توسط محققان کشور انجام شد؛

تولید نانوافزودنی‌هایی برای افزایش مقاومت بتن

تولید نانوافزودنی‌هایی برای افزایش مقاومت بتن

10:21 | 1399/05/06

یکی از شرکت‌های فناور نانوافزودنی زیست سازگاری را به عنوان تقویت کننده بتن به بازار عرضه کرده است که موجب افزایش مقاومت فشاری، آب بندی، محافظت و دوام بتن خواهد شد.
به گزارش اخبار ساختمان، علی معظمی، مدیرعامل این شرکت گفت: سالانه بیش از ۱۰۰ تن نانوافزودنی بتن تولید و به بازار عرضه می‌کنیم که این افزودنی‌ها موجب تقویت بتن‌های تولیدی در کشور می‌شود؛ چرا که در این افزودنی موسوم به ADMIX C-۵۰۰۰ از نانوذرات سیلیس استفاده شده است و موجب افزایش استحکام و دوام بتن‌ها خواهد شد.

معظمی با بیان اینکه ما پس از هفت سال تحقیق، با همکاری یک شرکت کانادایی موفق به ساخت این نانوافزودنی برای افزایش مقاومت فشاری بتن، آب بندی، محافظت و دوام بتن شدیم، خاطر نشان کرد: این فناوری به صورت اختراعی نیز به ثبت رسیده و براساس استانداردهای مختلفی مورد ارزیابی قرار گرفته و عملکرد آن تایید شده است.

مجری طرح خاطر نشان کرد: این افزودنی در بتن با سازگاری بیشتر نسبت به مولکول‌های رایج ساختار نانو حفره‌ها و فضاهای خالی و ترک‌ها را پر کرده و باعث افزایش مقاومت فشاری شده و از نفوذ آب و یون کلر، سولفات‌ها و مواد شیمیایی مخرب جلوگیری می‌کند و باعث کاهش نفوذ پذیری و افزایش دوام بتن و سازه‌های بتنی می‌شود.

وی این محصول نانویی را غیر سمی و غیر قابل اشتعال و ارگانیک و زیست سازگار توصیف کرد و یادآور شد: این محصول بی بو، سفید رنگ و با وزن مخصوص چهار گرم بر سانتیمتر مکعب، با یک تا دو درصد وزن سیمان به ترکیب اضافه می‌شود و از آن می‌توان در پروژه‌های بتنی مخازن آب تونل‌ها، قطعات پیش ساخته بتنی، سازه‌های دریایی، استخرها، اسکله‌ها و دیواره‌های برگشت، بتن غلتکی، کف بتنی پارکینگ‌ها، پل‌ها، باندهای فرودگاه، راه‌های دسترسی، فونداسیون و پایه‌های بتنی استفاده کرد.

به گفته وی این شرکت به دنبال صادرات این محصول بوده که امارات و عمان اولین مقاصد صادراتی این شرکت است.

ایسنا

برچسب ها:

بتن ،فناوری نانو 
akhbarsakhteman
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman