خانه‎ پیش‎ساخته انتخابی امن برای زندگی

خانه‎ پیش‎ساخته انتخابی امن برای زندگی
Facebook Twitter LinkedIn

۲۰:۳۸ | ۱۳۹۸/۰۳/۲۲

خانه‎های پیش‎ساخته از مجموعه قطعاتی با جنس‎های مختلف تشکیل شده که تمامی آنها در خارج از محلِ اجرا ساخته شده و در محل نصب می شوند.
به گزارش اخبار ساختمان، در حوزه معماری و ساختمان، شاهد پیشرفتی روز افزون هستیم که قطعاً تأثیرگرفته از تکنولوژی و تفکرات مدرن بشر است. یکی از نمونه‌های بارز این پیشرفت، اختراع خانه‎های پیش‎ساخته است. خانه‎هایی که در مدت چند روز آماده و در محل هم اجرا می‎شوند.

خانه‎های پیش‎ساخته از مجموعه قطعاتی با جنس‎های مختلف تشکیل شده که تمام آنها در خارج از محلِ اجرا ساخته‎ شده و در محل نصب می‎شوند.

از آنجا که وزن این ساختمان‌ها کم است، در کاهش نیروی زلزله تأثیر زیادی دارند و گزینه بسیار مناسبی برای مناطق زلزله خیز محسوب می‎شوند.

از طرفی خانه های پیش ساخته مزایایی دارد که در بین مهندسان مورد توجه قرار گرفته است.

مزایای خانه‎های پیش‎ساخته:

*سرعت بالای اجرا
* راحتی در نصب و اجرا
* کاهش هزینه ها
* عایق صوتی و حرارتی
* مقاومت در برابر آتش
* حمل و نقل آسان
* افزایش عمر مفید ساختمان

جالب است بدانید که نادر خلیلی، مبتکر خانه‎های ساده خاکی با روش‎های سنتی ایرانی، در کتاب “تنها دویدن” یکی از خاطراتش را در رابطه با خانه‎های پیش‎ساخته اینگونه نوشته است: «با اینکه در آن روزها با خشت و گل کار می‎کردم، ولی همیشه فقط افکارم متوجه روش‌های صنعتی و پیش‌ساخته به شکل کارخانه‌ای بود. فکر می‎کردم که چگونه اتاق‌های سرامیکی را در کارخانه‌ها بسازم و سپس آن‌ها را در شهرک‌های شاید کم ‌قیمت‌تر به کار ببرم.»

رویای نادر خلیلی این بود که چگونه میتوان مشکل مسکن را برای افراد زاغه‎نشین که سرپناه امنی ندارند، حل کرد. هرچند که او در کتابش راجع به ساخت این خانه‌ها نوشته بود، اما درنهایت با ساخت «اَبَرخشت» به رؤیای خود واقعیت بخشید.

ساخت خانه‎های پیش‎ساخته با رویای نادرخلیلی قطعاً بی‎ارتباط نیست، چرا که فلسفه ساخت این خانه‌ها، کم هزینه بودن در ساخت و سرعت بالای اجرا است. مثلاً در مناطقی که زلزله‎زده هستند، راهکار مناسبی است تا از پتانسیل این خانه‎ها استفاده شود.

دلتا

برچسب ها:

خانه ،پیش ساخته ،ابرخشت 
اخبار ساختمان
@akhbarsakhteman