قیمت نهاده های ساختمانی در پاییز چقدر افزایش یافت؟

قیمت نهاده های ساختمانی در پاییز چقدر افزایش یافت؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۳:۵۶ | ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران قیمت نهاده های ساختمانی در پاییز ۱۴۰۱ نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳۱/۶ افزایش داشته است. این مساله عاملی برای افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی محسوب می شود.

به گزارش اخبار ساختمان، تورم در چند سال گذشته اثری منفی بر تمام بازارها داشته است و بازار مسکن نیز در این بین مستثنی نیست. قیمت این کالای اقتصادی روز به روز در حال افزایش است و وضعیت کلی آن هر ماه نسبت ماه گذشته در وضعیت بحرانی تری قرار می گیرد.

رشد قیمت مصالح ساختمانی نیز از سویی با کاهش سود، تمایل انبوه سازان را برای ساخت و ساز کاهش داده و از سوی دیگر موجب افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی شده است.

اما بر اساس آخرین داده های مرکز آمار ایران وضعیت تورم مصالح ساختمانی چه تغییری کرده است؟


تورم نهاده های ساختمانی در پاییز ۱۴۰۱
 

داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد شاخص قیمت نهاده های ساختمانی مسکن در پاییز ۱۴۰۱ و در شهر تهران هزار و ۵۶۱ ثبت شده است. این میزان نسبت به فصل گذشته یعنی تابستان ۱۴۰۱، ۴/۶ درصد نسبت به پاییز سال گذشته ۳۱/۶ و نسبت به ۱۲ ماه منتهی به پاییز سال جاری (سالانه) ۳۴/۷ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که تورم نهاده های ساختمانی در تابستان ۱۴۰۱ نیز نسبت به فصل قبل از خود ۳/۴ درصد کاهش داشته است.

در پاییز سال جاری در بین گروه های اجرایی بیشترین تورم نقطه به نقطه با ۶۳/۹ درصد متعلق به گروه اجرایی شیشه و کمترین تورم نقطه به نقطه نیز با ۱۵/۲ درصد مربوط به گروه اجرایی آهن آلات، میلگرد، پروفیل درب و پنجره و نرده بوده است.


تاثیر تورم بر قیمت مسکن


تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران از تحولات بازار مسکن شهر تهران نشان دهنده ثبت بالاترین تورم ماهانه مسکن در دی ماه از ابتدای سال تا کنون است. این گزارش نشان می دهد متوسط قیمت مسکن در شهر تهران به حدود ۵۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است. این رقم بیشترین میزانی است که بازار معاملات مسکن در تاریخ ایران دیده است.

همانطور که اشاره شد مصالح ساختمانی نیز در پاییز سال جاری با افزایش همراه بوده، تا جایی که گروه شیشه حدود ۶۴ درصد رشد داشته است.

اگر تورم عمومی و انتظارات ناشی از آن کنترل نشود، در ادامه تورم مسکن و نهاده های ساختمانی نیز به رشد خود ادامه می دهد و در نتیجه سال آینده اقتصاد ایران با صعود قیمتی بیشتری در حوزه مسکن مواجه است. این عامل فعالیت سوداگرانه را افزایش خواهد داد و مردم را هر چه بیشتر از آرزوی خانه دار دور می کند.

 

بیشتر بخوانید: تغییر قیمت مسکن در سایه گرانی مصالح

خبرآنلاین

سوالات متداول
  • قیمت مصالح ساختمانی در پاییز سال جاری چقدر افزایش یافته است؟
    بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران قیمت نهاده های ساختمانی در پاییز ۱۴۰۱ نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳۱/۶ افزایش داشته است. این مساله عاملی برای افزایش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی محسوب می شود.
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman