راز خانه های ارزان قیمت در پایتخت چیست؟

راز خانه های ارزان قیمت در پایتخت چیست؟
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۱۸ | ۱۴۰۱/۱۱/۱۵

۵۰ آپارتمان مسکونی در پایتخت ظرف آذر امسال با قیمتی کمتر از ۵۰۰ میلیون معامله شده. در همین مدت ۱۸۳ نفر موفق به خرید خانه ای شدند که قیمتش بین ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد بوده است.

به گزارش اخبار ساختمان، متوسط قیمت مسکن در تهران با رشد تقریبا ۴۸ درصدی ظرف یک سال گذشته به متری ۴۸ میلیون تومان رسیده است. این اعداد طبق آخرین آمارهای بانک مرکزی و براساس معاملات رسمی در آذر ۱۴۰۱ به دست آمده و نشان می دهند برای خرید یک خانه ۵۰ متری باید به طور متوسط دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان وسط گذاشت و قیمت یک خانه ۱۰۰ متری به چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان رسیده است.

اگر ارزان ترین نقطه تهران یعنی منطقه ۱۸ را ملاک قرار بدهیم، آنوقت خرید یک خانه ۵۰ متری به طور متوسط یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و یک خانه ۱۰۰ متری دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان آب می خورد، اما طبق همین آمارهایی که به صورت ماهانه از فعل و انفعالات بازار مسکن پایتخت منتشر می شود، در همان آذر حدود نیم درصد خرید و فروش های تهران مربوط به خانه هایی بوده که بابتشان کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان رد بدل شده و سهم خانه هایی با ارزش ۵۰۰ میلیون تومان تا یک میلیارد تومان حدود ۱.۸ درصد از کل خرید و فروش های بازار مسکن تهران تخمین زده می شود. در این مطلب سراغ این دست خانه ها در جدیدترین آگهی های منتشر شده در پلنفرم های خرید و فروش مسکن رفتیم.


راز خانه های زیر ۵۰۰ میلیون در تهران


قیمت آپارتمان ۳۰ متری در تهران به طور متوسط یک میلیارد و ۴۴۰ میلیون تومان است، ولی واحد ۳۰ متری را در وردآورد یعنی یکی از غربی ترین نقاط تهران ۲۴۸ میلیون تومان اعلام کرده اند؛ متری هشت میلیون و ۲۶۶ هزار تومان! واحدی که به‌اسم سوییت آگهی شده، طبقه زیرهمکف قرار دارد و طبق انتظار بدون پارکینگ، انباری و آسانسور فروخته می شود. عمر بنا واحد به سال ۹۱ بر می گردد و فروشنده آن حاضر است در ازای ۶۰ میلیون تومان آن را به شکل رهن کامل اجاره بدهد.

آپارتمان ۲۰ متری دیگری را در خیابان هنگام تهران به اسم سوییت، ۴۵۰ میلیون تومان آگهی کرده اند. به‌این ترتیب فروشنده این واحد رقم ۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را برای فروش هر مترمربع زیرنظر دارد که حدود ۲۵ میلیون تومان کمتر از میانگین قیمت خانه های کل شهر است و نسبت به منطقه چهار که خیابان هنگام بخشی از آن به حساب می آید متری ۳۰ میلیون ارزان تر فروخته می شود. در آگهی عکسی وجود ندارد، اما با نگاهی به مشخصات واحد می شود تاحدودی نحوه قیمتگذاری ۴۵۰ میلیون تومانی آن را توجیه کرد. این آپارتمان طبقه چهارم واقع شده، اما بدون آسانسور، انباری و پارکینگ فروخته می شود و طبیعتا جایی هم برای اتاق خواب ندارد.

همان حوالی یعنی در محدوده شمیران نو یک واحد ۳۰ متری دیگری را در طبقه زیرهمکف، ۴۵۰ میلیون تومان به خریداران پیشنهاد می دهند. در این ساختمان پنج طبقه وجود دارد، اما خبری از آسانسور، انباری و پارکینگ نیست و عمر بنای ساختمان که به سال ۷۵ بر می گردد در شیوه قیمتگذاری بی‌تاثیر نبوده است. می توانیم قیمت هر متر از این خانه را ۱۵ میلیون تومان درنظر بگیریم که ۳۳ میلیون تومان کمتر از متوسط قیمت مسکن در کل تهران است.


راز خانه های زیر یک میلیارد در تهران


متوسط قیمت مسکن در ارزان ترین نقطه تهران یعنی منطقه ۱۸ به متری ۲۴ میلیون تومان رسیده است، اما همان حوالی یعنی در یافت‌آباد واحدی بین آگهی ها وجود دارد که فروشنده آن عدد ۱۶ میلیون تومان را به خریداران پیشنهاد می دهد. به این ترتیب فروشنده، قیمت این واحد ۶۰ متری را که یک اتاق خواب دارد، ۹۳۰ میلیون تومان در نظر گرفته است. واحدی که طبقه پنجم ساخته شده، اما در ساختمان خبری از آسانسور نیست و واحد بدون پارکینگ و انباری فروخته می شود.

متوسط قیمت مسکن در منطقه ۱۴ که خیابان آهنگ بخشی از آن محسوب می شود طبق آخرین آمارهای رسمی ۳۶ میلیون تومان برآورد می شود، اما فایلی را بین آگهی ها پیدا کردیم که قیمت پیشنهادی فروشنده آن بابت هر متر مربع کمی بیش از ۱۴ میلیون تومان است. این واحد ۶۰ متری را با قیمت ۸۵۰ میلیون تومان آگهی کرده اند که نداشتن آسانسور و پارکینگ، کنار عمر بنا ۲۱ ساله باعث شده فروشنده واحدش را تقریبا یک چهارم میانگین قیمت کل شهر برای فروش بگذارد.

خرید آپارتمان ۴۵ متری در محدوده خاک سفید که طبق تقسیم بندی ها جزو منطقه چهار تهران به حساب می آید، طبق آمارهای رسمی حدود دو میلیارد و ۳۴۰ میلیون تومان بودجه می خواهد. چون در حدفاصل اولین روز آذر تا روز ۳۰ آذر امسال میانگین قیمت هر مترمربع از واحدهایی که در این بخش شهر رد و بدل شدند، متری ۵۲ میلیون تومان بوده، ولی همین الان فروشنده ای در محدوده خاک‌سفید، زیرزمین ۴۵ متری را متری ۱۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان آگهی کرده و در ازای ۸۰۰ میلیون تومان آن را می فروشد.

 

خانه های زیر یک میلیارد و زیر 500 میلیون تومان
محدوده متراژ سن بنا توضیحات قیمت کل قیمت هر مترمربع
وردآورد 30 10 زیرزمین - بدون آسانسور، انباری و پارکینگ 248 میلیون تومان 8.2 میلیون تومان
خیابان هنگام 20 14 طبقه چهارم - بدون آسانسور، پارکینگ و انباری 450 میلیون تومان 22.5 میلیون تومان
شمیران نو 30 26 زیرزمین - بدون آسانسور، انباری و پارکینگ 450 میلیون تومان 15 میلیون تومان
یافت آباد 60 8 طبقه پنجم - بدون آسانسور، پارکینگ و انباری 930 میلیون تومان 16 میلیون تومان
خیابان هنگام 60 21 طبقه اول - بدون آسانسور و پارکینگ 850 میلیون تومان 14 میلیون تومان
خاک سفید 45 10 زیرزمین - بدون آسانسور، انباری و پارکینگ 800 میلیون تومان 17.7 میلیون تومانخبرآنلاین

برچسب ها:

بازار مسکن ،قیمت مسکن 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman