شهرداری برای کدام دهک ها مسکن می سازد؟

شهرداری برای کدام دهک ها مسکن می سازد؟
Facebook Twitter LinkedIn

۱۲:۵۲ | ۱۴۰۲/۱۱/۱۰

شهرداری تهران طرح ساخت مسکن ارزان قیمت استطاعت پذیر را در پهنه جنوبی عملیاتی کرده است.

به گزارش اخبار ساختمان، مسکن استطاعت پذیر؛ سکونتگاهی که در دوره مدیریت شهری ششم مطرح شده و شهرداری تهران قصد دارد با ساخت مسکن در پهنه های جنوبی زمینه خانه دار شدن اقشار محروم و کم برخوردار را فراهم کند. رویکرد و سیاست مدیران شهری دوره پیشین سبب شد تا ساخت و ساز در تهران قفل شود و کمبود یک میلیون مسکن در پایتخت نتیجه همین رویکرد است.

شهرداری تهران در این دوره با تشکیل قرارگاه مسکن سعی دارد علاوه بر نوسازی بافت های فرسوده و رونق ساخت و ساز، کمبود خانه در تهران را جبران کند. ساخت مسکن ارزان قیمت در مناطق جنوبی با این هدف که اقشار کم برخوردار و محروم قدرت خرید آنها را داشته باشند، با جدیت توسط سازمان نوسازی شهر تهران پیگیری می شود. سیدمهدی هدایت آخرین وضعیت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی هدفگذاری شده در حوزه مسکن استطاعت پذیر را تشریح کرده است.


مناطق جنوب هدف مسکن سازی‌


قیمت مسکن، امروز در پایتخت روی سیر صعودی قرار گرفته است و به اصطلاح بازار اقتصاد، نبض قیمت مسکن تند می زند. در چنین شرایطی قطعا اقشار کم برخوردار هستند که بیشترین آسیب را می بینند و مجبور هستند بخش زیادی از درآمد خود را به اجاره مسکن اختصاص دهند. در این دوره، مدیریت شهری نگاه عدالت محور دارد و در راستای همین رویکرد است که ساخت مسکن استطاعت پذیر در مناطق جنوبی را در دستور کار قرار داده است چرا که در این مناطق فضای مناسبی برای ساخت مسکن وجود دارد و با توجه به موقعیت جغرافیایی اقشار کم برخوردار قدرت خرید خواهند داشت. بخش عمده ای از مسکن های استطاعت پذیر در مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۸، ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۲۲، جانمایی و هدفگذاری شده اند.


استفاده از بافت های فرسوده


در مناطق هدفگذاری شده علاوه بر بارگذاری مسکن در زمین های خالی، محلات فرسوده ای وجود دارد که بخشی از مسکن استطاعت پذیر روی آنها بارگذاری می شود؛ چرا که زیرساخت و سرانه های شهری در این محدوده ها فراهم و ساخت مسکن در آنها مقرون به صرفه است.


تهیه دستورالعمل برای واگذاری مسکن های استطاعت پذیر


قرار است تعدادی از واحدهای مسکونی استطاعت پذیر تا پایان سال تحویل داده شود. اگر واگذاری مسکن استطاعت پذیر درست و منطقی انجام نشود، قطعاً نه تنها مشکل کمبود مسکن در پایتخت را حل نخواهد کرد بلکه سبب افزایش قیمت مسکن و ایجاد بازار سیاه می شود و شهروندان را با چالش های جدی تری مواجه می کند. شهرداری تهران با علم به این موضوع مشغول تهیه دستورالعمل برای واگذاری ۴۰ هزار واحد مسکونی است. شرایطی در دستورالعمل پیش بینی خواهد شد تا مسکن ها به دست گروه های هدف (اقشار کم برخوردار دهک های ۴ و ۵ و زوج های جوان) برسد و اجازه نمی دهیم از این خانه ها به‌عنوان سرمایه گذاری (خانه دوم) استفاده شود. سکونت حداقل ۱۰ سال در تهران و ارائه مستندات، نداشتن ملک و... برخی از شرایطی هستند که در دستورالعمل واگذاری مسکن های استطاعت پذیر لحاظ می شود.


آخرین وضعیت پروژه مسکن


* ۲۸ درصدتشکیل پرونده
* ۲۹ درصد طرح تفصیلی و بروکف
* ۵ درصد دستور نقشه
* ۵ درصد رسید نقشه
* ۶ درصد تایید نقشه
* ۶ درصد وصول عوارض
* ۷ درصد پیش نویس
* ۱۴ درصد صدور پروانه

 

مسکن استطاعت پذیر

همشهری آنلاین


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman