نهایی شدن 28 هزار هکتار زمین برای نهضت مسکن

نهایی شدن 28 هزار هکتار زمین برای نهضت مسکن
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۴۸ | ۱۴۰۱/۱۲/۱۸

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن در برنامه صف اول شبکه خبر آخرین جزئیات اقدامات این سازمان در تامین زمین طرح نهضت ملی مسکن را تشریح کرد.

به گزارش اخبار ساختمان به نقل از روابط عمومی سازمان ملی زمین و مسکن، ارسلان مالکی در توضیح میزان تامین زمین برای طرح نهضت ملی مسکن گفت: تا امروز بالغ بر ۲۸ هزار هکتار از اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی در اختیار این طرح قرار گرفته است و ۲۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی این وزارتخانه در مراحل الحاق قرار دارد. در کل ۵۰ هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی وزارت راه و شهرسازی به این طرح اختصاص می­ یابد.

وی افزود: علاوه بر این برای چهار هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی مازاد سایر دستگاه ­ها اخذ سند شده و سه هزار هکتار دیگر هم در مراحل اخذ سند هستند.

مالکی ادامه داد: برای تامین زمین در این طرح از سایر ظرفیت­ های قانون جهش تولید مسکن هم استفاده می­ کنیم که یکی از آنها تغییر کاربری اراضی است. سه هزار و ۲۰۰ هکتار اراضی با کاربری آموزش عالی و ورزشی که مازاد بر سرانه ­ها هستند را در این بخش شناسایی کردیم.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن با بیان اینکه یکی دیگر از ظرفیت ­های قانون جهش تولید مسکن، ایجاد شهرک است، اعلام کرد: بالغ بر ۴۶ هزار هکتار اراضی برای ایجاد شهرک ­های جدید مکان ­یابی شده که ۱۰ هزار هکتار آن تصویب شده است.

وی با اشاره به ظرفیت موجود در ماده ۱۲ قانون جهش تولید خاطر نشان کرد: آن دسته از اراضی که در اختیار دستگاهی قرار گرفته اما طرح مورد نظر را اجرا نکرده باید به طرح نهضت ملی مسکن واگذار شود که در این بخش ۲ هزار و ۱۹۳ هکتار از این اراضی را شناسایی کردیم.

ارسلان مالکی با تاکید بر اینکه توافق با مالکین بخش خصوصی و توافق با نیروهای مسلح یکی دیگر از ظرفیت های این قانون است، افزود: ۱۴ هزار و ۷۴۴ هکتار از این اراضی را شناسایی کردیم و پیگیر الحاق آن به زمین­ های شهری هستیم.

وی با تصریح بر این امر که روند تامین زمین نسبت به سایر طرح ­های گذشته دولت در بخش مسکن بسیار سریع تر است، گفت: در مجموع ۵۰ هزار هکتار از اراضی خود وزارت راه و شهرسازی و ۵۹ هزار و ۳۹۸ هکتار از اراضی سایر ظرفیت­ ها برای طرح نهضت ملی مسکن شناسایی شده است.

مالکی در پاسخ به این سوال که طرح نهضت ملی مسکن چه میزان زمین نیاز دارد و آیا همه اراضی دولتی هستند، اظهار داشت: همه طرح در اراضی دولتی اجرا نمی­ شود. بافت فرسوده و شهرهای جدید هم در این طرح سهم دارند. آنچه که از این طرح بر عهده سازمان ملی زمین و مسکن است ۴۰ هزار هکتار زمین را در بر می­ گیرد که ۲۸ هزار هکتار آن شناسایی و تامین شده و مابقی هم انجام می­ شود.

وی افزود: در جاهایی زمین مازاد هم داریم اما در برخی شهرها تامین زمین هنوز اتفاق نیفتاده است در مجموع جلوتر از برنامه هم هستیم.

این مدیر ارشد بخش مسکن در توضیح ویژگی­ های اراضی اختصاص یافته به طرح نهضت ملی مسکن گفت: اراضی باید قابلیت الحاق به شهرها را داشته باشند. ما زمین را عرضه می­ کنیم و مقدمات الحاق را هم فراهم می­ کنیم یکی از مقدمات این است که زمین دارای سند ثبتی باشد و معارض نداشته باشد. همچنین ما اراضی را آماده ­سازی می کنیم و زمانی که زمین­ ها به مرحله ساخت برسد، واگذار می شوند.

وی در ادامه اضافه کرد: آماده سازی بالغ بر ۱۲ هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی الحاق شده انجام گرفته و ۱۲۰ هزار هکتار زمین بالقوه و بالفعل برای این طرح داریم که تامین ۲۸ هزار هکتار نهایی شده و برای بقیه منتظر الحاق هستیم.

مالکی اعلام کرد: در این ۲۸ هزار هکتار اراضی تامین شده، ۶۰۰ هزار نفر را به پروژه وصل کردیم و خیلی از پروژه ها شروع شده اند.

سرپرست سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص وضعیت استان­ ها در پیشبرد طرح نهضت ملی مسکن گفت: در ارزیابی استان­ ها تعداد متقاضیان نسبت به تامین زمین سنجیده می­ شود. استان­ های هرمزگان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان وضع خوبی دارند و استان­ های همدان، کردستان و مازندران در تامین زمین عقب هستند.

وی درخصوص ساخت واحدهای ویلایی اینطور توضیح داد: هر کجا که زمین تهیه شده باشد اولویت با ساخت مسکن ویلایی است. عمدتا در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر که زمین تامین شده دستور بر ویلایی سازی است. در مهریز یزد و طبس ویلایی سازی انجام شده است. در برخی شهرها ساخت و ساز را به خود مردم واگذار کردیم. ما زمین را واگذار می­ کنیم و مردم با تسهیلات و الگوهایی که در اختیار آنها می­ گذاریم می ­سازند. تسهیلات در کلان شهرها ۴۰۰ میلیون تومان برای ۱۰۰ متر است. در شرایط فعلی، ساخت مسکن چهار طبقه، متری چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و مسکن یک طبقه، متری چهار میلیون تومان هزینه دارد که تقاضیان علاوه بر تسهیلات، آورده اندکی هم برای تکمیل ساخت باید داشته باشند.

مالکی خاطر نشان کرد: نظارت بر کیفیت ساخت و ساز بر عهده نظام مهندسی است. متقاضیان باید بر اساس ضوابط و با نظارت نظام مهندسی ساخت و ساز کنند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن افزود: در کلان شهرها محدودیت زمین داریم و شهرک سازی در دستور کار قرار دارد و ویلایی سازی منتفی است. در همدان و سنندج تامین زمین به سختی اتفاق می افتد. در شمال کشور اراضی کشاورزی هم ممنوعیت قانونی ساخت و ساز دارد هم بحث امنیت غذایی مطرح است. اراضی ملی هم عمدتا جنگل هستند. تامین زمین در شهرهای شمالی و بخشی از زاگرس سخت است بنابراین ویلایی سازی به سختی پیش می رود با این حال سیاست بر ساخت واحدهای کم طبقه است.


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman