تمجید از اثر هنری درخت زندگی

تمجید از اثر هنری درخت زندگی

16:34 | 1398/07/08

وزیر کشور فرانسه در مورد اثر هنری «درخت زندگی» که در موسسه تمدن های اسلامی فرانسه نصب شده است، در توئیتر خود نوشت.
به گزارش خبرگزاری مهر، موسسه تمدن های اسلامی فرانسه در لیون (IFCM)، با رونمایی از اثر «درخت زندگی» اثری از ۲ هنرمند ایرانی افتتاح شد. در این مراسم مقامات بلند پایه فرانسه از جمله وزیر کشور، شهردار لیوان، نمایندگان سفارت جمهوری اسلامی ایران و سفرای کشورهای اسلامی حضور داشتند.

اثر کانسپچوال آرت لیلا فرزانه و کامران افشار نادری با عنوان «درخت زندگی» در ورودی این موسسه توجه و تحسین های بسیاری برانگیخت. کریستف کاستانر وزیر کشور فرانسه در مورد این اثر در صفحه توئیتر خود نوشت. وی در این توئیت نوشته است: «برای درک بهتر فرهنگ های اسلامی، باید به همگان اجازه داد تنوع دیدگاه در آن را متوجه شوند و فضایی برای تبادل و اشتراک آن داشته باشند: IFCM می تواند پلی بین تمدن ها و فلسفه های آن باشد که به نوعی یک فرصت و یک موفقیت است.»

این نوشتار با فیلمی همراه است که مطلع آن با نمایش کار درخت زندگی ایرانی آغاز می شود.

اثر درخت زندگی ۲ هنرمند ایرانی تنها اثری هنری است که اکنون در موسسه تمدن های اسلامی لیون نصب شده و در مواردی به عنوان نماد این موسسه نیز به کار رفته است.

این اثر از جنس کاشی منقوش دست ساز و فولاد آینه ای به ابعاد ۹.۵۰ در ۳.۵۰ است که توسط کامران افشار نادری و لیلا فرزانه و تیمی متشکل از هنرمندان، معماران، صنعتگران و مهندسان ایرانی در مدت یک سال و نیم کار بی وقفه تولید و در سال اصلی ورودی موسسه به طور دائم نصب شده است.

«درخت زندگی» از جمله نماد های باستانی ایرانی و مرتبط با اسطوره درخت مقدس است که در قران و دیگر ادیان و تمدن های باستان نیز به آن اشاره شده است. درخت زندگی سمبل تولد، رشد، مرگ و تولد مجدد است و همه ادیان و تمدن ها می توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

این اثر متشکل از ۳۵۰۰ قطعه کاشی دست ساز و مزین به نقوش خطاطی ایرانی در زمینه سبز و آبی است که بر اساس هندسه ایرانی موسوم به «سرمه دان کند»، به صورت معرق کنار هم چیده شده اند. بر روی کاشی ها ۳۶۰ هرم چند وجهی نامنتظم متشکل از فولاد آینه ای (اینوکس) و کاشی کار شده اند. وجود آینه های برجسته موجب شده است که اثر نسبت به شرایط متغییر نور طبیعی، نور پردازی داخلی و افراد واکنش نشان دهد. بازدید کنندگانی که هنگام حرکت به اثر نگاه می کنند، به نظرشان می آید که برگ های درخت حرکت می کنند و از این رو درخت زندگی همواره زنده به نظر می رسد.

لیلا فرزانه سرامیست شناخته شده و کامران افشار نادری که دکترای معماری را از ایتالیا اخذ نموده و همواره هنر را از دریچه معماری پیگیری کرده است «درخت زندگی» را برای نصب در این مکان خلق کرده اند.

موسسه تمدن های اسلامی فرانسه با سرمایه گذاری هنگفت کشورهایی مانند عربستان، امارات و قطر در لیون دایر شده است که به لطف ابتکار و خلاقیت این دو هنرمند ایرانی وروردی آن به نام ایران مزین خواهد ماند.

مهر

برچسب ها:

درخت زندگی ،کاشی ،معماری 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman