و در انواع مختلف آجر، کاشی و روکش ها ارائه می شود. نمای تراکوتا یک نمای ساختمان زیبا و سنتی در حوزه اجرا و طراحی نمای ساختمان شناخته شده است.

 

نمای تراکوتا

 

جنس نمای تراکوتا

 

نمای سفالی در حقیقت یک پوشش محافظتی برای ساختمان است که از خاک پخته ساخته می شود. نمای سفالی تراکوتا نسبت به سایر سیستم های نمای خشک برای ساختمان مفیدتر است و مزایای بیشتری هم دارد. در حقیقت نمای سفالی برای این به وجود آمد که عیوب ساختاری نمای سرامیک خشک پرسلانی را از بین ببرد و تا حدود زیادی هم در این کار موفق شد.

 

اجزای تشکیل دهنده نمای تراکوتا

 

نمای تراکوتا از سه جز کلی تشکیل شده است که در زیر به آنها اشاره خواهیم داشت.

 

دیوار حامی نوا: دیواری است که سیستم سازه بر روی آن اجرا می شود.

اتصالات خشک: اتصالاتی هستند که به زیر سازه زیرساخت متصل می شوند و از ریل‌های آلومینیومی به همراه نوارهای لاستیکی لرزشگیر تشکیل شده‌اند.

سازه زیرساخت: سازه‌ ای است که نما بر روی آن سوار می شود. این سازه به وسیله اتصال جوش به دیوار حامی نما متصل می شود.

 

در سیستم تراکوتا، قابلیت گردش هوا در پشت پنل‌ها وجود دارد و عملیات تهویه هوا در پشت پانل ها انجام می شود.

 

نحوه نصب نمای تراکوتا

 

برای نصب نمای تراکوتا روش های مختلفی وجود دارد اما به صورت متداول از دو روش درزهای به هم چسبیده و درزهای قائم مدولار استفاده می شود.

 

تایل های نمای تراکوتا همانند سایر مصالح مدرن نما بدون نیاز به ملات و با استفاده از زیر سازی های مربوطه اجرا می شود. شکل ظاهری تایل های تراکوتا با توجه به کمپانی تولید کننده و سیستم پیشنهادی ارائه شده از جانب آن شرکت متغییر است اما مطلبی که در این بین حائز اهمیت بوده این است که تراکوتا ها برای اجرا مانند سایر متریال نما نیازی به سوراخ کاری، شیار کاری و خم کاری نداشته و پس از اجرای زیرسازی های مربوطه با سرعتی ۵۰ درصد سریع تر نسبت به سایر سیستم های نمای مدرن ساختمان قابل اجرا است.

 

نصب تایل های تراکوتا با سهولت بالایی انجام می شود و معمولاً تنها نیاز به سه قطعه اصلی یعنی کلیپس ها، Runner های آلومینیومی و پروفیل آهنی است.

 

ساختار تایل های نمای تراکوتا

 

تایل های نمای تراکوتا (سفالینه) مجوف و دوجداره است. این تغییر و به روز رسانی مهندسی در فرم سنتی آجر کاهش وزن چشمگیری در این تایل ها را به دنبال داشته و از بار مرده وارد بر سازه کاسته است.

 

همچنین هوایی که در بین جداره های خارجی و داخلی تراکوتا در جریان است، از برودت هوای سرد یا گرم به دیواره اصلی سازه جلوگیری نموده و به عنوان عایق حرارتی، عملکردی بی نظیر از خود ارائه می نماید.

 

تراکوتا

 

متریال مورد نیاز برای اجرای نمای تراکوتا

 

_  ریل الومینیومی

_  نوار لاستیکی لرزشگیر

_  تایل های سفالی

_  کلیپس

_  رانر

_  پروفیل های سبک الومینیومی

 

ویژگی های نمای تراکوتا

 

در دنیای امروز و با توجه به تنوع مصالح و رنگ ها، طراحان قبل از هر کاری ویژگی های متریال های موجود در بازار را مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند. در زیر با هم به برخی از ویژگی های متریال تراکوتا می پردازیم:

 

کاهش وزن نمای ساختمان با اجرای تراکوتا

 

نمای تراکوتا به علت داشتن وزن کم از مقاومت خوبی در مقابل زلزله برخوردار است و هم چنین می توان گفت بسیار مقاوم تر و سبک تر از نمای ماسه، دوغابی و سیمانی است. کاشی تراکوتا به طور طبیعی متخلخل است و این باعث می شود که وزن آن به کمترین مقدار خود برسد در عین حال که عایق بندی مناسب را برای ساختمان انجام می دهد.

 

عایقی مناسب برای حرارت و صدا

 

هنگامی که نمای تراکوتا در ساختمانی ایجاد می شود بین نمای اصلی و نمای تراکوتا فاصله ای ایجاد می شود که در این فاصله هوا ایجاد می شود و به عنوان عایق حرارتی و صوتی استفاده می شود.

 

علاوه بر این از فضای خالی ایجاد شده بین نمای ساختمان و ساختمان به عنوان فضایی برای عبور تاسیسات مکانیکی و برقی استفاده می شود که باعث زیبایی کل کار می شود.

 

نصب آسان

 

برای نصب نمای تراکوتا به هیچ‌گونه ملات و ترکیب سیمانی دیگری احتیاج نداریم و برای اتصالات نما از المان های آلومینیمی و فولادی استفاده می کنیم و این کار نصب نما را بسیار آسان می کند.

 

رنگ طبیعی پنل ها

 

استفاده از نمای تراکوتا یک مزیت بسیار مهم دارد و آن این است که اگر بر اثر عوامل خارجی یا ضربه، رنگ پانل برود هیچ آسیبی به ظاهر نما وارد نخواهد شد زیرا رنگ طبیعی پانل‌ها با رنگ روکش آن هیچ فرقی ندارد و در صورتی که شکستگی حادث شود تغییری در رنگ نما ایجاد نخواهد شد.

 

سفال تراکوتا

 

ضد حریق

 

پنل های تراکوتا در برابر آتش مقاوم هستند و آتش باعث تغییر شکل و شعله ور شدن آن ها نخواهد شد.

 

صرفه جویی در مصرف انرژی

 

همانطور که گفته شد نمای تراکوتا عایق بسیار مناسبی است و با استفاده از نمای تراکوتا میتوانید ۲۵ تا ۴۰ درصد در مصرف انرژی خود نسبت به نماهای سنتی صرفه جویی کنید.

 

قابلیت ترکیب نمای تراکوتا با دیگر نماهای مدرن ساختمان

 

نمای تراکوتا ویژگی خاص دارد که می تواند با سایر نماهای مدرن از قبیل نمای کرتین وال و نمای آلومینیوم کامپوزیت به طور کاملا مهندسی ترکیب شود طوری که تمامی خاصیت های آب بندی و هوابندی نمای ساختمان را با ارائه جزئیات اختصاصی تامین نماید.

 

رنگ های زنده سفال تراکوتا و راحتی نصب این نوع متریال نما ساختمان ترکیب کردن این نما را با سایر متریال ها مانند ورق های کامپوزیت آلومینیومی، شیشه و …. آسان می کند. بنابراین معماران و طراحان نمای ساختمان ها با ترکیب این متریال دست بازتری در ایجاد زیبایی و هماهنگی خواهند داشت.

 

جذب حداقل آب در نمای تراکوتا

 

جذب آب بسیار پایین از شاخص ترین ویژگی های نمای تراکوتا است که باعث افزایش طول عمر نمای ساختمان و ثابت ماندن رنگ سفال ها می شود. جذب آب ویژگی بسیار مهمی در مصالح نما ساختمان محسوب می شود. چرا که کاهش جذب آب موجب کاهش میزان تخریب ناشی از یخبندان های مکرر و همچنین تأثیر باران های اسیدی بر نمای ساختمان می شود.

 

عمر طولانی نمای تراکوتا

 

یکی دیگر از ویژگی های نمای تراکوتا این است که دوام بسیار بالایی دارد! عمر متوسط نمای تراکوتا بیش از 50 سال است و تازه اگر بعد از آن دچار آسیبی شوند به راحتی قابل ترمیم هستند. در ضمن مصالح به کار برده شده در نمای تراکوتا قابل بازیافت کردن هستند و می توان با بازیافت کردن آنها برای ساخت یک نمای جدید مجددا از آن استفاده کرد.

 

معایب نمای تراکوتا

 

نمای تراکوتا علاوه بر مزایایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، قطعا معایبی هم دارد که نگفتن آن به دور از انصاف است مخصوصا که شما کاربر گرامی احتمالا به دنبال خرید این نما هستید که دارید این مقاله را می خوانید.

 

*  نمای تراکوتا یک نمای عمدتا وارداتی است و مانند تمام کالاهای وارداتی دیگر هیچ استانداردی برای قیمت گذاری ندارد و قیمت آن ممکن است روز به روز جابجا شده و تغییر کند.

*  قیمت تمام شده برای نمای تراکوتا بسیار بالاست.

*  نمای تراکوتا واردکنندگان زیادی ندارد و همان واردکنندگانی هم که دارد برای وارد کردن این محصول به بازار پافشاری زیادی نمی کنند زیرا ریسک بالایی دارد.

 

قیمت فروش تراکوتا

 

خوشبختانه امروزه تراکوتا در ایران طی سال های گذشته توسط چندین شرکت پیشرو در صنعت نمای مدرن تهیه و اجرا گردیده است و جلوه زیبایی به تعدادی از ساختمان های کشور داده است. البته باید گفت مهم ترین مرحله بعد از خرید، نصب و اجرای آن است که بسیار تخصصی بوده و هم چنین رعایت فاصله و ایجاد درزهای مناسب یک کار حرفه ای است که نیاز است تا شرکت های حرفه ای نسبت به انجام و اجرای این نما اقدام کنند.

سوالات متداول
  • مزایای نمای سفالی چیست؟
    سبکی نمای سفالی تراکوتا - عمر طولانی نمای تایل سفالی - عایق بودن تراکوتا در برابر صدا و گرما - نصب آسان تایل‌های سفالی - رنگ طبیعی و زیبایی پنل‌های تراکوتا - ضدحریق بودن سفال
  • هزینه طراحی و اجرای نمای سفالی چقدر است؟
    هزینه طراحی و اجرای نمای سفالی ساختمان شما به عوامل مختلفی مانند: ارتفاع ساختمان، مساحت مورد نظر نماسازی، نوع متریال مورد نظر شما و … بستگی دارد.
  • نمای خشک بهتر است یا نمای ملاتی؟
    به طور کلی نمای خشک بهتر از ملاتی است اما این موضوع به شرایط پروژه نیز بستگی دارد. از مزایای نمای خشک وزن کمتر و مقاومت بالا است.

اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman