نحوه تعیین حق الزحمه مشاروان املاک تغییر می کند

نحوه تعیین حق الزحمه مشاروان املاک تغییر می کند
Facebook Twitter LinkedIn

۰۹:۰۷ | ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس از بررسی طرح ساماندهی اجاره بها املاک مسکونی در کمیسیون متبوع خود خبر داد.

به گزارش اخبار ساختمان، محمد صدیف بدری، تشریح نشست روز گذشته کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به وضعیت نامناسب بازار اجاره بهای مسکن اشاره کرد و گفت: نبود ساز و کار مشخصی برای تعیین قیمت اجاره منجر به گرانی سرسام آور اجاره بها شده و مردم را به ویژه اقشار کم درآمد جامعه را به زحمت انداخته است از این رو طرح ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی را دستور کار امروز کمیسیون عمران قرار داده و در نشست امروز نیز بخشی از بندهای آن را بررسی کردیم.

وی ادامه داد: مهمترین موضوع در بندهای بررسی شده شیوه تعیین حق الزحمه مشاوران املاک بود چرا که اگر تعرفه آنها درصدی از قیمت مسکن باشد، مشاوران برای دریافت سود بیشتر، به افزایش قیمت خانه ها دامن می زنند. از این رو مقرر شد در کمیته تخصصی شیوه ای برای این امر طراحی و در جلسه بعدی کمیسیون مورد بررسی قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به لزوم تعیین عوارض بر زمین های بایر شهری، عنوان کرد: اراضی بایر در شهرها به ویژه اراضی کاربری مسکونی و اراضی بلاتکلیف دستگاه های دولتی، از خدمات شهری شهرداری ها استفاده کرده و مشکلاتی را برای مردم و هم چنین شهرداری ها به دلیل انباشت زباله و دپوی نخاله های ساختمانی و... ایجاد می کند لذا باید تعیین تکلیف شده و تحت ساخت و ساز مسکن قرار بگیرند. از این رو مقرر شد عوارضی برای زمین های بایر شهری ایجاد شود تا شهرداری ها اراضی بایر را شناسایی کرده و عوارض مربوطه را از مالکان آنها مطالبه و هنگام نقل و انتقال اراضی حق و حقوق خود را دریافت کنند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزایای دریافت عوارض از اراضی بایر شهری اظهار کرد: این امر موجب افزایش درآمد پایدار شهرداری ها و انگیزه جهت تعیین تکلیف اراضی می شود. برای نرخ عوارض در نشست کمیته بحث و بررسی صورت خواهد گرفت تا در نهایت یا درصدی از ارزش منطقه ای ملک و یا رقم کارشناسی معاملاتی باشد. این نرخ پس از تعیین در کمیته در نشست بعدی کمیسیون مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

بازار


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman