تضمینی برای اجرا شدن مصوبات اجاره بها وجود ندارد

تضمینی برای اجرا شدن مصوبات اجاره بها وجود ندارد
Facebook Twitter LinkedIn

۱۵:۰۶ | ۱۴۰۲/۰۲/۲۵

دولت هرساله مصوبه ای برای افزایش سقف اجاره بها دارد اما هنگام اجرا که می رسد به گفته املاکی های سطح شهر هیچ تضمینی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد.

به گزارش اخبار ساختمان، دولت ها به تبعیت هم سیاست های کنترل اجاره بها را تکرار می کنند و یکی از این سیاست ها تعیین سقف اجاره بها که هر ساله بین ۲۰ تا ۲۵ در اعلام می شود اما اجرایی نمی شود. کارشناسان بر این معتقد هستند که تعیین سقف اجاره بها می تواند در این شرایط اقتصادی در کوتاه مدت جوابگو باشد.


سقف افزایش اجاره‌ مسکن مشخص شد


دولت در کنار تعیین مالیات خانه های خالی که برای ورود این خانه ها به بازار اجاره بها و کنترل این بازار سقف قرارداد اجاره بها را نیز برای به تعادل رسیدن بازار مسکن در نظر گرفته است.

با افزایش سرسام آور نرخ اجاره بها در چند ماه اخیر، دولت طرحی تصویب کرد که بر اساس آن، صاحبان خانه در تهران اجازه ندارند که برای تمدید قراردادهای خود، بیشتر از ۲۵ درصد روی اجاره ها اضافه کنند اما این رقم برای دیگر شهرستان ها ۲۰ درصد است. اما این طرح در مسیر اجرا، تغییراتی کرد تا راه های دور زدن آن به صفر برسد. یکی از این تغییرات این بود که در صورتی که مالک بخواهد ملک خود را به فروش برساند، باید ضمن ثبت معامله در سامانه، کد رهگیری نیز دریافت کند.


مصوبات بدون اجرایی


هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی در خصوص مصوبه اجاره بها گفت: طبیعتاً دستورات و مصوبات اعلام شده اجرایی نمی شود مانند قیمت گذاری مرغ که وقتی تعیین می شود در میادین آن قیمت را خیلی کم می توان دید مصوبه اجاره بها نیز اجرایی نخواهد شد.

وی در ادامه افزود: در بخش مسکن به دلیل گرانی مصالح و تورم موجود هیچگاه اجاره بها کم نخواهد بود و دولت نیز نتوانست تا عرضه مسکن را با تقاضا همخوانی دهد بنابراین این مصوبه اجرایی نخواهد شد.

این کارشناس اقتصادی نیز در ادامه افزود: این مصوبات فقط جنبه سیاسی دارد و اینکه دولت اعلام کرده باشد که به فکر مستأجران است در غیر این صورت تأثیر چندانی نخواهد داشت.

وی در پایان بیان کرد: در یک صورت می توان توقع داشت که اجاره بها کاهش پیدا کند آن هم این است که وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال اجرایی شود چرا که با به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا این بازار روند کاهشی پیدا خواهد کرد با توجه به اینکه رشد نقدینگی در کشور از رشد اقتصادی بیشتر بوده است و این که اجاره بها طبق قانون نباشد امری طبیعی است.

آمارها نشان می دهد که در بهار، تابستان و پاییز سال ۱۴۰۱ فقط حدود ۵۰ درصد از وعده دولت در ساخت مسکن اجرایی شده است در صورتی که برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی باید حداقل در هر فصل ۲۵۰ هزار واحد ساخته می شد اما با توجه به آمارهای داده شده فقط حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته شده است و این عرضه کم باعث شده تا بازار مسکن به تعادل نرسد.

ایسکانیوز


اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman