ترفندهای ناب برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه

ترفندهای ناب برای مرتب کردن کابینت آشپزخانه
Facebook Twitter LinkedIn

۱۰:۲۵ | ۱۴۰۲/۰۱/۱۴

مرتب کردن کابینت ها یکی از کارهای اصلی در هنگام خانه تکانی آشپزخانه است. بی شک آشپزخانه، نقطه کانونی، قلب تپنده و مهم‌ ترین بخش هر خانه‌ ای محسوب می‌ شود که رفت‌ و آمد اهالی خانه به آن نیز زیاد است.

به گزارش اخبار ساختمان، اغلب اوقات دکوراسیون و سبک و سیاق ظاهری آشپزخانه مورد بحث بوده است؛ درحالی‌ که همه می‌ دانیم نظم و ساماندهی ظروف، ابزار و وسایل متفاوت و بسیار متنوع در جای‌ جای آشپزخانه امر مهمی است که به‌ هیچ‌ وجه نمی‌ توان آن را انکار کرد، چرا که با داشتن آشپزخانه‌ ای منظم خیلی بهتر می‌ توان روی کارهای مهمی چون پخت‌ و پز، آماده‌ سازی غذا و درنهایت نوش جان کردن آن متمرکز شد.


چگونه کابینت های آشپزخانه را مرتب کنیم؟


از کشوهای آشپزخانه و کابینت‌ های مواد خوراکی و ادویه‌ ها گرفته تا درون یخچال، همیشه به دلیل وجود تعداد زیاد وسایل، شاهد بی‌ نظمی‌ های مداوم هستیم، اما به‌ واسطه اضافه یا کم کردن مجموعه‌ ای از وسایل، ظروف و چیدمان اصولی آن ها می‌ توانید همه این فضاها را به بهترین حالت ممکن سازمان‌ دهی کنید.

در این مطلب سعی داریم ترفندها و ایده هایی را برای نظم دهی و چیدمان آشپزخانه مرتب به شما معرفی کنیم که باعث می شود کابینت ها و در نهایت آشپزخانه‌ ای مرتب و بی نظیر داشته باشید.

 

دکوراسیون آشپزخانه


9 ترفند مرتب کردن کابینت آشپزخانه


استفاده از اکسسوری ها و نظم دهنده های کابینت تاثیر بسیار زیادی در ساماندهی و مرتب کردن کابینت آشپزخانه دارند و دستتان را در چیدمان داخل کابینت باز می گذارند. درباره روش ها و ایده های چیدمان کابینت اینجا را بخوانید.

در ادامه به 9 ترفند مرتب کردن داخل کابینت آشپزخانه را اشاره می کنیم:


1.  استفاده از راف کابینت


برای سازمان‌ دهی به ظروف متنوع داخل کابینت مانند بشقاب‌ ها، ظروف پیرکس، لیوان‌ ها، فنجان‌ ها و غیره فقط کافی است فضای داخلی کابینت را با استفاده از طبقات و میله‌ های فلزی که به آنها راف کابینت نیز می گویند، طبقه‌ بندی کنید و از کم ترین فضای کابینت بیش ترین استفاده را ببرید.

با مرتب کردن کابینت با این روش دیگر لازم نیست تا برای برداشتن یک ظرف، چندین ظرف تو درتو و سنگین را که احتمال شکستن آنها هر لحظه شما را تهدید می‌ کند، یک‌ باره از داخل کابینت بیرون بکشید.


2.  در نظر گرفتن جای ابزار آشپزخانه


همچنین می‌ توان با نصب یک‌ تخته فیبر به دیواره کابینت، بسیاری از ابزار و ادوات موردنیاز را داخل کابینت سامان بخشید.


3.  استفاده از سبدهای پلاستیکی برای مرتب کردن کابینت


برای سازمان بخشیدن به حوله‌، پارچه‌ و سفره‌ های آشپزخانه کافی است چندین عدد سبد پلاستیکی کوچک تهیه‌ کرده و آن ها را درون سبدهای جداگانه تا نموده و قرار دهید. به‌ منظور سهولت استفاده از آن ها می‌ توانید از برچسب‌ هایی که محتویات داخلی سبد را مشخص می‌ کند نیز استفاده نمایید.


4.  نظم دهنده کابینت زیر سینک ظرفشویی


کابینت زیر سینک، یکی از نامرتب‌ ترین بخش‌ های خانه محسوب می‌ شود، اما شما می‌ توانید با نصب سبدهای قلاب‌ دار که مخصوص آویزان کردن در پشت درب هستند و قرار دادن قفسه‌ های فلزی در داخل کابینت و همچنین نصب میله‌ های فلزی، شوینده‌، کیسه‌ زباله، پاک کننده‌ ها و لوازم این‌ چنینی را نظم دهید و از فضای خالی زیر سینک برای برای مرتب کردن کابینت استفاده کنید.


5.  در نظر گرفتن جای سینی در کابینت


خودتان را از شر سینی‌ های کوچک و بزرگی که روی سطح کانتر به هم تکیه داده‌ اند، رها کنید!

*  از یک فایل سیمی که عموما برای سازمان‌ دهی کاغذ‌های اداری از آن استفاده می‌ شود، برای تفکیک سینی‌ های پذیرایی، سینی‌ های مخصوص فر و تخته خردکن استفاده کنید.
*  حتی می‌ توان از نصب میله‌ های فلزی به‌ صورت عمودی در داخل کابینت برای این امر کمک گرفت. اجرای این طرح چندان دشوار نیست، فقط کافی است دریل و مته ریز داشته باشید تا به‌ راحتی بتوانید قفسه داخلی کابینت را سوراخ نموده و میله‌ ها را درون آن پیچ کنید.


6.  نظم دهی چیدمان ادویه در کابینت


کابینت ادویه‌ ها همیشه شلوغ‌ ترین کابینت در آشپزخانه به شمار می‌ رود. برای نظم بخشیدن به آن پیشنهاد می‌ کنیم از پلاستیک‌ های سازمان دهنده جوراب برای قرار دادن ادویه‌ ها بهره بگیرید.

این پلاستیک را در پشت در کابینت آویزان کرده و ظروفی که داخل آن جای می‌ شوند را در بخش‌ های مختلفش قرار دهید. در ضمن استفاده از نظم دهنده ادویه جات و نصب قفسه به دیواره کابینت می‌ تواند برای ساماندهی کابینت آشپزخانه به کمک شما بیاید.


7.  نظم دهنده قابلمه در کابینت


پیدا کردن جای مناسب برای ماهیتابه‌ ها و قابلمه‌ ها که معمولا وزن زیادی داشته و اندازه‌ شان هم بزرگ است می‌ تواند چالشی بزرگ پیش روی شما باشد. ساخت دیوایدرهای فلزی برای نظم بخشیدن به کابینت قابلمه‌ ها، گزینه مناسبی به شمار می‌ رود. هم‌چنین با نصب گیره‌ های قلابی و یا نگهدارنده حوله به دیواره داخلی درب کابینت، درب قابلمه‌ ها را به‌ صورت جداگانه نظم دهید.


8.  نظم دهنده کابینت حبوبات و مواد غذایی خشک


برای تفکیک و نظم دادن به مواد غذایی خشک مانند ماکارونی‌ ها و رشته‌ ها، مواد لازم برای پخت کیک و شیرینی، سبزی‌ های خشک‌ شده، کنسروها، کمپوت‌ ها و غیره، سبدهای پلاستیکی و یا حصیری برچسب دار گزینه خوبی هستند.


9.  مرتب سازی کابینت با استفاده از نگهدارنده روزنامه


و اما ظروف پلاستیکی که عموما به‌ صورت پک‌ هایی از کوچک تا بزرگ در بازار موجود است و برای نگهداری خوراک‌ ها در یخچال استفاده می‌ شود را می‌ توان با نصب نگهدارنده روزنامه به داخل درب کابینت، فضای بیش تری برای درب آن ها در نظر گرفت.

 

ترفندهای مرتب کردن آشپزخانه


نظم دهی به آشپزخانه با کشوهای مرتب


بیشتر اوقات، کشوهایی که در آن ها وسایل و ابزار آشپزی و آشپزخانه قرار می‌ گیرند، آنقدر به‌ هم‌ ریخته هستند که گویی انفجاری در آن ها رخ‌ داده! فکر می‌ کنم بدتر از آن نیست که فقط برای پیدا کردن یک پوست‌ کن، عصبی و بی‌ حوصله شویم. برای جلوگیری از این اتفاق، استراتژی‌ هایی وجود دارد که کمک شایانی به شما می‌ کند؛ مانند:


استفاده از ظروف وسایل آشپزی:


می‌ توان از ظروف چینی و سرامیکی یا حتی ساماندهی قوطی‌ های فلزی بازیافت شده برای نگهداری قاشق‌ های ‌چوبی، ملاقه، کفگیر، انبرها و غیره استفاده کرد، البته این ظرف‌ ها برای وسایل کوچکی که می‌ توانند در انتهای آنها گم شوند مناسب نیستند، ولی برای وسایل دسته‌ دار کاملا ایده‌ آل محسوب می‌ شوند. آن ها را نزدیک اجاق گاز خود قرار دهید تا بتوانید بدون دور شدن از قابلمه، وسیله موردنیاز خود را راحت از آن بردارید.


استفاده از جداکننده‌ های کشو:


وسایل کوچک با شکل‌ های متفاوت مانند گردو شکن، پوست‌ کن و غیره را با استفاده از جداکننده‌ های ساده کشو مرتب نمایید. اگر کشوی شما به‌ اندازه کافی عمق داشته باشد می‌ توانید از یک مدل دو طبقه که روی‌ هم می‌ افتد نیز استفاده کنید تا فضای بیش تری برای نگهداری وسایل در اختیار داشته باشید.

 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه


نظم دهی کابینت ها به کمک دیوارهای آشپزخانه


یکی از دیوارهای آشپزخانه‌ تان خالی مانده و دارد فریاد می‌ زند تا پرش کنید؟ یک‌ تخته فیبر به دیوار نصب نمایید (می‌ توانید آن را رنگ هم بزنید تا با دکور آشپزخانه‌ تان هماهنگ شود) و بعد با اتصال چند آویز به آن ابزارهای کارتان مثل پیمانه‌ ها، رنده، چاقو‌ ها و غیره را به آن بیاویزید تا همواره جلوی دستتان باشند. از این طریق می توانید یکسری از وسایل را از کابینت خارج کنید و جای بیشتری برای وسایل دیگر داشته باشید.

همچنین می‌ توان با نصب چندین شلف روی یک دیوار و قرار دادن یکسری از ظروف و دکوری‌ های کوچک و زیبا و یا حتی گلدان‌ های کوچکی از سبز‌های کاشته دست خود به شیوه‌ ای هوشمندانه از حداکثر پتانسیل فضا استفاده کنید. در نتیجه دستتان برای مرتب کردن کابینت و نظم دهی فضای داخل آن بازتر است.

شما می‌ توانید از آخرین دیوار کابینت آشپزخانه‌ تان که البته در دید عموم هم نیست، استفاده بهینه داشته باشید. به این صورت که یک فایل سیمی مجله روی آن نصب کنید، تا مجله‌ ها و کتاب‌ های آشپزی مورد علاقه‌ تان را داخل آن بگذارید حتی می‌ توان رول های پلاستیک زباله، پلاستیک فریزر و فویل‌ های آلومینیومی را درون این فایل‌ ها قرار داد تا دسترسی به آن ها را آسان نمود.

همچنین با نصب یک ظرف آهنربایی کوچک به دیواره جانبی یخچال و قرار دادن کاغذهای یادداشت و یک خودکار در آن، دیگر لازم نیست برای نوشتن مایحتاج غذایی خود، وقت اضافی تلف کنید.


توصیه‌ های طلایی مرتب کردن آشپزخانه


در نهایت پیشنهاد می‌ کنیم برای داشتن آشپزخانه‌ ای شیک، منظم و از همه مهم‌ تر آرامش روح و روان خودتان نکات زیر را مدنظر داشته باشید:

-  هرگز سطوح کار و کانتر را با دستگا‌ه‌ های برقی متنوع از قبیل دستگاه آبمیوه گیری، چرخ‌گوشت، سرخ کن و غیره شلوغ نکنید و فقط دستگا‌ه‌ هایی مانند چایی‌ ساز و یا تستر را که روزانه از آن ها استفاده می‌ کنید را در معرض دید قرار دهید و سایر آن ها را در کابینت‌‌ ها قرار دهید.
-  اقلام دکوری مانند ظروف، مجسمه‌ ها، گلدان و یا هر شی‌ تزئینی دیگری را به میزان اندک در فضای آشپزخانه و به‌ خصوص روی سطح کانتر به نمایش بگذارید، چرا که هر چه تعداد و تنوع این اشیا غیر ضروری بیش تر باشد و در جای‌ جای آشپزخانه به چشم بخورد از لحاظ بصری حس آشفتگی و بی‌ نظمی را در بیننده ایجاد می‌ کند، هرچند که آشپزخانه شما به‌ طور کلی منظم باشد.


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman