رکود ساخت و ساز مسکن چگونه پایان می گیرد؟

رکود ساخت و ساز مسکن چگونه پایان می گیرد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۵۰ | ۱۴۰۱/۰۵/۰۹

تازه ترین آمار رسمی در قالب دو دسته داده کاملا معتبر نشان می دهد که بازار مسکن در سال اول اجرای طرح یک میلیون مسکن، در فاز رکود درجا زده است.

به گزارش اخبار ساختمان، سال گذشته، طبق گزارش مرکز آمار ایران، حدود ۳۹۰‌ هزار واحد مسکونی در شهرهای کشور احداث شد. این میزان تیراژ ۲۰‌ درصد کمتر از ساخت و سازهای سال ۹۹ بود. خواب ساختمانی بازار مسکن ۱۴۰۰ در نتیجه افت سرمایه گذاری واقعی در این بخش رخ داد؛ اما چطور می شود که این خواب به پایان برسد؟

 

مطابق بررسی های صورت گرفته، سال گذشته آنطور که بانک مرکزی روایت می کند، کل سرمایه گذاری صورت گرفته در بازار ساختمان سازی مسکونی سراسر کشور حدود ۴۰‌ درصد نسبت به سال ۹۹ افزایش پیدا کرد که در مقایسه با رشد ۷۰ درصدی هزینه ساخت مسکن در همان سال، عملا ماحصل سرمایه های واردشده به بازار ساخت و ساز حتی به اندازه سرمایه گذاری سال ۹۹ نبوده است (به میزانی که در سال ۱۴۰۰ بتوان معادل سال ۹۹ ساختمان مسکونی احداث کرد).

 

سرمایه ها کجا رفت؟

 

این دو آمار مشخص می کند که اگر سرمایه گذاری واقعی در بازار ساختمان سازی مسکونی از رشد مثبتی برخوردار بود، ماحصل آن به افزایش تیراژ تولید مسکن‌‌ منجر می شد؛ اما سرمایه ها وارد بازاری شد که نه ریسک ساخت‌ و ساز را دارد و نه عایدی آن، در حد بازار ساخت است؛ بازار خانه های بلااستفاده و‌‌ خالی از سکنه.

 

طی سه، چهار سال گذشته، متوسط حاشیه سود سرمایه گذار ساختمانی حدود ۲۸ تا ۳۵‌ درصد بوده است. این در حالی است که عایدی نوع غیرمولد سرمایه گذاری ملکی که همان خرید مسکن به جای ساخت مسکن (سرمایه گذاری مولد) است، در این چهار سال به طور متوسط ۶۰‌ درصد بوده است.

 

سرمایه گذار ساختمانی در عین حاشیه سود کم، با انواع ریسک های اقتصادی، از توقیف پروژه تا فروش نرفتن آپارتمان در زمانی که صاحب سرمایه اقدام به فروش می کند، مواجه است. اما سرمایه گذار ملکی به جز سود سالانه فراتر از تورم، ریسکی مقابل خود ندارد.

 

همین تفاوت دو بازار ساخت و خرید مسکن برای سرمایه گذار طی این سال ها به رکود سنگین در بازار اول و تورم تاریخی در بازار دوم دامن زده است.

 

رکود ساختمانی سال های ۹۳ تا ۱۴۰۰ به این‌‌ صورت بوده که طی این سال ها متوسط تیراژ تولید خانه در کشور حدود ۴۰۰‌ هزار واحد بوده، در حالی که طبق محاسباتی که سال ۱۳۹۲ در قالب طرح جامع مسکن در وزارت راه و شهرسازی انجام شد، «کف بحرانی عرضه مسکن جدید» باید تا ۱۴۰۲ سالانه رقمی معادل ۵۶۰‌ هزار واحد باشد. آنچه سال گذشته احداث شد، حتی از میانگین تیراژ سال‌‌ قبل از آن هم کمتر بود. این کمبود ساختمانی یکجا اثر خود را نشان می دهد.

 

ریسک‌‌ مضاعف سرمایه گذار ساختمانی

 

رکود تولید مسکن سال های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۸، در دو سال گذشته با ریسک جدید، شارژ شد؛ ریسکی که هنوز هم‌‌ در بازار سرمایه گذاری ساختمانی وجود دارد، تورم مصالح ساختمانی است.

 

بررسی ها در این باره نشان می دهد که سازنده ها از یک‌سو با رکود فروش (خرید) ناشی از جهش قیمت ها دست به گریبان هستند و از سوی دیگر، در دوره اخیر با رشد شدید قیمت مصالح ساختمانی روبه‌رو شده اند.

 

در اواخر سال ۱۳۹۹، متوسط قیمت مصالح ساختمانی در شهر تهران نزدیک به ۱۰۰‌ درصد افزایش یافت. رشد تقریبا سه رقمی قیمت در فصل اول ۱۴۰۰ نیز ادامه پیدا کرد؛ اما در سه فصل بعدی، سرعت رشد قیمت مصالح و تجهیزات ساخت و ساز کم شد. با این حال در سال گذشته، تورم ساخت همواره از تورم مسکن بالاتر (بیشتر) بود.

 

وضعیت تورم ساختمانی در کشور چگونه بوده است؟

 

مقایسه نرخ رشد هزینه و قیمت بین بازار بالادست مسکن و بازار مسکن، یک پیام مشخص برای سرمایه گذاران ساختمانی داشته است؛ بازدهی تولید خانه در حدی نیست که بتواند معنادار باشد.

 

جزئیات رشد هزینه ساخت و رشد قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ مشخص می کند که سال گذشته، در شرایطی که در شهر تهران متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود ۳۵‌ درصد افزایش یافت، متوسط قیمت انواع مصالح ساختمانی بیش از ۶۰‌ درصد رشد داشت.

 

آمارهای بانک مرکزی در این باره می گوید، سال گذشته دو شاخص دستمزد کارگر ساختمانی و همچنین شاخص قیمت مصالح ساختمانی در کشور به صورت میانگین ۷۰‌ درصد نسبت به سال ۹۹ افزایش یافت.

 

به این ترتیب، تورم ساختمانی شهرها از تهران بیشتر بوده؛ اما هر دوی این نرخ ها از رشد قیمت مسکن کشوری جلوتر (بالاتر) گزارش شده است. در چنین حالتی طبیعی است که سازنده ها به‌خاطر بر‌ هم خوردن نسبت معنادار بین تغییرات هزینه تولید و تغییرات قیمت مسکن، دست از کار بکشند یا حجم فعالیتشان را به شدت کاهش دهند.

 

علت اینکه در این بررسی، رشد قیمت تولید مسکن به‌عنوان ریسک دوم بازار ساخت و ساز ۱۴۰۰ معرفی شده، این است که در سال های ۹۷ تا اوایل ۹۹، این ریسک تقریبا وجود نداشت. به بیان دیگر، در آن سال ها، عمده نابسامانی بازار مسکن و اسباب رکود، از محل رشد قیمت ملک ایجاد شد؛ اما از سال ۱۳۹۹ به بعد، تورم به بالادست مسکن هم سرایت کرد و باعث شد هزینه خرید مصالح ساختمانی ناگهان رشد زیادی را تجربه کند.

 

البته قیمت زمین از سال ۱۳۹۷ همواره رشد بالایی را تجربه کرده است. با این حال، ترکیب نیروهای رکودساز در بازار ساخت و ساز باعث شده است تا فعالان این بازار سه دسته شوند.

 

دسته اول افرادی هستند که واحدهای مسکونی ساخته شده قبلی را فروخته اند و در دوره رکود نمی توانند دوباره بسازند (به دلایلی که گفته شد). دسته دوم سازنده هایی هستند که واحدهای مسکونی ساخته شده را نگهداری می کنند و عملا قصد فروش ندارند. به دلیل اینکه ریسک نگهداری بلااستفاده ملک، صفر است، این گروه به دنبال حفظ ارزش واقعی دارایی خود در میان مدت هستند. دسته سوم نیز سازنده هایی هستند که نمی توانند درباره آینده بازار مسکن به تصویر روشنی برسند؛ در نتیجه، فعلا ساخت و ساز انجام نمی دهند تا امکان پیش بینی آینده قیمت ملک برایشان مقدور شود.

 

کسری عرضه و تولید مسکن از کجا سر باز خواهد کرد؟

 

رکورد تاریخی رکود ساخت مسکن (رکورد تاریخی به لحاظ طول زمان ماندگاری بازار در این فاز)، تبعات کوتاه مدت و میان مدتی به همراه دارد. بررسی ها در این باره نشان می دهد که در کوتاه مدت، رخوت تولید مسکن، خود را به شکل کمبود آپارتمان اجاره ای در بازار نشان می دهد.

 

بساز و بفروش ها به خصوص در شهر تهران، بلافاصله پس از تکمیل ساختمان هایشان، حدود دو تا سه واحد از ۱۰ واحد هر مجتمع خود را به مدت یک تا دو سال اجاره می دهند. این کار سازنده ها با هدف تامین و تسویه حساب بخش پایانی هزینه هایی که برای آن پروژه صرف کرده اند، انجام می شود.

 

بنابراین هر چقدر در بازه زمانی مثلا یک ساله، تیراژ تولید مسکن افزایش پیدا کند، در یک سال و نیم بعد از آن، حجم واحدهای در نوبت اجاره در بنگاه های املاک نسبتا زیاد می شود. اکنون هشت سال است که تیراژ تولید مسکن به نصف اواخر دهه ۱۳۸۰ و اوایل دهه ۱۳۹۰ نزول کرده است. مفهوم این تغییر کاهشی این است که حجم واحد اجاره ای در سطح آپارتمان های کم سن، به شدت کاهش یافته است.

 

بنابراین یکی از دلایل رشد تاریخی هزینه اجاره نشینی در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ می تواند همین موضوع باشد. البته بازار اجاره مسکن در دو سال اخیر، به‌دلیل رکود خرید مصرفی و هجوم خانه اولی ها برای اجاره نشینی‌‌ اجباری، با تورم تاریخی ۵۰‌ درصد روبه‌رو شد؛ اما کمبود عرضه نیز تاثیرگذار بود.

 

افت تیراژ تولید مسکن در میان مدت باعث سخت تر شدن روند کاهش یا ثبات قیمت مسکن خواهد شد. هنوز اثر کامل رکود ساخت مسکن در بازار خرید و‌‌ فروش آپارتمان پدیدار نشده که علت این مساله، کمای نبض معاملات خرید است. طی سه سال گذشته حجم معاملات خرید آپارتمان (در تهران) به یک سوم میزان تاریخی خود کاهش پیدا کرده است.

 

از سال ۱۳۸۷ به بعد که سامانه رهگیری معاملات مسکن راه اندازی شد، معدل ماهانه حجم خرید و فروش آپارتمان در پایتخت حدود ۱۱ تا ۱۲‌ هزار واحد بوده است. اما این وضعیت در سال های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به میزان چهار هزار واحد مسکونی کاهش یافت؛ یک ابررکود سنگین معاملاتی در بازار خرید خانه که ریشه‌‌ آن، جهش تاریخی و سریالی قیمت مسکن (از سال ۱۳۹۷ تاکنون) بود.

 

ارقام معاملاتی مشخص می کند که در سال های اخیر، تقریبا به اندازه کاهش حجم تولید مسکن، از حجم خرید مسکن نیز کاسته شده است. تناسب بین دو رکود ساخت و خرید باعث شد که اثر تورمی کمبود عرضه، آنطور که باید، نمود پیدا نکند.

 

با این حال، طی دوره پیش رو چنانچه انتظارات تورمی کاهش یابد و ریسک غیراقتصادی فروکش کند، قیمت مسکن نیز به سطح متعارف برمی‌‌گردد و بعد از آن بازار مسکن شاهد بازگشت خریداران پایدار (مصرفی) خواهد بود. معمولا عملیات تخلیه حباب قیمت مسکن دست کم یک سال طول می کشد و بعد از این مدت، اثر کمبود عرضه جدید بروز پیدا می کند.

 

اگر تا زمانی که انتظارات تورمی به شکل محسوس‌‌ و پایدار روند کاهشی پیدا کند، تدبیری برای جبران کسری عرضه مسکن در بازار معاملات ملک اندیشیده نشود، شانس بازار برای افت اساسی قیمت پایین خواهد آمد. سطح فعلی قیمت مسکن (مرز ۴۰ میلیون تومان در مترمربع براساس آمار معاملات خرداد ۱۴۰۱) دست کم پنج میلیون تومان بالاتر از سطح متعارف است.

 

از طرفی اگر قیمت مسکن کاهش پیدا نکند، عملا مسیر برگشت سازنده ها و سرمایه گذاران ساختمانی به بازار ساخت و ساز باز و هموار نخواهد شد. بنابراین فرآیند زنجیره ای پایان رکود، ابتدا و انتهایی دارد که لازم است گام به گام پیموده شود.

 

یک ستون کج؛ چهار ستون اصلی

 

بازار سرمایه گذاری مولد ساختمانی که به این روز دچار شده است، دو دسته علت درونی و بیرونی دارد. علل بیرونی عمدتا به ریسک های غیراقتصادی (همچون موضوع تحریم و تلاش برای احیای برجام) و ریسک های اقتصادی (از جمله مسیر نادرست تامین مالی دولت و جبران کسری بودجه و غفلت از مهار رشد نقدینگی) برمی‌گردد که نیروی حاصل از این دو موضوع، عامل رشد و تشدید انتظارات تورمی می شود و بعد از آن است که افراد به قصد سرمایه گذاری غیرمولد ملکی باعث جهش قیمت مسکن و رکود ساخت و ساز می شوند.

 

علل درونی بازار مسکن نیز موارد کلیدی مثل ریسک صفر ملاکی و ملک بازی و همچنین بی توجهی سیاستگذار به قدرت خرید از دست رفته خانه اولی هاست. در حال حاضر، بازارهای مختلف دارایی با ریسک های مختلف و متنوعی روبه‌رو هستند.

 

مثلا بازار ارز یا بازار سکه در حال حاضر با ریسک ریزش ناشی از دستیابی احتمالی به توافق روبه‌روست. بازار سهام نیز همواره جزو بازارهای پرریسک بوده است؛ چرا که نوسانات روزانه نرخ بازدهی در بورس، خود به عنوان ریسک و فرصت عمل می کند.

 

تنها بازاری که مطابق تجربه دهه های گذشته به لحاظ بازدهی سرمایه گذاری، تقریبا هیچ ریسکی نداشته و ندارد، بازار خرید زمین و مسکن است. در این میان، حتی ریسک حداقلی سرمایه گذاری در بازار زمین، برای مسکن صفر است.

 

ریسک زمین معمولا می تواند با تصمیمات احتمالی شهرداری ها برای کاربری و تراکم قابل ارائه روی زمین (پلاک مربوطه) مرتبط باشد. هر نوع تغییری در سیاست های کاملا ناپایدار و متزلزل شهرداری ها برای سیاست های ساخت و ساز، اثر مستقیم کاهنده یا فزاینده روی قیمت زمین های شهری دارد؛ اما در مسکن اینطور نیست.

 

متوسط نرخ بازدهی سالانه بازار مسکن طی سه دهه چیزی نزدیک به پنج واحد‌ درصد از سطح تورم عمومی بالاتر بوده و این خود، محرک قوی برای سرمایه گذاری غیرمولد در دوره های بی ثباتی قیمت ها بوده است. به این ترتیب، در سال های اخیر، عوامل بیرونی و درونی بازار مسکن، شرایط را به سمت رکود سرمایه گذاری مولد سوق داده است.

 

در بحران رکود سرمایه گذاری ساختمانی، سیاستگذار به جای آنکه با چهار ستون درست، شرایط بازار مسکن را به سمت بهبود اوضاع پیش ببرد، یک ستون کج برپا کرد که نه تنها کمکی به حل اوضاع نمی کند، بلکه شرایط خروج از رکود به سمت رونق غیرتورمی را پیچیده تر خواهد کرد.

 

ستون کج کنونی در بازار مسکن و ساختمان، تدارک انبوه خانه سازی روی زمین های فاقد خدمات زیربنایی و فاقد جذابیت سکونتی است. این ستون در این مدت با شرایط مالی متضاد از شرایط مالی خانوارهای کم درآمد فاقد مسکن، تقویت نیز شده است. چرا طرح عرضه انبوه، ‌‌ستون کج است؟ به این علت که بازار مسکن در حال حاضر با حجم قابل توجهی واحد مسکونی بیکار و بدون استفاده روبه‌روست که عامل کمبود عرضه در بازار معاملات ملک شده اند.

 

این خانه ها همان سرمایه گذاری غیرمولد سه، چهار سال اخیر سرمایه گذاران است که به دلیل ریسک صفر این مدل سرمایه گذاری، باعث شد عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار خرید و فروش آپارتمان تشدید شود. سیاستگذار برای سم زدایی از بازار مسکن می‌تواند چهار ستون اصلی سیاستگذاری در این بخش را فعال کند.

 

اخذ مالیات سالانه ملکی از دارندگان چندخانه، افزایش سقف وام خرید مسکن به سطح موثر برای خانه اولی ها، توزیع پروانه های ساختمانی بین مناطق نیازمند تولید بیشتر از طریق شناورسازی هزینه صدور جواز و همچنین افزایش طبقات مجاز به ساخت در بافت های فرسوده برای جذاب سازی فرمول تخریب و مشارکت، این چهارستون سیاستی هستند.

 

درباره مالیات سالانه بررسی ها نشان می دهد که اخذ این مالیات از دارندگان 2 واحد مسکونی و بیشتر با نرخ موثر باعث می شود ریسک صفر ملاکی و بلااستفاده گذاشتن واحد مسکونی از بین برود. پس، با این اقدام، عرضه آپارتمان در بازار معاملات ملک افزایش پیدا می کند.

 

سیاستگذار همزمان می تواند سقف وام خرید را افزایش دهد تا امکان خرید مصرفی در مقابل این عرضه ها فراهم شود. با افزایش عرضه از محل سرازیرشدن خانه های خالی به بازار مصرف، مسیر شیبدار کاهش قیمت مسکن صاف و تسهیل می شود.

 

در حال حاضر نرخ حاشیه سود تولید مسکن در شمال شهر تهران بالای ۳۵‌ درصد و در پایین شهر حدود ۲۷‌ درصد است. با این روند، اگر هزینه صدور پروانه ساختمانی در مناطق شمالی شهر که دارای اشباع ساختمانی هستند، افزایش یابد و در مناطق پایین شهر، ‌‌کاهش پیدا کند، به نفع عرضه مسکن ارزان در جنوب پایتخت خواهد بود.

 

در بافت فرسوده تهران همچنین افزایش تعداد طبقات مجاز به ساخت، برای سرمایه گذاران ساختمانی جذابیت ایجاد می کند. تجربه جهانی تنظیم بازار مسکن نشان می دهد که این چهار ستون می تواند مشکل بازار مسکن ایران را تا حدود زیادی برطرف کند.

 

بیشتر بخوانید: رکود بازار ساخت و ساز در کشور هشت ساله شد

 

دنیای اقتصاد

 


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman