وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

افزایش وام نوسازی بافت فرسوده در دستور کار است

افزایش وام نوسازی بافت فرسوده در دستور کار است
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۱۸ | ۱۴۰۱/۱۰/۰۵

عضو کابینه دولت سیزدهم با تاکید بر اینکه عقب ماندگی های بخش مسکن با تقویت و تسریع نوسازی بافت های فرسوده، جبران می شود؛ بر سهم قابل توجه این بخش در تولید مسکن تأکید کرد و گفت: راهبرد وزارت راه و شهرسازی افزایش میزان مشارکت شهرداری ها و انجام اقدامات نوآورانه برای بن‌بست شکنی نوسازی بافت های فرسوده است.

به گزارش اخبار ساختمان، مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی امروز ۵ دی ماه مصادف با سالروز زلزله بم و روز ایمنی و کاهش مخاطرات طبیعی در آیین پایانی پویش بزرگ «بم سفیر نوسازی برای ایران قوی» به بیان بخشی از برنامه ها و سیاست های وزارتخانه در خصوص مسکن و ساماندهی بافت های ناکارآمد پرداخت.

وزیر راه و شهرسازی با یادآوری حادثه تلخ زلزله بم در ۵ دی‌ماه ۱۳۸۲ و مسئولیتی که همزمان در شهرداری تهران داشت و از نزدیک به عنوان گروه های امدادرسانی در محل حادثه حضور بهم رسانده بود، گفت: از نزدیک پرپر شدن مردم را در زلزله بم که اتفاق نامبارکی بود شاهد بودم. این حادثه هیچوقت از ذهن مردم بم و مردم ایران پاک نخواهد شد. در آن حادثه بیش از ۳۴ هزار نفر جان خود را به دلیل انجام ندادن تمهیداتی که می شد پیش تر انجام داد از دست دادند. بنابراین باید با درس گرفتن از این حادثه جلوی خسارات بزرگ را بگیریم که هنوز این اتفاق به طور محقق نشده است.

عضو کابینه دولت سیزدهم ضمن علو درجات برای تمامی درگذشتگان زلزله بم گفت: اجلاس "سفیران نوسازی بم برای ایران قوی" یک حرکت و نمادی قابل توجه است. بعد از زلزله بم بخش عمده ای از ساختمان های ویران شده از نو احداث شد و نوسازی و بهسازی شد که این حرکت باید الگویی برای سایر نقاط کشور بشود تا بدانیم که حادثه بم حادثه ای دور نیست و می تواند در سایر نقاط کشور نیز حادث شود و باید در این خصوص اقدامات پیشگیرانه مناسب در همکاری مردم و مسئولان انجام شود.

وی با اشاره به رخداد زلزله طبس در سال های پیش از زلزله بم و حادثه های مشابه در سال های بعد از آن تصریح کرد: باید اقدامات پیشگیرانه در سرلوحه کارها و فعالیت ها قرار بگیرد تا شاهد تکرار این تجربیات تلخ نباشیم.


نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار همواره در دستور کار باشد
 

بذرپاش با تاکید بر اینکه هیچوقت برای تجریه گرفتن و تجربه آموختن دیر نیست، توضیح داد: بازسازی بم به عنوان حرکتی نهضتی و اجتماعی بسیار امر خوبی است و لازم است حرکت نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار به عنوان نهضت و حرکتی پایدار همواره در دستور کار باشد و تا وقتی که حتی یک بافت ناپایدار شهری نداشته باشیم این کار باید ادامه یابد.

عضو کابینه دولت سیزدهم گفت: نقطه رهایی اینکار و حرکت جنبشی این است که در تمامی محافل بتوانیم این موضوع را مطرح کنیم که با شروع و تداوم این نهضت دیگر بافت فرسوده ای در کشور نداریم و بتوانیم تصریح کنیم که این حرکت به سرانجام خود رسیده است.


جبران عقب ماندگی های بخش مسکن با تقویت و تسریع نوسازی بافت‌های فرسوده


بذرپاش در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد می تواند سهم قابل توجهی در تولید مسکن داشته باشد که این موضوع باید مورد توجه و تاکید باشد همچنان که قانونگذار و دولت نیز برای ما این موضوع را تکلیف کرده است و نیاز بازار و جامعه تولید مسکن و جبران عقب ماندگی ها و نیاز انباشته ای است که سال های سال ایجاد شده است. این نیاز انباشته مسکن و عقب ماندگی ها منجر شد تا به ویژه در کلانشهرها سبب افزایش قیمت باشیم که باید هرچه سریعتر جبران شود.


تقویت تولید مسکن در بافت های فرسوده با نوسازی و بهسازی


وی ادامه داد: ما از مسیرهای مختلفی این موضوع را دنبال می کنیم که یکی از حوزه های تمرکز ما تولید مسکن در بافت های فرسوده و ناپایدار شهری و روستایی است. یکی از روش های تولید مسکن که هم سهل‌الوصول ترین روش است و هم مشکلات روش های دیگر را ندارد تولید مسکن در همین بافت هاست که داری خدمات زیربنایی و روبنایی مناسب هستند که با نوسازی دنبال خواهد شد. بدین معنا تولید مسکن در این بافت ها هم هزینه کمتری برای کشور به دنبال دارد و هم سریعتر به تولید مسکن و انتفاع مردم منجر می شود.


رونق نوسازی علاوه بر جبران عقب ماندگی های مسکن منجر به نجات جامعه خواهد شد


بذرپاش تقویت تولید مسکن در بافت های فرسوده را با نوسازی و بهسازی را به عنوان مزیت اصلی است برشمرد و توضیح داد: تولید مسکن در بافت های فرسوده کمک کننده به نهضت ملی تولید مسکن مردمی است و توجه به بافت های فرسوده می تواند تسریع و محقق کننده این مهم باشد. همچنین باید توجه داشته باشیم که نوسازی بافت های فرسوده و استفاده از این بافت ها برای تولید مسکن مقاوم و پایدار منجر به نجات جامعه خواهد شد.


نوسازی بافت های فرسوده در گرو عزم ملی و استانی و همکاری همه دستگاه هاست


وزیر راه و شهرسازی گفت: مرگ عزیزان در حوادث طبیعی همچون زلزله تکان دهنده است و چنانچه بخواهیم این اهمیت را در برنامه ها و اقدام ها نشان بدهیم باید همگی در این راه خدمت رسانی کنیم و یادمان باشد که اینکار فقط وظیفه دولت و وزارت راه و شهرسازی نیست بلکه عزم ملی را در تمامی عرصه ها می طلبد. بدین معنا تمامی استانداران و فرمانداران در این مورد وظیفه دارند. وقتی مطرح می کنیم که نوسازی بافت های فرسوده برای ایران قوی که حرکتی جنبشی و الگوست نیازمند همکاری همگی دستگاه ها و ارگان ها در سطح ملی و استانی است.


در نوسازی بافت های فرسوده و رونق تولید مسکن باید نوآورانه بن بست شکنی کنیم


وی تاکید کرد: در نوسازی بافت های فرسوده و رونق تولید مسکن باید نوآورانه بن‌بست شکنی کنیم و اگر بخواهیم از کمبودها و بن‌بست ها صحبت کنیم راه به جایی نمی بریم. هنرمان این است که از روش های مختلف بن بست شکنی کنیم.


رویکرد دولت سیزدهم مردمی ‌سازی و بهره مندی از ظرفیت های مردمی در نوسازی بافت های فرسوده است


وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در بخش مسکن، تولید مسکن و نوسازی بافت های فرسوده جهت گیری های وزارت راه و شهرسازی کامل روشن است، تصریح کرد: مردمی سازی و استفاده از ظرفیت های مردمی و غیردولتی اولین راهکار است. در این بخش بسیاری از انبوه سازان و انجمن های مردم نهاد تمایل دارند در این بخش همکاری و مشارکت داشته باشند. تعداد پروانه هایی که در یکسال گذشته در بافت های فرسوده صادر شده، موید این مطلب اس که ما به عنوان تنظیم گر و سیاستگذار وظیفه ارایه مشوق های مرتب، به روز، مبتکرانه را داریم. هرجا نیاز به اصلاح قانون باشد می توانیم در احکام برنامه توسعه و قانون بودجه سال آینده انجام دهیم.


نوسازی بافت های فرسوده با اصلاح قوانین تقویت می شود


بذرپاش با تاکید مجدد بر اینکه مردمی کردن رونق تولید مسکن به ویژه در بافت های فرسوده رویکرد اصلی دولت سیزدهم است گفت: ما شهرداری ها را در نوسازی بافت های فرسوده به عنوان شرکای استراتژیک می شناسیم. شهرداری ها یکی از تکالیف قانونی شان پایدارسازی بافت های فرسوده و اصلاح این بافت هاست که در قانون شهرداری ها نیز مصوب شده است. غیر از وظیفه قانونی ما به عنوان دولت در کنار شهرداری ها به عنوان شرکای راهبردی حضور داریم و از آنها حمایت لازم را خواهیم داشت.

عضو کابینه دولت سیزدهم ادامه داد: شهرداری ها فعال تر از گذشته هم در تولید مسکن در بافت های فرسوده مشارکت داشته باشند و با ابزارهای قانونی به نوسازی بافت های فرسوده و جلب مشارکت مردمی در همکاری با شرکت بازآفرینی شهری ایران و وزارت راه و شهرسازی سرعت لازم را بدهند.


میزان مشارکت شهرداری ها در نوسازی‌ بافت های فرسوده تقویت شود


وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برخی از شهرداری ها کارهای خوبی انجام داده اند که معرفی و تقدیر خواهند شد که باید میزان مشارکت شهرداری ها تقویت شود.


ایجاد شبکه منسجم ستادهای بازآفرینی شهری


بذرپاش با تاکید بر اینکه ستاد بازآفرینی شهری ایران به عنوان قرارگاه محسوب می شود گفت: باید انسجام، فعال سازی و شبکه منسجمی از ستادهای بازآفرینی شهری در استان ها و مرکز تشکیل شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در یک سال گذشته اقدامات خوبی در ستادهای بازآفرینی شهری ایران انجام شد که خود منجر به رونق افزایش تعداد پروانه های ساختمانی در بافت های فرسوده شد که از جمله آنها می توان به تسهیل در صدور پروانه ساختمانی تا ۵۰ درصد و در برخی مناطق تا ۸۵ درصد اشاره کرد که این مکانیزم های تشویقی بسیار کمک کننده است و مردم را برای تخریب و نوسازی ترغیب می کنند. همچنین شاهد هستیم که تخریب و نوسازی ها به ویژه در شهرهای کوچک سرعت گرفته است.


افزایش تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده برای سال آتی در دستور کار است


بذرپاش ادامه داد: تسهیلات بانکی ارزان قیمت که در قالب تبصره ۱۸ برای نوسازی بافت های فرسوده و ناپایدار ارایه می شود شامل تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی در تهران، ۴۰۰ میلیون تومانی در سایر کلانشهرها، ۳۵۰ میلیون تومانی در مراکز استان ها و ۳۰۰ میلیون تومانی در سایر شهرهاست که تا ۱۵۰ میلیون تومان با نرخ سود صفر درصد پرداخت می شود که اینها مشوق های مناسبی است که برای نوسازی بافت های فرسوده در نظر گرفته شده است. در برنامه است تا این تسهیلات در بودجه سال آینده بهبود پیدا کند و در حکم برنامه نیز احکام مناسب تری برای آنها در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اتفاق خوبی نیز رخ داده و آن نیز ارایه مشوق های شهرسازانه بود. در بسیاری از بافت هایی که باید به واسطه کوچکی ملک تجمیع انجام می شد رضایت ساکنان بافت ها را در پی داشت. گره کار در این بافت اختلافاتی بود که ساکنان بافت ها داشتند و به نوسازی تمایل نداشتند که ناپایداری در بافت ها را بیشتر می کرد با این مشوق ها و رفع بن بست از صدور پروانه برای واحدهای کوچک در بافت های فرسوده ابلاغ شد که کارهای خوبی انجام شده است. اعطای یک تا دو طبقه تراکم تشویقی برای واحدهای تجمیعی از دیگر اقدامات بود و دیگر مشوق های شهرسازانه ظرفیت های مناسبی را ایجاد کرد.

وزیر راه و شهرسازی مکانیزم های تشویقی را برای تسریع در نوسازی بافت های فرسوده بسیار کمک کننده عنوان کرد و افزود: ما به عنوان دولت وظیفه تسهیل گری داشتیم که بخشی از این تسهیل گری ها منجر به افزایش سرعت نوسازی و صدور پروانه ساختمان در برخی مناطق شد که در برخی از مناطق افزایش صدور پروانه ساختمانی تا ۴۰ درصد نیز ایجاد شد.


سفیران نوسازی بم پیام آوران صلح هستند


وی با اشاره به اینکه طبق آمارها ۲ میلیون و ۵۰۰ بنای ناپایدار در کشور وجود دارد، تاکید کرد: نوسازی بافت های فرسوده نه یک انتخاب بلکه ضرورت است که برای به سرانجام رسیدن نیازمند یک اقدام فراگیر و همه جانبه است.

وی تصریح کرد: تلاش می کنیم تا زلزله بم و خاطره تلخ زلزله که در اذهان به جای ماند با تسریع در نوسازی بافت های فرسوده و مقاوم سازی و پایدارسازی واحدها در مشارکت با مردم و با همت مسئولان به خاطره ای شیرین تبدیل شود. سفیران نوسازی بم پیام آوران صلح هستند که در تلاش هستند تا ناپایداری ها رفع شود.

بذرپاش خاطرنشان کرد: اینکار یک کار ملی و مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است که با عزم جدی به نتیجه خواهد رسید. باید سرعت کار را در همراهی با هم افزایش بدهیم.

پویش بزرگ "بم سفیر نوسازی برای ایران قوی" از سوم تا پنجم دی ماه در ۱۰۰ شهر بزرگ در کشور برگزار شد. طی این پویش در هر سه روز سه جلسه مختلف در هر شهر برگزار و سفیران نوسازی و مقاوم سازی به عنوان سفیران نجات جان انسان به شهر های مختلف سفر کردند. هدف از برگزاری این جلسات انتقال آموزه های زلزله بم با هدف ترویج فرهنگ نوسازی، بهسازی و مقاوم سازی مردمی واحدهای فرسوده و لرزان در شهرها و محلات هدف است. 


بسیاری از مدیران و مسوولان وقت شهر بم در زمان وقوع زلزله، به همراه مدیران شرکت بازآفرینی شهری ایران به عنوان سفیران نوسازی با حضور در شهرهای مختلف به بیان تجربیات خود در حوزه نوسازی و مقاوم سازی مسکن و ضرورت توجه به این موضوع پرداختند.

پویش بزرگ و سراسری سفیران نوسازی بم برای ایران قوی با حضور سفیران نوسازی در ۳۵ شهر از ۱۰۰ شهر بزرگ کشور که میزان بافت فرسوده در آنها بالاست، آغاز شده است و پنج دی ماه در بم نشست سراسری برگزار شد.


این رویداد با میزبانی شهرداری ها و مشارکت و همکاری ادارات کل راه و شهرسازی استان ها در ۱۰۰ شهر بزرگ کشور برگزار شده است.

پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman